Rejestracja | Logowanie »


Panowie życia i śmierci

14 czerwca 2010

Kolejny ajdik, kolejni ranni, tym razem czterech (a dwóch kontuzjowanych), na szczęście bez zabitych. A mamy dopiero połowę czerwca…

Dzisiejszy atak na Highway 1 to kolejny dowód eskalacji działań. Eskalacji, na którą polski kontyngent nie jest przygotowany. Przynajmniej jeśli idzie o zagrożenia ze strony IED.

Poniżej odpowiedź – z października ub.r. – ministra obrony na zapytanie posła Ludwika Dorna w sprawie zakupu zestawów do rozpoznania i oczyszczania dróg.

„(…) szefostwa inżynierii wojskowej rozpoczęło procedurę pozyskania trzech zestawów (…) Dwa przeznaczone zostaną na potrzeby Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan, a jeden na potrzeby szkolenia krajowego”.

I dalej o tym, że sfinansowanie zadania zaplanowano na 2010 r. Lecz:

„Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt, jego pozyskanie możliwe będzie nie wcześniej niż w trzecim kwartale 2010 r.”.

Do tego czasu radź sobie żołnierzu, jak potrafisz. I licz na pomoc Amerykanów, której problematyczność dostrzega sam minister. W przywołanym dokumencie pisze on:

„(…) obecnie współpraca w tym zakresie polega na dokonaniu zgłoszenia planowanej operacji i dostarczeniu jej planu, zgodnie z procedurami sił ISAF. Na tej podstawie armia amerykańska wydziela odpowiedni zespół stacjonujący w sąsiedniej prowincji. Podejmuje on działania pod warunkiem braku występowania zadań o wyższym priorytecie, realizowanych przez stronę amerykańską”.

„Brak występowania zadań o wyższym priorytecie” – cóż za eufemizm. Ale brzmi łagodniej niż otwarte przyznanie, że panami życia i śmierci są w Afganistanie Amerykanie. Także dla Polaków…

PS. Po serii ostatnich ataków dowództwo rotuje część dotychczasowej załogi Warriora do Ghazni.

IED to największe zagrożenie dla żołnierzy koalicji/fot. PKW Afganistan

IED to największe zagrożenie dla żołnierzy koalicji/fot. PKW Afganistan

54 komentarze do “Panowie życia i śmierci”

 1. walczymy a jak i widac co chwile po co i dla kogo??kolejny przykład naszej walki juz mamy.


 2. Dla kogo? Dla Amerykanów, dla NATO… Szkoda tylko, że tak często gdy czytamy prasę, czytamy o kolejnych atakach na polskich żołnierzy. Dziękujmy Bogu, że tym razem są tylko ranni…


 3. A najgorsza ta bezsilność,dla nas wszystkich,dla żołnierzy,także dowódców,ich rodzin i bliskich,dla wszystkich zaabsorbowanych tym tematem,najgorsze jest to, że nic od nas nie zależy :( ( We wczorajszej debacie kandydatów na prezydenta bodajże Pawlak powiedział że łatwiej jest (było) podjąć decyzję i wprowadzić WP do Afganistanu niż je teraz wycofać…Przykre,absurdalnie ignoranckie ale PRAWDZIWE…


 4. Ile jeszcze polskiej krwi się przeleje zanim rząd się za to wezmie. Obiecują obiecują, a z tych obietnic wielkie G……. Niech zapewnią naszym chłopcom sprzęt, warunki i bezpieczeństwo takie jak się należy, albo niech ich z tamtąd wycofają. Łatwo jest siedzieć tu w Polsce za przeproszeniem pierdzić w stołek i podpisywać papierki, może jeden z drugim szanownym ministrem wybiorą się tam i posiedzą z naszymi chodz tydzień. Szczerze watpie, że ktoryś by się na to zgodził. Przed wyborami składaja obietnice bez pokrycia śmiech człowieka bierze na to co oni wyprawiają !!!!!!


 5. Po co walczymy? Po to by Amerykanie mogli korzystać z zasobów naturalnych. Przecież wiadomo było o tym wcześniej, że Afganistan ma duże złoża kobaltu, niklu itp. Przecież Chińczykom za free ich nie oddadzą. I o to ta cała wojna, jak widać na każdym kroku nie nasza.
  My jesteś zaangażowani w konflikt z racji miłości do wuja sama. Tylko szkoda, że wujek wypina się na nas w kwestii sprzętu.
  Marcinie, czy wiesz ile buffalo jest obecnie w Afganie (oczywiście na stanie naszej armii)?


 6. Rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Trzymajcie się chłopaki!


 7. fajnie…..cieszę się że jest ten wpis. teraz mam ochotę zapytać się tych co pisali mi w mailach że jestem głupi i pieniacz-i co?.Odkąd jestem na blogu pisałem własnie o takich problemach i innych z nimi związanych. Ale fajnie że jest ten wpis naprawde się cieszę. Mam nadzieję Panie Marcinie że będą podobne tego typu. Pozdrawiam


 8. Walczymy? Raczej wysadzamy się na IEDach. To ma być walka? Amerykanom zwisa czy będziemy w Afganie, tak jak im zwisa czy będziemy rosyjskim satelitą. Im chodzi o to, żeby Brytyjczycy ich nadal wspierali.

  Przecież tam giną teraz młodzi ludzie, którzy chodzili do szkoły średniej, a niektórzy bawili się jeszcze w piaskownicy, gdy ta wojna wybuchała w 2001 roku.


 9. Mamy co chcieli politycy i generałowie czyli swoją prowicję , tylko nie ONI teraz jeźdźą na Patrole i dadstawiają DUPY. Chora ambicja Radusia SIKORSKIEGO WYCHODZI.


 10. prowincję przed przejęciem której ostrzegał Generał Skrzypczak. A to dowódca z krwi i kości dbający o swoich podwładnych , a przedewszystkim jeden z nielicznych dowódców który myślał a nie lizał dupska politykom.


 11. Nie wiem kim jest pan RS ,dla mnie to postać bezbarwna. Ale wiem że cywilbanda nie może mówić doświadczonemu żołnierzowi co jest dla niego lepsze a co nie. Mamy problem…..ja wiem że częścią polityki jest i wojna …ale gdy dochodzi do niej to główne zdanie powinni mieć fachowcy a nie pierdoły znający wojnę wojsko etc z filmów i opowieści niesamowitej treści.


 12. Z tego wynika,że w WP zaczyna wrzeć,a gen. Skrzpczak i gen. Petylicki stali sie rzecznikami oficerów i szeregowych którzy maja juz dość burdelu w sztabie i MON-ie.
  Wojna została MON-owi wypowiedziana,pytanie tylko kto na tym zyska a kto straci?
  Tu nie chodzi tylko o WP ale o nasze państwo i ustruj który bedzie w nim panował, bo w czasach obecnych(niepewnych,nabrzmiałych konfliktami i kryzysem),od demokracji po wojskową dyktaturę jest nie daleka droga.
  Panowie generałowie!!!
  Dla zapewnienia bezpieczeństwa,siły i spokojnego bytu obywateli NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ,jestem gotów w ostateczności na rezygnacje ze swoich swobód obywatelskich?


 13. nie chodzi ostan wojenny,ale chodzi oto by społeczeństwo potrafiło powiedzieć nie politykom.czy było jakieśnp referendum w sprawie wysłania żołnierzy do afganu? czy ktoś liczył się potem z ich zdaniem? nie! w polsce są pozostałości po komunie…..ludzie boją się urzędników którzy powinni pracować dla nich a nie na odwrót. sprawa by była jasna jak logika wskazuje że jesli wojna to rozmawiam z specami a nie myślę tylko okorzyściach i profitach.
  błędem jest to że cywil banda mówi generałom co mają robić a najgorsze jest to że co mają robić pod publikę .
  nie spodziewam się stanu wojennego ani jakiegoś zbrojnego przejęcia władzy w Polsce przez Generałów…..bo kilku z nich mysli w przeciwieństwie do bajkopisarzy polityków.


 14. i jest jeszcze coś , dowódcą trzeba się urodzić! i żadna szkoła tego nie nauczy jak być dowódcą za którym żołnierze pójdą w ogień!


 15. mam małą prośbę ………jak ktoś ma coś do mnie i pisze mi na gg czy mail “skurwysynu” to zapraszam do konwersacji na forum. moja mama nie jest kurwą , i takie epitety powiedz mi w twarz o ile masz odwagę nie chować się za internetem. Ale odpisując na jeden z maili…..
  spójrz na nick, 79 oznacza rok urodzenia.
  i jeszcze jeden mail: skoro jesteś żołnierzem a nie rozumiesz co piszę i oskarżasz mnie o podrywanie kobiet na forum to sorry za twoją głupotę…widać żeś świeżak:)


 16. no? i ? co ?znowu piszę sam do siebie? ej krytycy mojego pisania gdzie jesteście? tylko anonimowo potraficie pisać? zapraszam do konwersacji wszystkich pod moimi postami:) nie chowajcie się, ten blog na 100% czytają pierdoły na wiejskiej:)


 17. Cichy, nie sądzę, że panowie ze “wsi” czytają te posty, oni teraz dbają o los Naszej ukochanej Polski, nieprawdaż? :) a co do Generała Petelickiego jako doświadczonego dowódcy, czytałem dziś jego list do Pana Premiera i zgadzam się z nim co do słowa…Nie będę pisał o szczegółach, bo kto jest na bieżąco ten wie o co chodzi. Co do Twoich wypowiedzi kolego nie mam nic przeciwko ani anonimowo ani jawnie.
  Pozdrawiam


 18. mała proźba do tych co pisza do cichego-jesli go nie znacie to sobie oszczedzcie słów bo podejrzewam ze nikt z was by nie chciał byc tak szykanowany.
  kazdy ma prawo sie wypowiedziec a ten co ma jaja a nie wydmuszki napisze na forum o swoich odczuciach, i spostrzezeniach lecz widocznie sa tu osoby które nie rozumieja ze kazdy ma prawo do wlasnego zdania nawet bardzo ostrego,no cóz kultury sie uczy a to chyba zbyt poterzna wiedza do zdobycia:)


 19. Cichy, myślę że każde słowo generała, to przemyślane słowo…i bardzo chciałbym by te podpunkty zamieszczone w liście zostały spełnione jak najszybciej. Jesteś za?


 20. Smoku a myslisz że wszystkie moje posty a zwłaszcza “brawo panie generale” jest za? :)


 21. Co tam się dzieje w w tej bazie W… i okolicy. Czy tego wroga jest aż tak wiele ?? A może ci nasi dzielni żołnierze powinni zabrać się wreszcie do roboty a nie tylko robić dobre wrażenie. W 2009 roku latem jakoś był spokój w tej okolicy dlaczego ??


 22. ułanku……….. proponuję Tobie głębsze zapoznanie sie z sytuacją w afganie niż pobierzne i szkalowanie naszych żołnierzy.pozdrawiam:)


 23. Dziękuje CICHY zapoznaj sie z 5 zmianą .


 24. postaram się….bo tu jestem od 6 stej:)


 25. Sytuacja tam to odzwierciedlenie ich pracy. Widać nasi wojacy są tak groźni że nikt się ich nie boi, gdyby ruszyli dupy to wróg by się ich bał i trzymał by się z dala od baz i głównych dróg. Ale skoro nasi wojownicy siedzą na dupie to wróg się rozpanoszył i nie długo im bazy do okoła zaminuje. I wtedy to dopiero będzie się działo, będą pytać co za pech, jak to się mogło stać ?? A JA SIĘ PYTAM CO ZROBILIŚCIE DO TEJ PORY PO ZA JAZDĄ TAM I Z POWROTEM ASFALTOWĄ DROGĄ, ILE BRONI SKONFISKOWALIŚCIE ILU WROGÓW ZŁAPALIŚCIE???


 26. kupiona kamizelka w miitarnym, operacyjna…. kupiona kabura udowa…….i wiele innych rzeczy które kupują nam nasze ………Kobiety..nie jednokrotnie…….a po co? no po co ta odziez termo? bielizna termo…..po co?
  po co to wszystko skoro polski żołnierz to bydło przetargowe?


 27. O kolego żołnierz to nie bydło tego nigdy nie powiedziałem i nie powiem, ale masz racje po co to wszystko kupować skoro i tak przydaje się to wszystko tylko do zdjęć. No powiedz szczerze czy i ile miałeś kontaktów ogniowych ile godzin walczyłeś pod jakąś wioską ile domów przeszukałeś. A tak w ogóle to macie internet w schronach. Powiedz jadasz na stołówce czy w schronie śpisz czasami gdzieś indziej niż w schronie??


 28. HEHE ….ułan :) moja kadencja w armii daaawno się skączyła ,przynajmniej w polskiej armii.:)
  a na twoje pytania może się wypowiedzą inne kompadre….
  ale ….ja na sprzet nie naiwaniałm i na jedzenie:) zresztą zapytaj się spec. o jedzenie:D


 29. Ułan coś mi się wydaje że farmazony rozsiewasz. Amerykanie mając większą armię i dużo lepiej wyposażoną borykają się z tymi samymi problemami na większą skalę. I co ich tak samo ocenisz? A Brytoli i Niemców??

  A kupowane kamizelki?? O boże jakie to szczęście że Militarne sklepy mogą sprzedawać poszycia. Wkłady żołdaki dostają z firmy natomiast nie ma standardu poszycia. Ludki kupują sobie Molle/PALS bo to samo mają Amerykanie. Im bardziej uniwersalnie tym lepiej.

  A tak w ogóle to niech wszyscy zostawią ten Afganistan Talibom. Oni zaprowadzą już tam porządek. Wycofajmy się coby dalej produkowali narkotyki i szerzyli filozofię świętej wojny. Talibowie rosną w siłę również w Pakistanie. Na razie im przeszkadzamy z deczka, należy się jednak wycofać, więc w dłuższej perspektywie czasu przejmą i tam władzę. Ale to sprawa wewnętrzna tego kraju. Wtedy zapewne zechcą siłą uregulować sprawę kaszmiru i koniec świata bliziutko jak nic. A może nie zechcą bo priorytetem będzie brudna bombka gdzieś w Europie lub Ameryce? Tak czy siak efekt będzie ten sam. Ale jak to pisałem wcześniej próbuję wróżyć z palców i nie wiadomo czy tak faktycznie będzie. Może jak się wycofamy to Afganistan stanie się rajem dla prawych ludzi (sam nie wiem jaki mi to przez palce przeszło). Ciekawostką jest, że nie wspomnieli o złożach uranu … biedny Afganistan nie ma jednak technologii coby go wydobyć. Zresztą po co mu Uran sprzeda kolegom po fachu w Pakistanie a ten mając technologię obróbki i wzbogacania puści dalej w obieg do Somalii, Czadu, Sudanu, Iranu i kto wie jeszcze komu. Jakby tu nie wróżyć koniec zawsze ten sam. Hmm ale my zwijajmy ogonik pod dupkę i spierdala..my, aż się będzie kurzyć. Naród będzie miał dobre samopoczucie żyjąc w przekonaniu, że już nie tylko Francuzi mają czołgi z 4 biegami do tyłu i jednym do przodu. Taka to już bezsensowna sytuacja – rusz gówno a będzie śmierdziało.

  Aha PS @ ułan – Jakoś przy 5 PKW nie było chyba wyborów prawda. Talibowie w ciemię nie są bici. Wiedzą co osiągnęli atakując Hiszpanów. Dobiorą się do dupy na szczęście żołnierzom, którzy mają szansę się obronić. Choć niedługo może i nam – za rok może dwa będziemy mieli wspaniały meczet w Warszawie, który jest bardzo ciekawie finansowany…..


 30. A po co pytać? Przecież przyjdzie nie więcej niż 30% uprawnionych do głosowania. W Polsce nie ma tradycji referendów jak w Szwajcarii. Zresztą podupada cały system bo ludzie nie chcą głosować. Ani do Parlamentu, ani na Prezydenta, anie do Europarlamentu a w ogóle do władz lokalnych. Za to są pierwszymi narzekaczami jak coś nie pasi. Wszyscy jesteście tacy sami.


 31. ułan nie odrobił pracy domowej. Następnym razem zanim coś napiszesz to zapoznaj się z sytuacją w regionie. Wejdź na oficjalną stronę PKW poczytaj sobie o odzyskanych składach broni, o akcjach przeciw talibom itp. A przestań żołnierzom wmawiać nieróbstwo. Afgan to nie makieta, po której przesuwa się żołnierzyki.
  Mówisz, że nie mamy nic lepszego do roboty niz najeżdżanie na ied. Tylko jakbyś go wykrył, nie mając sprzętu. Droga z Warrior do Ghazni to kilkanaście godzin patrolu, a to tylko 70 km. To nie Irak, gdzie można było się w miarę szybko poruszać po drogach.

  Khalid zgadzam się z Tobą, że obecnie my jesteśmy na celowniku, tak samo jak byli Hiszpanie. W końcu jesteśmy tam jednymi z najsłabiej wyposażonych (nie mylić z wyszkoleniem) wojsk.

  Cichy, nie daj się!


 32. Ułan w poście 30 piszesz z doświadczenia czy znasz kogoś kto zna kogoś kto był w afganie?
  Ja w Warriorze spędziłem 12 miechów i internetu w schronach nie było. Odnośnie kontaktów ogniowych i imprez na wiochach chyba nie powinienem pisać bo od tego jest rzecznik prasowy. Napisz skąd masz takie informacje.


 33. Kolego ‘ peet’ a w ogóle to miałbyś o czym pisać. Zresztą nie ważne w jakim czasie byłeś w afganie jeśli można wiedzieć ??


 34. 4 i 5 zmiana


 35. mam pomysł napiszmy po wyborach do prezydenta list o zdymisjonowanie tego palanta klicha


 36. Jeśli byłeś w bazie W.. na 5 to się znamy przy najmniej z widzenia.


 37. ułan zgadzam się z tobą a ci którzy wierzą w oficjalne komunikaty nie wiedza o czym mówią,bo sam brałem udział w słynnej OPERACJI ORLE PIÓRO gdzie oficjalnie znaleziono duże składy broni i amunicji,schwytano wielu talibów,ale ja o tych składach broni dowiedziałem się z radia ZET,bo jakos na miejscu o nich nic nie słyszałem-totalne bzdury-to sa te wasze oficjalne komunikaty-ci którzy tam nie byli nie maja moralnego prawa zabierac głos.Zgadzam sie również z tobą że sytuacja w strefie jest odzwierciedleniem pracy naszych wojaków po misjach w KOSOWIE I LIBANIE-przestańcie ćwiczyc obrone bazy bo jak widać talibowie wam do niej wjadą i bedziecie cięzko piszczeć. I ZNÓW 6 BRYGADA już POWIETRZNO-DESANTOWA bedzie musiała posprzątac ten bałagan ktory powstał po V zmianie


 38. ułan a my sie chyba znamy,bo wydaje mi sie że tez jestes z 18


 39. No nie kolego nie z 18 tylko z “koniarzy “


 40. :) to napewno mijalismy sie na DFAC-u a moze i na siłcea kto wie moze wspólnie byliśmy pod JAM-JAM-czy jak to sie pisze nazwę tej słynnej wiochy:)czyli wiesz o czym sie tak tutaj rozpisuje,po razem przezylismy to gówno:)


 41. Dokładnie tak ;p


 42. Bylem tam w Ghazni na 6zmianie i powiem wszystkim ze to co widzialem to jest parodia a klepiemy amerykanow po plecach a oni maja nas w d…..


 43. ‘ … zgodnie z prawem, a prezes firmy, mającej dostarczyć śmigłowce, nie odbiera telefonu ‘ – aaaaaaaaa, nie odbiera telefonu ? – parodia. I Pewnie Pan prezes nie ma zastępcy, a firma o nazwie ‘ krzak’ wzieła 388 mln zł. spakowała się i uciekła do Panamy na fałszywych paszportach. A rząd się dziwi – dlaczego społeczeństwo nie ma do niego zaufania …


 44. śmiechu warte a zarazem godne pożałowania…


 45. Wszystko się zgadza.Polacy w ghazni jeżdżą głównie po drogach schowani w pojazdach,a patrol pieszy jest szczytem brawury dla wielu.OPERACJI ORLE PIÓRO to było naprawde ambitne zadanie,ale w planach sztabu.Jak przyszło do wykonania,to była tragedia.zrealiaowano może 20% zakładanych celów,ale oczywiście był to SUKCES!Śmiechu warte.Oficerowie starsi po prostu nie są w stanie dowodzić na wojnie,wymiękają-Jak nie maja szczegółowych wytycznych,to nie wiedzą,co robić.Standard to zapytania o wytyczne,a TOC złożony z p…. z JW zabezpieczenia w kraju sra ze strach przed odpowiedzialnością.Gwoli prawdy zaznaczę,że w grupach bojowych też duża część sra w gacie ze strachu,ale potem każdy twierdzi,że był na WOJNIE!Polska armia robi może 50% tego,co anglicy czy amerykanie.Totalnażenada i nieudolna propaganda sukcesu.Pozdrowienia dla wszystkich,którzy wiedzą,po co jadą do afganu.


 46. Amerykanie mają nas w dupie?Nie dziwnego,jak widzą polaków nieustannie atakujących dfac.Bazy ostrzeliwane,grom wpierdala hamburgery na dfac,polacy przygotowją sie do kolejnego niby szturmu talibów na bazę,reszta ćwiczy zajmowanie mioejsc w schronach.To za co mają nas szanować?


 47. A na nosicielstwo badają ich regularnie?
  Bywały przypadki z tasiemcami… brr!
  http://www.youtube.com/watch?v=UV_gsqbGLqk


 48. Dlaczego taki jest ten świat ?Dlaczego umierają porządni luzide a gwałciciele i mordercy żyją sobie w najlepsze ?!Dlaczego to jest pytanie ktf3re mi sie tareaz nasuwa najczęściej Więć dlaczego? Zanałam kacpra ,to mf3j kolega ,nie wyobrażam sobie teraz szkoły i klasy bez niego .