Rejestracja | Logowanie »


Czy to już bałagan…

05 maja 2010

… czy „tylko” niezawinione problemy logistyczne?

Nie dalej, jak kilka dni temu obwieszczałem formalny koniec VI zmiany. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że kolejna zmiana jest siódmą tylko z nazwy. Bo w Polsce utknęło zbyt wielu żołnierzy, którzy mieli zastąpić swoich kolegów. W samym Krakowie na wylot czeka około 200 wojskowych, niektórzy nawet trzy tygodnie!

- Nie możemy wrócić do domów, musimy być skoszarowani – opowiada jeden z nich. – Bo samolot może przylecieć “w każdej chwili”. Rano nam mówią, że lecimy jutro, wieczorem, że jednak nie. I tak w kółko. Ludzie chodzą wk…ni, takiego burdelu nikt się nie spodziewał…

Ta irytacja jest dla mnie zrozumiała, gorzej jednak mają żołnierze, którzy utknęli w Afganistanie. Jeśli siedzą w Bagram, to pół biedy – co najwyżej się nudzą. Są jednak tacy, których zatrzymano w Warriorze czy Giro, bazach typowo bojowych. Ci nadal biorą udział w patrolach. Zmęczeni, zirytowani, większość już miesiąc temu miała być w domu.

Wiem, że są obiektywne trudności – kirgiski przewrót, pył wulkaniczny, rotacja Amerykanów. Ale coraz trudniej zrozumieć mi te argumenty, zwłaszcza, gdy okazuje się, że do Polski przylatuje samolot, który poza nielicznymi wojskowymi, przewozi przede wszystkim powietrze. Amerykanie swoje zrobili – lot na linii Manas-Polska odbębniony. A że nie było kogo zabrać? To już nie ich zmartwienie…

Czy naprawdę nie da się tego lepiej zorganizować?

Czy zrotowanie kontyngentu przekracza zdolności logistyczne naszej armii?/fot. Marcin Ogdowski

Czy zrotowanie kontyngentu przekracza zdolności logistyczne naszej armii?/fot. Marcin Ogdowski

42 komentarze do “Czy to już bałagan…”

 1. obawiam się że to końcowe pytanie zostanie bez odpowiedzi


 2. może komuś trzeba przypomnieć:

  Logistyka jest terminem opisującym proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta. Działania logistyczne mogą obejmować (choć nie muszą się do nich ograniczać): obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie.

  …nosz cholerka…nawet odpady są objęte planowanie logistycznym…;)

  Boże chroń MON przed takimi jak on…


 3. farciara MON chyba ma inną definicję logistyki :D


 4. jest coraz gorzej ….


 5. jedno jest pocieszające – gorzej już chyba być nie może! chociaż……?


 6. Ja znam tylko jedno słowo które określa to, co się teraz dzieje – ABSURD !

  ‘ Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego. ‘

  — Marek Aureliusz

  Ja trzymam kciuki – mocno trzymam kciuki i wierzę że ktoś się w końcu puknie w głowę którą nosi nie od parady !

  Ściskam ; **


 7. skarbel boje sie ze moze byc gorzej :(


 8. brak słów po prostu:( to jest jakiś koszmar:(


 9. też nie moge uwierzyć, że w tak waznej organizacji polskiej – dzieją sie takie rzeczy….
  Jak można tak traktować polskie rodziny żołnierzy nie mówiąc o ich samych ? Czy wysłanie 2 samolotów MI-17 do chłopaków to ROTACJA ? raptem AŻ 14 osób zabrały wczoraj z bazy aż 2 samoloty … to jakaś kpina – takim tepem to naprawde do pazdziernika nie zdazą Nasi wrócić.
  BAŁAGAN na całej linii – tylu chłopaków 7 zmiany czeka na przetransportowanie do baz docelowych – z Manas, z Bagram – nie mówiąc o tych tutaj jeszcze w kraju …. dlaczego przez taki okres czasu jeszcze tego NIKT nie zrobił ? jeszcze ich nie przetransportowali ? w kolejce do PL czeka też wiele żołnierzy – zator niesamowity – zarówno w jedną jak i druga strone – a cze ktoś pomyślał o tych żołnierzach z 6 zmiany co są jeszcze na bazach ? co mimo PRZEJECIA DOWODZTWA PRZEZ 7 zmiane ( co za tym idzie – 6 zmiana kończy swoje działania tam) ONI NADAL musza pracowac i jezdzic na patrole ? MAŁO TEGO – podwoili im prace !!! a czy myślicie że podwoją im również $ ? PHI ! Czy musi się stać tragedia by coś się zaczeło ruszać ? Skoro takie INTELIGETNE GŁOWY siedzą na odpowiednich stanowiskach ( bo przeciez byle kto nie siedzi – lata ciezkiej nauki i doswiadczenia) – to dlaczego można było dopuścić do tak KATEGORYCZNEJ sytuacji ? Naprawde macie GDZIEŚ swoich Stróżów Kraju i ich rodzin ? Łatwo ich powołać do takiej misji – ale czy aż tak ciężko zadbać o ICH GODNY i BEZPIECZNY powrót ?? Przecież jak wszyscy – Macie rodziny – czemu nie popatrzycie na to z perspektywy rodziny – która doczekac się nie może powrotu swojego członka rodziny … Czemu nie popatrzycie tymi małymi oczami Dziecka – które skreśla dni w kalendarzu – i ciągle pyta mamy – kiedy tatuś wróci …. czy nie możecie popatrzeć na to oczami dziecka – które przystępuje do I Komunii Św. – tak ważnego dnia w Jego życiu – z rozpaczą – czy Jego tatuś zdąży na TO święto ????? – czemu nie popatrzycie na to oczami żony – która urodziła dziecko – którego ojciec jeszcze nie miał okazji ujrzeć ….. Czy popatrzyliście oczami tego – któremu zmarła osoba bliska ? – i nawet na pogrzebie nie mógł być ???? Skoro Oni nie sa w obrębie wojny – to na co ich tam trzymać …. czy 7 zmiana nie poradzi sobie bez 6 ?? 6 zmiana swoja robote – odwaliła – dlaczego serwujecie im takie ATRAKCJE PSYCHICZNE ????

  w PEŁNI UZNANIE dla zarządajacych rotacja

  a jestem zdania – że jak to sie pojawiło w mediach – to coś zaczeło się dziac …. nagle rzecznik prasowy MON-u zaczal sie wypowiadać …. bo im prasa na rece patrzyła …. nagle w 3 dni zleciały 3 tury …. każdy sie cieszył – SZOK i radosc dla tych ze wrocili – sprawił, ze na moment od tego tematu sie zeszlo – bo były wazniejsze tematy ……. ale teraz tyle czasu minelo – Media ucichły – to i INFO o rotacjach znow ucichło ???? a przeciez JEST ich wiele co czeka na wylot !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak tka można ich traktowac ????? wróciły 3 tury ….. a jest ich łącznie z 10 !!! pytam sie – kiedy zamierzaja zrotowac reszte ??????

  * kolejne moje pytanie – już ono padło ale też mnie to nurtuje – gdzie jest dowództwo 6 zmiany ???

  czy ktoś pomyślał o żołnierzach co zostali na worrior, ghazni, giro, quarabahu itp?
  jezdza na patrole 14-godzinne , a służby już nie trwaja 2 godz – tylko 6 !! i zgadnijcie kto to odpierdziela ? 6 zmiana !!!!!!! VII zmiana też czeka w Bagram i w Manas na przetransportowanie …. na co Ci rotujacy czekaja ???? tak dbaja o bezpieczeństwo naszych zolnierzy ?? nie łódźmy sie – że VII zmiana w Bagram czy Manas – cokolwiek robi – bo sami chłopcy czekaja… i tylko czekają i biją sie o łóżka – bo wystarczy że zejdzie jeden pojdzie do toalety – wróci a tma już ktoś inny leży … a tmyczasem 6 zmiana zapierdziela sama !!!! CZY TU KTOKOLWIEK WIDZI JAKIŚ SENS ?????????????

  Mam w Dupie – co internauci piszą o Żołnierzach – że płaczą że narzekaja – to wypowiadaja sie osoby ktore nigdy w zyciu nie mialy stycznosci z wojskiem … ale tu chodzi o GODNOSĆ czlowieka !! mam w DUPIE co ktoś obcy napisze ( internet daje pełną anonimowość) co tacy powiedza – JA CHCE SWOJEGO ŻOŁNIERZA do DOMU !!!! WSZYSCY CHCEMY – czy to tak wiele ?????

  TYLKO W MONIE TAKIE CUDA – ŻE PÓŁ ROKU TRWA 7 MCY i dłużej – tego nawet DAVID COPPERFIELD NIE POTRAFI ! BRAWO !

  ** GARDZE MON-em !!!!!!!!!


 10. Jedna wielka paranoja.. zastanawia mnie tyko czy znajdzie sie wreszcie ktoś kto zapanuje nad tym haosem?.. Przeciez ktoś musi byc odpowiedzialny za to co sie teraz dzieje, prawda??? Pytam wiec kto to jest?? I dlaczego do tej pory nikt go nie pociagnął do odpowiedzialności???
  Brak słów poprostu..


 11. Oni nawet nie zdają sobie sprawy jak psychicznie może to wykończyć żołnierza i ich rodziny!
  Mieliśmy juz dawno skreślać w kalendarzu dni do powrotu męża…a tymczasem dalej czekamy na samolot jak na zbawienie…szkoda gadac..to przekracza ludzkie pojecie!!


 12. asikj007 chyba napisałaś wszystko co chciałam napisać…

  i chyba komentarz do tego burdelu nie jest potrzebny, bo się tylko wkurze jeszcze bardziej…


 13. asikj007 masz całkowitą rację.współczuje ci że twój jeszcze nie wrócił do domu do rodziny!ja mam odwrotną sytuacje czekam aż mój wyjedzie z Krakowa,co pewnie prędko nie nastąpi jeśli to będzie się posuwać w takim tempie.już 2 razy się z nim żegnałam i nie wiem czy na tym poprzestaniemy gdyż z dnia na dzień zmienia się decyzja o wylocie.całkiem inaczej sobie to wyobrażałam.dlaczego CI wyżej nic nie myślą,nic nie działają.lepiej przytulić coś sobie kasy niż żołnierzom samolot załatwić.a co niech czekają nie ???? szkoda gadać:(


 14. Współczuję rodzinom oczekującym VI zmiany, nie wiem nawet jak takie rzeczy mogą mieć miejsce w rzekomo tak poważnej instytucji… Co do oczekujących wylotu to ja tak samo przeżywałam z moim P. jego wylot z KRK, który przeciągał się w nieskończoność, też padło hasło: może przyjechać do domu na dzień, dwa… ale zaraz rozeszło się po kościach, bo cytuję słowa Marcina: “samolot może przylecieć “w każdej chwili”. Irytacja i nerwy chłopaków sięgały zenitu, wiem, bo nie raz oberwało mi się za chęć do życia. Rozżaleni i poddenerwowani wyżywali się nawet na najbliższych, którzy w większości Bogu ducha winni zaciskali zęby dając się wygadać i wyżalić. Jestem z tego grona, którzy wraz ze swoimi żołnierzami rozpoczynają VII zmianę i prawdę mówiąc po tym co czytam i słyszę mam wielką nadzieję, ze Nasi dotrą do domu przynajmniej na Święta…. :/


 15. Wiecie co,to 7 zmiana to przy takiej organizacji jak teraz to nawet niech nie myśli o szybkim powrocie i zorganizowaniu przy zmianie na 8smą.Brak mi słów na opisanie MONu i pana Klicha.Pewnie by mi sprawe załozyli o wulgaryzmy.


 16. Klich-do dymisji !!!


 17. Czytałam i jestem zbulwersowana.


 18. kurcze nigdy nie byłam prymusem matematycznym,ale do 2 tysi odliczyć chyba potrafię…
  1 lot Manas -Rzeszów -190 ludziów
  2 lot -II-II- chyba coś ok 280
  3 lot -II-II-podobnie…
  więc jeśli nic nie przegapiłam…190+280+280…+800 oczekujących…to nie jest 2 tysie które liczyła 6 zmiana…?…;>


 19. Żołnierze z szóstej zmiany mieli wrócić do Polski przed 10 maja, ale najpierw zatrzymał ich przewrót w Kirgistanie, a później chmura pyłu wulkanicznego, która uniemożliwiła loty. Dodatkowe utrudnienie polega na tym, że nasi żołnierze są przewożeni amerykańskimi samolotami, które są też potrzebne do wymiany amerykańskiego kontyngentu. Dlatego w Afganistanie na powrót do domu czeka jeszcze 950 żołnierzy. Ostatnim samolotem wróci z nimi dowódca szóstej zmiany generał Janusz Bronowicz.

  http://www.rmf24.pl/raport-wojnawafganistanie/raportwojnawafganistanie2/news-afganistan-polscy-wojskowi-maja-juz-dosc-czekania,nId,275745


 20. czyli niej est ich tam 800 tylko 950:(


 21. Farciarko – to jest MON. tam 2 x 2 = 5 !! nie zapominajmy =] a poł roku trwa < 7mcy =]

  CUDA – :)


 22. w tym art. ostatnie zdanie mi sie podoba ^^ ja wam mówie – DEJA VU =]


 23. AjsHa…to może podeślijmy im nasze drobne na waciki? :D
  skoro tak cudnie się tam wszystko rozmnaża…:]

  coś humor mi się wyostrzył :)


 24. dzwonil moj rosiek i niestety potwierdzil to o czym piszemy tutaj.


 25. ^^ jestem ZA !!!!!!!! =] załatwiaj Słoneczko namiary =]


 26. Minister Obrony Narodowej
  ul. Klonowa 1; 00-909 WARSZAWA

  ma ktos nr konta?:D

  a może od razu dorzućmy jakieś drobne dla VI zmiany -na stopa ?! ;)


 27. farciara co do liczby osób na VI zmianie, to ja myślę, że to trochę naciągane jest, były osoby które zostały z V na VI i sobie ich wliczają, że niby też lecieli a guzik prawda…zresztą gdzie kończy się logika tam zaczyna się wojsko:)


 28. kajtku…to była retoryka…Ci brakujący są jeszcze w bazach…i zapie**** bo ‘mogą się jeszcze przydać’


 29. no oczywiście:), ale są przypadki osób, które jadą na 2 misje pod rząd:) wiem to z autopsji i takich sobie liczą że niby wracają i potem znowu lecą i nadwyżki się robią, bo oni tam są więc stan jest niby na plus, a potem wychodzi, że na zero…


 30. miałam napisać zostają, a nie jadą po prostu siedzą rok, bo jak mówią podoba im się to;]


 31. ech…..
  odsuwając nadmiar emocji obraz który jawi się z przedstawianej tutaj sytuacji nasuwa następujące wnioski:

  1. brakuje w WP generałów z Pyrlandii, słynącej z pruskiego ładu i porządku, który zdaje się być koniecznym w armii
  2. obraz społeczości rodzin żołnierzy – mało skonsolidowane,
  a). brak wspólnych inicjatyw, no sorki Ladies:))) oprócz wspólnego rozdzierania szat niewiele innych działań, ale toż to typowo polskie jest, więc oki (oczywiście zaznaczam że dotyczy wrażeń z tego forum)
  b). może tak zrobić ściepę narodową i wyczarterować odpowiedni pojazd, zebrać rikszami lub innymi pojazdami chłopaków z okolicznych afgańskich wiosek i wiśta wio!!!!!!!

  no dobra :) )))
  przynajmniej wspólne wystąpienia do oficjeli z pismem, pikieta cokolwiek :)
  samym lamentem niewiele się zdziała
  ostatnio usłyszałam że u żołnierza szkolonego do odpowiednich działań (peace&love)
  SZACUNEK wzbudza tylko siła,
  no to może czas pokazać jaka w Rodzinach siła????????
  może wtedy nadejdzie czas zmian w opluwanym na wszelkie sposoby MONie??????


 32. Po stracie tylu dowódców(generałów) w WP,na samym szczycie,w sztabie zrobiło się wielkie zamieszanie. Skutkiem ubocznym tego jest właśnie opóżnienie wylotu 7 zmiany .
  Jeśli na dowódcę SZTABU GENERALNEGO WP wybiera sie generała który w zasadzie kończy swoją karierę wojskową ( wiek) i dla zatrzymania go, zmienia się ustawę tylko po to, aby go w wojsku zatrzymać , to powiem krótko: jest bardzo żle!!!! Czyzby brakowało nam świetnych ,młodych dowódców?
  Tu jednak chodzi o coś więcej, aż boje się pomyśleć o co.


 33. ogąldajcie dzis TVN24 o godz 21:20,beda mówic o obecnej sytuacji naszych zołnierzy w afganistanie.


 34. słowo daje – jestem strasznie zSZOKOwana – że jeszcze na ten temat nie zrobili żadnego DEMOTYWATORA ^^ – taki porządny materiał na demotywatora ^^


 35. DZIEKI ZA ARTYKUŁ PANIE MARCINIE.
  MOZE COS SIE W KONCU RUSZY.


 36. Wiecie co to jest burdel po prostu tego nie można określić w inny sposób to co się teraz wyprawia przechodzi ludzkie pojęcie. Bardzo współczuje rodzinom żołnierzy którzy czekają na ich powrót. Wiece irytuje mnie fakt dlaczego jeszcze pan Klich siedzi na swoim stołku widać, że chyba MON nie potrafi sobie z tym fantem poradzić? Mój dopiero pojechał i mam nadzieje, że nie bedzie miał takich imprez podczas powrotu!!!!!!!!!


 37. Najlepiej wycofać się z misji w afganie . zrobić porządek w MON i zacząć od nich “profesjonalizację” . Bo jak na razie to się z nas śmieją że rzucamy się z motyką na słońce. Weżcie już decydenci nie ośmieszajcie siebie i żołnierza w oczach innych armii świata…..przestańcie pajacować!!!!!


 38. Jak niema kto przywież żołnierzy to niech uformują kolumne i pieszo wcześniej przyjdą niż doczekaja przeżutu. – Nikt się nie interesuje bo media i politycy głowy zabite mają wyborami. i tyle w tym temacie.


 39. To gdzie nasze nowo nabyte Herkulesy podobno miały wesprzeć naszych w afganie mówił Pan Klich


 40. ,,Tom” popieram powinni zrobić marsz historyczny w hołdzie Armii Gen Andersa


 1. Napisali o tym:

 2. Afganistan: Czy to już bałagan… « RF – Polityka