Rejestracja | Logowanie »


“Aktualna sytuacja w PKW”

15 czerwca 2010
Pożegnanie poległego w sobotę Miłosza Górki/fot. PKW Afganistan

Pożegnanie poległego w sobotę Miłosza Górki/fot. PKW Afganistan

W najczarniejszych myślach nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. Cztery dni, trzy poważne ataki, czternastu rannych i dwóch zabitych żołnierzy. Rakieta, która spadła dziś na namiot w bazie Warrior, nie dała Grzegorzowi Bukowskiemu żadnych szans…

Rodzinie Poległego składam wyrazy współczucia. I podobnie jak wcześniej – mam nadzieję, że ranni szybko wrócą do zdrowia.

W chwili, gdy piszę te słowa, minister obrony konferuje via video z dowództwem polskiego kontyngentu. Powód? Jak to ujęto w oficjalnym komunikacie dla mediów: „aktualna sytuacja w PKW”.

Panie ministrze, zapewne interesują Pana okoliczności wszystkich tych zdarzeń. Proszę więc zapytać, jak to się stało, że zaledwie 12 km od bazy, przy najruchliwszej drodze w regionie, talibowie podkładają potężną minę? Przypomnę, że Ghazni strzeże BLIMP, balon, na którym zamontowano kamery, kontrolujące przestrzeń wokół bazy na odległości znacznie przekraczającej owe nieszczęsne 12 km. Dlaczego ani amerykańscy operatorzy, ani nikt w polskim TOC-u nie dostrzegł grzebiących na poboczu rebeliantów?

Gdzie w tym czasie były BSR-y, samoloty bezzałogowe, amerykańskie, ponoć pracujące na rzecz naszego kontyngentu? Czy miały istotniejsze zadanie niż kontrola drogi, której utrzymanie to główne zadanie sił koalicji w tym regionie?

Dziś znów „dostał” Warrior, najczęściej ostrzeliwana baza w polskiej strefie. Już wiele miesięcy temu była mowa o potrzebie wkroczenia do dystryktu Gelan – siedliska talibów – skąd wychodzą ataki na Warriora. Dlaczego nic w tej sprawie nie zostało zrobione?

Znam odpowiedź na to pytanie, znają ją też żołnierze. To rezygnacja z działań zaczepnych w obawie przed stratami. Lecz niestety, ta źle pojęta troska przynosi skutek odwrotny od oczekiwanego. Bo względna bierność Polaków tylko rozzuchwala talibów.

- Nie jesteśmy tchórzami – słyszę od żołnierzy i nie mam najmniejszych powodów, by im nie wierzyć. – I potrafimy robić coś więcej niż jeździć w patrolach i konwojach logistycznych. Jeśli nie będziemy agresywni, nie będziemy walczyć, to zaczniemy ginąć na ajdikach nie tylko na drogach między bazami, ale i w samych bazach…

Rozumiem obawy polityków i dowódców, związane z eskalacją przemocy. Ale wbrew temu, co im się wydaje, nie da się wybrać czegoś pośredniego między walką a wycofaniem się z afgańskiej misji. Jeśli zatem nie dajemy wojsku walczyć, czas najwyższy zwinąć je do domu.

Grzegorz Bukowski/fot. PKW Afganistan

Grzegorz Bukowski/fot. PKW Afganistan

134 komentarze do ““Aktualna sytuacja w PKW””

 1. dziwnie piszesz Marcin, niby do domu a niby walczyć. Moim zdaniem jeśli już robić coś takiego jak misja PKW Afganistan, to robić to dobrze. Zwiększyć kontyngent jeszcze by utrzymać porządek w prowincji, poprawić sprzęt. Zwiększyć zakres działań. jak coś robić to do końca i jaki najlepiej a nie tylko żeby ładnie wyglądało.


 2. A niech trafi ten zakichany Afganistan tylko niech wrócą nasi żołnierze do kraju. Dosyć tych śmierci !!!!!!!!!!!!!!!!! . Niech Klich jedzie.


 3. PKW Aganistan…. jeszcze nikt nigdy nie zrobił tam porzadku i nie zrobi. Zwiększyć kontyngent ktoś pisze? sprzęt? jasne. Może dwóch lekarzy na 2 tys żołnierzy wystarczy w bazie? i może kolejne nowinki sprzetowe wymyślane przez pułkoników siedzących za biurkiem i grzebiacych w internecie co by tu kupić???, nie mających wyobraźenia o wojsku…to z pewnością działania zmierzajace do tego by, zaprowadzić porządek.


 4. właśnie że bardzo dobrze pisze – albo dać żołnierzom potrzebny sprzęt i pozwolić działać i ścigać bandziorów albo nie narażać niepotrzebnie Ich życia i niech wracają. Kropka.


 5. Dzień po dniu to samo…. ostrzał-bieg-schron-odbój – bezsilność !!! Nie wiedzą Ci wielcy politycy co myślisz tam w schronie, jak wyrażasz swoją złość na tą zupełną bezsilność… ile znaczy te 8-11 tysięcy miesięcznie kiedy kolejny raz Ci się “UDAŁO” Nic nie chronimy, nie potrafimy nawet sobie pomóc a co dopiero tutejszej ludności…. mi się udało, jestem w domu i doskonale sobie zdaję sprawę co znaczy “wyć do księżyca” – bo to tylko nam zostaje. Powodzenia koledzy.


 6. Afganistan to studnia bez dna.Wielu żołnierzy róznych państw próbowało i próbuje nad nim zapanować i co? ano nic,lata mijają a w Afganistanie jak było tak jest.
  Jesli chodzi o kwestie nowoczesnego sprzetu dla naszych zołnierzy co dzięki niemu pomogło by w zapanowaniu nad przydzielona nam prowincja ,to sie pytam; czy jankesi ze swoim super wojskowym sprzętem zapanowali nad swoimi prowincjami? jesli tak to na co do cholery czekają i dlaczego nam nie pomagają?
  Chiny chcą dym ,Rosja chce dym,Iran chce dym,Pakistan chce dym w Afganistanie.Jaki jest tego powód? Powód jest znany i oczywisty dla wszystkich- BOGACTWA NATURALNE Afganistanu !!!
  Ruskie chcieli -nie wyszło,Chiny chcą ale nie mogą,Pakistan takze ,USA nadal próbuja przy pomocy “wiernych pretorian” i nie wychodzi.
  ” JEŚLI JA NIE MOGE TO ZROBIE WSZYSTKO ABY INNI TAKZE NIE MIELI!!!!!!!”


 7. delta popieram masz zajebistą racje


 8. wiecie co??niech sie wybija ale bez naszego udziału w wojnie.niech nasi chlopcy wróca do zon,narzeczonych do rodzin bo tego co oni tam przezywaja to nawet klichowi sie nie sni.pojedzie,popatrzy,pogada cos opisze dla mediów i zrobi dobra minke do złej gry.niech sobie panowie którzy tak bardzo chca naszych w afganie trzymac wsiada do rosomaka albo z buta na patrol bez rzadnej obstawy i niech zobacza jak to jest a nóz ich smierc polechta po nosku,moze w tedy pomysla co czuja rodziny i jaki jest nasz krzyk do nich.


 9. Kolejna beznadziejnie niepotrzebna śmierć. Nie mogę znaleźć slów które będą potrafiły ten stan rzeczy okreslic w tym momemncie bardziej trafnie. Czternaru rannych ludzi – ojców, męzów … dwie ofiary wojny która zmierza do nikąd ! 2 tysiace zestresowanych żołnierzy w strefie wojny i może miliony panicznie przestraszonych i bojaźliwych rodzin, znajomych w kraju. Jeden minister który z każdej sytuacji próbuje nieudolnie wybrnąć. Jeden minister probujący grać człowieka na waznej, państwowej pozycji radzącego sobie z okolicznościami. co dalej Panie ministrze ? Kilku kandydatów na funkcję prezydenta … kandydatów którzy nieustannie mówią o tym że postarają sie o rozpatrzenie wycofania polskich wojsk z Afganistannu jednoczesnie na innej stacji telewizyjnej mówiąc że Polscy żołnierze w strefie wojny pozostana tak długo, jak będą tam zołnierze NATO.
  Drodzy Państwo. Wszyscy wiemy że ‘nasza’ obecnośc w rejonie objetym tym konfliktem jest śmieszna. Biorąc pod uwagę to, że jedynym giftem z stacjonowania polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie jest to że nasze stosunki z USA sie pogłębiły i awansowaliśmy na Ich sojusznika – nic więcej z tego nie mamy. Bo niby co ? oooch przepraszam w tym momencie wszystkich tych którzy sa za zwiększeniem kontyngentu ! Taaaaak – oczywiście wyslijmy jeszcze więcej żołnierzy na pewną smierć ! Niech sobie posiedzą w bardzo bezpiecznych bazach, poopalaja się na kontenerach i poleżą do góry brzuchem 7 nudnych miesięcy, niech wrócą opaleni i ubrani w nowe doświadczenia zwiazane z przebywaniem w klimacie górskim. Nooo i faktycznie … będzie sie mozna pochwalić sumą obrzydliwie wielkich ociekających bezczynnością pieniędzy za które kupią sobie po niezwykle komfortowym powrocie do stęksnionej rodziny – najnowszego mercedesa, kupia dom w gorach i wystarczy jeszcze na zapewnienie przyszłości dzieciom. Z góry przepraszam za użycie wulgaryzmu ale wkurza mnie takie PIERDOLENIE głupot bez pokrycia. Panie ministrzem, przyszły Panie prezydencie i każdy inny niezwykle ważny człowieczku w Polsce – Afganistan to nie bajka a żołnierze to nie króliki doświadczalne które można wysłac GDZIEŚ i zobaczyc czy przeżyją. Moze wiele osób się w tym momencie nie zgodzi. Bo przecież żołnierz to żołnierz i powinien byc przygotowany na ty że przez 7 miesięcy jego głownym pozywieniem będzie suchy chleb tostowy i mięso które nie dość że nie wyglada, nie pachnie to jeszcze nie smakuje … które nie chce przejść przez gardlo ! Po co nam ta wojna ? Po co tam jestesmy … skoro jesli coś zaczyna się dziać to zwijamy ogon i uciekamy bo nie mamy sprzętu aby zaatakować wroga ktorego generalnie w założeniu powiniśmy pokonywać bo jesteśmy kilka epok technicznych przed nim ! Po co jestesmy skoro nie mamy nawet najpotrzebniejszych rzeczy ! Po co pokazujemy w telewizji afganistan tylko wtdy kiedy jest tam jakaś feta typy Boże Narodzenie – wtedy stoły uginają sie od jedzenia, panuje miła i sympatyczna atmosfera – czemu do cholery Afganistan pojawia się tylko wtedy kiedy stanie sie tam ragedia ludzka ! Dlaczego nie pokażemy tego jak tam jest naprawdę ! Dlaczego ? Bo spotkalo by to sie z ogólna krytyką polaków którym wbrew pozorom temat nie jest obcy. Kiedy doszło by do referendyum w naszym kraju z pytaniem wycofania wojsk z afganistanu – 87 % polaków opowiedziałoby się za ich wycofaniem, a 5 % nie ma zdania w tym temacie ponieważ go nie dotyczy. Mam wrażenie że 8 % tych którzy zwiększyli by kontyngent to nasz niezwykle inteligentny rząd. Otwórzmy oczy i zróbmy cos żeby tą farsę skonczyć …
  Nie wierzę w powodzenie naszej obecności w tym kraju. Nie wierze w to dlatego że nic nie zapowiada tego że nasi żolnierze zostaną doposażeni. a jesli nawet to moze w 100 latarek …
  Albo dostaniemy porządny sprzęt i damy chłopakom szansę aby mieli sie czym bronić i czym walczyć skoro juz tam jestesmy albo wracajmy do domu a nie zgrywajmy twardzieli ktorzy walczyć potrafia łopatami …

  Ja mam nadzieję że ta VII zmiana sie nie podda ! Że wytrzyma tę niezwykle trudną sytuację i że rodziny osób które teraz są na polu bitwy zrobia wszystko żeby podtrzymywac swoich bochaterów na duchu. Bo teraz siła i opanowanie potrzebne są najbardziej ! Ja trzymam za was kciuki chłopaki ! Nasza misja skończyła sie miesiac temu ale jesteśmy z wami cały czas ! W modlitwie i myślach.
  Trzymaj sie Marek, rafał, Jaruś, Chudy, Wrona i Pamp ! Trzymam kciuki !

  Ineska.


 10. Co sie dzieje do cholery?!


 11. orgin 13 sluchaj co ci da zwiekszenie kontyngentu a raczej jak to nasi zwa misja pokojowa az mi sie serce kraje ale to wymyslili ludzie co siedza na dupach a wracajac do zwiekszenia to nic to nieda jesli nie dostaniemy dobrego sprzetu ale zamiast w to zainwestowac to ostatnim czasem ucinajom kase dla wojska ale nie wszyscy to widza….

  KONDOLENCJE DLA RODZINY ZMARLEGO GRZEGORZA PRZESYLAKJA KOLEDZY Z JEDNOSTKI OSZW W MINSKU


 12. Wiecie co brak mi słów rece opadaja!!!!Niech to szlakt trafi.


 13. Szczere wyrazy współczucia [*][*][*]

  Marcinie, zawsze wyjścia są dwa. Teraz też. Na dobry sprzęt nas nie stać, znacznie bardziej kalkuluje się nam wycofanie wojsk. Mniejsze koszty.


 14. Ineska
  ZGADZAM SIĘ Z TOBA jestem za TYM ABY WYCOFAC wojska polskie z Afganistanu.


 15. tori ale zamkniecie tak durzej misji jest tez kosztowne
  ale politycy maja to gdzies bo siedza na stolkach i nie widza ze brak nam dobrego sporzetu tylko kupuja szajs bo amerykanie sie pozbywaja


 16. no przecież z “dzielnym narodem Afgańskim” nie wygramy…


 17. http://www.tvn24.pl/12691,1660791,0,1,legia-cudzoziemska-zegna-poleglego-polaka,wiadomosc.html

  Zawada wiem, ale i tak to jest tańsze niż kupno doskonałego uzbrojenia. Wiem, że to trudne przedsięwzięcie, przede wszystkim logistyczne, bo nie sądzę, żeby nas chcieli rotować Amerykanie, mimo że mają to w umowie


 18. zawada, miło Cię “widzieć” na blogu, po długiej nieobecności:-) Już po ślubie?


 19. tori siema sorki za dloga nieobecnosc ale po powrocie z libanu zajolem sie zona i mieszkaniem bywalem tu czesto ale sie nie wypowiadalem ale jesli kolega zginol to nie moglem milczec


 20. http://www.tvn24.pl/-1,1660793,0,1,tusk-potrzebny-szybki-plan-zakonczenia-afganskiej-misji,wiadomosc.html
  sami widzicie,nie da sie tego zrobic ot tak sobie,jak zawsze czekmyy z decyzjami


 21. http://www.tvn24.pl/0,1660847,0,1,po-i-turze-rada-w-sprawie-afganistanu,wiadomosc.html
  komorowski powiedził ze to nie pic-a o co mu chodziło z tym picem,hmmmm no tak wybory niedługo


 22. zawada, wszystkiego najlepszego:-) ja od swojego ślubu też rzadziej tu zaglądam, ale jak sie coś ważnego dzieje…
  Poprzednie lato dawało się we znaki od sierpnia do samego końca, V zmiana to śmierć 6 żołnierzy. Teraz zginęło już trzech. A co będzie dalej? Oby dalej było spokojniej.


 23. Napisałem robic to robic dobrze albo w ogóle. To co się dzieje tam teraz nie ma sensu, przykre ale prawdziwe.

  A jeśli chodzi “co da zwiększenie kontyngentu”
  http://wiadomosci.onet.pl/2183968,11,skrzypczak_ostrzega_talibowie_maja_sposob_na_rosomaki,item.html


 24. no dzieki dzieki
  no niestety ale takie jest zycie szkoda tylko ze taki mamy slaby sprzet od nas chlopaki sami sie zaopatrywali w kamizelki ale nie tylko moni z tego co slyszalem


 25. wystrzelili na V zmianie ok 48 rakiet w kierunku Warriora-nikt nie zginął ale jedna trafiła zaraz obok drewnianego domku w którym mieszkał dowódca zespołu BRAVO-byli ranni,druga trafiła w namiot amerykańskich saperów,który był zaraz obok TOC-nikt nie zginął,ale to niczego nie nauczyło naszych głupich dowódców.Na VI zmiane wystrzelili ponad 50 rakiet-nikt nie zginął-ale niestety dzisiaj trafili i zginął polski zołnierz-teraz sztabole widzicie że rakiety nie lataja w kosmos i trzeba wkońcu przestać sie tylko bronić.


 26. Nie ma co ukrywać, że jeśli nawet zostanie podjęta decyzja wycofania polskich wojsk z Afganistanu, to co najmniej rok polskie wojska musiałyby tam jeszcze pozostać…Najlepszym rozwiązaniem było wysłanie dodatkowych 2-óch tys. żołnierzy i przejęcie inicjatywy walki, albo zaprzestanie działań militarnych, co jest niemożliwe w chwili obecnej. Może gdyby Ministrem Obrony Narodowej był ktoś inny, ktoś z wiedzą n. t. armii, byłoby lepiej?

  Pozdrawiam forumowiczów.


 27. weteran popieram cie ale sam wiesz jak u nas jest wielu wodzow ale indian malo
  a po za tym jak by im rakieta spadla obok dupy to by srali po gaciach i moze wtedy by zrozumieli ze to nie misja pokojowa tylko wojna.


 28. smoku zgadzam sie na temat tego innego ministra ale chyba jeszcze poczekamy na lepszego ministra


 29. Ten sprzęt który dostają nasi chłopcy na wyjazd do afganistanu to MON może dać dzieciom na biwak, a nie na wojne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Plecak, w który paski sie odprówały?? Ludzie o czym my tu w ogóle mówimy to jest śmiech na sali. Jeśli kto kolwiek chciał być w miare dobrze wyposażony musiał obkupić sie sam i to nie za wcale małe pieniądze. Niech w telewizji powiedzą prawde jaka sytuacja tam jest jak to wszytko wyglada bo ludzie nie są już tacy głupi i taką ciemnote to niech dzieciom wciskaja !!! Cały ten nasz pożal sie Boże rząd i ten MON to z miłą chęcią osobiście wysadziła bym w powietrze!!!!!!! Tam powinni ten cały “ajdik” podłożyć. Człowiek juz głupoty gada, ale to już do cholery wszelkie normy przechodzi.. Oby ktoś sie w końcu otrząsnął bo tak dalej być nie może tu w Polsce są setki rodzin które ciągle żyją w stresie i na których ta misja odbije sie tak samo jak na żołnieżach, niech w końcu ktoś i o nas pomyśli!!!!


 30. zawada uwierz mi ze spadła mi obok dupy nie raz i nie raz srali po gaciach ale co można powiedzieć o ludziach których nawet cos takiego nie uczy? TOTALNA GŁUPOTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 31. weteran ja nie mowie ze tobie nie spadla bo sam tez to przezylem moze nie kolo dupy ale wiekszych odleglosciach ale chodzilo mi zeby im spadly kolo dupy ci co tam siedza to nie maja pojecia o tym co sie dzieje tam kazdy chce dowodzic ale zeby wyjsc w pole to nie bo sie ubrudza szkoda gadac wogole sam wiesz jak jest w tym MON-ie


 32. wiem i to bardzo dobrze jak to jest-strach przed odpowiedzianością,by nic przypadkiem sie nie zesrało,a przede wszystkim KARIERA przysłania oczy naszym pseudo dowódcom,myslą ze to trening dowódczo-sztabowy,a tu niestety jest wojna-bo jak inaczej to nazwac jak giną ludzie i są ranni-PYTAM JAK???????????????????????totalna niemoc,głupota i brak kompetencji-TO SA NASI DOWÓDCY!!!!!!!!! Fakt takiej liczby ostrzałów pokazuje że talibowie sie rozpanoszyli po okolicy,a to tylko dlatego ze nasze wojska nie odpowiadaja wogóle na takie sytuacje.


 33. http://wybory.gazeta.pl/wybory/1,106728,8018931,Jurek__Slowa_o_przerwaniu_misji_afganskiej_moga_zagrozic.html

  Nie lubię go ale Tutaj przyznaje mu rację. powstrzymajmy się od radykalnych wypowiedzi bo to na pewno żołnierzom nie pomoże.

  A minister – co chcecie od niego – on wojsk tam nie wprowadził. Kontynuuje to co zastał. Czepiajcie się tego co zamawia, a nie tego na co nie ma już wpływu. Czepiajcie się też tych, którzy stale ograniczają mu budżet – nie tylko obecnie – wcześniej wcale nie było inaczej. Nasze straty finansowe są małe w porównaniu z tym co traci co roku Pentagon na porzucone projekty. Czepiajcie się, że żołnierz nie może robić tego do czego jest szkolony bo się po prostu boi żandarmerii i kolejnego Nanghar Khal. Że zamiast przejąc inicjatywę dowódcy stawiają na bierność. Jest wiele czynników i nie za wszystkie odpowiada minister.

  A może tak w ogóle zmiany zacząć od siebie samego? Może każdy powinien przemyśleć co ma w sobie złego i to naprawiać. Nie – bo my potrafimy tylko narzekać. Nie widząc swych wad wytykamy je innym. Widać to w Polityce. Politycy to nasz obraz. Dopóki wspólnie czegoś nie zbudujemy to i w wojsku nie będzie lepiej ani nigdzie indziej. Papież nie pomógł nam się odmienić – może na dwa tygodnie.

  A o zamówieniach nie gadajcie już tyle, bo na żygowiny mi się zbiera. Ostatnie zamówienia nie są wcale takie głupie. Terminy odległe – tylko weźcie ludzie pod uwagę, że to nie targowisko i nie dostaniesz towaru tak od ręki jak kaszankę czy kartofle.


 34. Przerażajace. Trzymajacie się tam i wracajcie cali i zdrowi, jesteśmy z Wami . Lakoniczne i głupie w tej koszmarnej afgańskiej rzeczywisyości, ale z serca płynące i szczere. Może wreszcie będziecie mogli działać tam tak, jak uważacie, że powinniście.


 35. Khalid, Afganistan stał się elementem kampanii wyborczej. Nie ma co się czarować. Politycy zdają sobie sprawę z tego, że jest to temat dość grząski i dlatego wszyscy pieją o wycofaniu wojsk. Jednakże to temat dość odległy. Przecież nie mogą partnera strategicznego zostawić z dnia na dzień, więc potrwa to następne kilka lat. Wiadomo, że my poza stratami nie osiągniemy nic w Afganistanie, tak jak w Iraku. Amerykanie wprowadzą przemysł do wydobycia bogactw, bo to zapewni im wpływy w tej części świata. Ale ciekawie by było, jakby talibowie w tej kwestii dogadali się z Chińczykami. Dopiero by sie piekło rozpętało. Ale to wcale nie jest taki nie realny scenariusz.
  K… co do wyposażenia naszej armii to niestety z bólem serca przyznaję Ci rację. Wyglądamy jak bardzo ubodzy krewni, rzekłabym, że jak żebracy. Amerykanie mają swoje priorytety, więc nas olewają i sprzętu nie dają. My służymy jako mięso armatnie, smutne to bardzo


 36. khalid to raczej ty gadasz glopoty i nie wiesz co sie dzieje w wojslku jak jest naprawde bo mowic potrafia wszyscy jak to pieknie macie w tej armi wiec czemu nie pojda co
  zeczywistosc jest jednak inna a poki sie nie zmieni minister i dowodzenie to nadal tak bedzie
  dowodzenie patrzy tylko na swoje tylki a my potrzebujemy takich ludzi jak Skszypczak ktory sam wiele przezyl i wie co sie dzieje co my zolnierze czujemy i mpotrzebujemy na takich wyjazdach wiec jesli ty mowisz ze my gadamy glopoty to powiedz moze jakie ty masz doswiadczenie i czemu tak zachwalasz ministra i reszte dowudzctwa?????????


 37. Ja nie zachwalam, tylko nie zwalam winy za wszystko na jednego człowieka.
  I człowieczku nie wszyscy w wojsku są źli, w dowództwie także. Można znaleźć wielu wartościowych ludzi. Może przeczytaj mój post jeszcze raz i nie wyciągaj pochopnych wniosków,bo z lekka się ośmieszasz.

  No i co się zmieni ja zmienią ministra. Hahaha.. to takie Polskie, zmieńcie człowieka a może będzie lepiej. Ludzie my chyba na różnych planetach żyjemy.


 38. no chyba na innych planetach zyjemy
  a powiedz co obecny ministera zrobil dla wojska???????
  jak narazie to zabral i duzo ale kazdy ma swoje zdanie nie bronie sie nikomu wypowiadac.


 39. “Śmierć żołnierza to zdarzenie bolesne dla kogoś, kto jak Komorowski był ministrem obrony. Jednak z tego powodu nie powinien on tracić zdolności do trzeźwej oceny sytuacji. Przeciwnik może uznać, że zapowiedź o wycofaniu wojska to skutek zabicia polskiego żołnierza. Wniosek po zapowiedzi Komorowskiego: należy zabić więcej żołnierzy i będzie ona zrealizowana.” http://szeremietiew.blox.pl/2010/06/O-niebezpieczenstwie-mowienia-8222z-niczego8221.html


 40. Myślę że dyskusja na tem temat nie ma rozwiązania. Każdy widzi to z innej perspektywy … więc lepiej urwać wątek w tym miejscu. a co do Pana ministra mam wiele zastrzeżeń … bybajmniej najprostrze z przed miesiąca. Kiedy to za napisanie daty powrotu tury VI zmiany bądź wylotu do afganu VII nieźle sie obrywało – bo bezpieczeństwo, bo tajemnica … a nasz Pan minister w mediach rzucał nie tylko datami ale też konkretnymi godzinami kołowań samolotów na polskich lotniskach.
  Kompromitacja i brak podporzdądkowania swoim własnym zasadom !
  Może to i dobry czlowiek, może mam o nim złe zdanie bo patrze na to co robi na arenie politycznej w sprawie naszych żolnierzy, może ma kochająca rodzinę i jest najwspanialszym ojcem na świecie. Ale na litość boska mówiąc przytaczając kolejną sytuację. Kiedy pierwsze 4 tury VI zmiany utknęły w Manas i bezczynnie za 8 dolarów przechodzili masę upokorzeń ze strony sił amerykańskich złe samopoczucie naszych chłopców które spowodowane było naturalnie niemocą, bezsilnością i ogromna tęsknota za rodzinami która nie wiadomo kiedy miala się skończyc – wtedy nasz misister tlumaczył chlopców tymm że sa ZAŁAAMANI katastrofą z 10 kwietnia … spójrzmy prawdzie w oczy … brak odwagi przyznania sie do błędu logistycznego ? Rozumiem – bylismy i nadal będziemy uzależnieni od amerykanów pod względem transportu, są pisma które zasrzegają że to USA zajmuje sie przeżutem polskiego wojska, ale te wszystkie upokarzające sytuacje jakie chlopcy tam przezyli od odłaczeniu prądu w namiotach czy wystawieniu bagaży na deszcz moim zdaniem nie były przypadkowe. Cel zamierzony – nikt się z nami tam nie liczy. A co robi rząd – tłumaczy wszystko i zaciera ślady. Tłumacząc zachowanie chłopców katastrofą w Smoleńsku zprzed miesiąca. Troche godności panowie ! Macie wojsko a ja w pewnych chwilach wystawiacie na pośmiewisko. Nie bronicie ludzi których sami wysłaliście … I jak tu ufać komus takiemu jak Pan minister Khalid. Nic OOn dobrego dla nas nie zrobił … w dodatku zwiększenie wieku emerytalnego. Niedługo kiedy zrobi sie cieplej w Iranie wysyłac będziemy 60 letnich żołnierzy o laskach bo będzie im brakowało do emerytury. a może brak etatów na wyższe stanowiska na kolejne kilka lat ma motywowac nasze wojsko ? … pewnie – najpiej odbebnić 12 lat starszego szeregowego i na bruk ! I jak tu nie narzekac ? narzekać to nie moge tylko na te pizamy MONowskie które służą mi doskonale jako przebranie na Hallowen … bo o 8 razy za duże i nie wiadomo jak nosic. Kwestia plecaków tez bardzo ciekawa – jeszcze przed wyjazdem przyszywałam jedną szelke bo z całym załadunkiem już przy pierwszej próbie podniesienia plecaka urwała się. A może chwalić za te pieniądze na doposażenie których niektórzy po dziś dzień nie widzieli ? A moze za te slodkie minki w telewizji ? A dowództwo … hmm – jeden na 10 jest zwyczajnym człowiekiem – całej reszcze stanowisko do glowy strzeliło.

  Siedze w temacie juz dośc długo ale takiego syfu dawni nie bylo !I mów co chcesz i broń jak chcesz …


 41. Wprowadził nowe ROE, bardziej pasujące do roli jaką pełnimy w Afganistanie!
  Wprowadził zakupy tzw pilnej potrzeby operacyjnej (przyspiesza konieczne zakupy o kilka lat lub też w ogóle je umożliwia)
  Nie ogranicza rozwoju WS będących naszą wizytówką.
  Zakupił RPGNet dla Rośków od QuinetiQ
  Finansuje (lub przynajmniej dokłada się) rozwój takich projektów jak MSBS, Lekki Czołg w OBRUM, Tytan
  Więcej z głowy nie pamiętam, jak chcesz więcej to poszukaj sobie sam w necie, google wiele wie ;)

  Ale bronić mi się go nie bardzo chce, bo nie lubię go za to, że mimo wszystko nie wspiera PPZ tak jak powinien przy przetargach z Polsce i za granicą, gdzie nie prosi o pomoc MSZ. Zapatrzony za bardzo w Amerykę, która wciska mu złom (ale i czasem daje dobre cacka – patrz Cougary).

  Jak już oceniasz człowieka to za całokształt. Nie jest człowiekiem idealnym tak samo jak wszyscy dotychczasowi jego poprzednicy. Wprowadzenie nowego nic nie zmieni chyba, że fachowca -ale ten z kolei powie, że z takimi pieniędzmi na resort to nie wiele zmodernizuje i niewiele zmieni. Więc koło się zamyka – nieprawdaż??


 42. a ja znów zapytam ILE? tym razem ze zrezygnowaniem :( (((((((
  Wiem dziewczyny,żony że to Was dołuje,ale…też już nie mogę na to patrzeć…bo wiem że ta wojna,a w szczególności uczestnictwo Naszych chłopaków jest BEZSENSOWNE! BEZSENSOWNE DNI CZEKANIA I BEZSENSOWNA ŚMIERĆ TYLU CHŁOPAKÓW! BEZSENSOWNA WOJNA,i wiecie co? nie do wygrania…i niech mi tu jakiś znawca tematu nie wyjezdza z “zobowiazaniami NATO-wskimi”,że żolnierze w koszarach sie marnuja itp.argumenty.ŻADEN ARGUMENT NIE NADA SENSU ŚMIERCI TYCH LUDZI! ŻADEN dla ŻADNEGO CZŁOWIEKA POSIADAJĄCEGO SERCE! TE ŻAŁOBNE GADKI TYPU “ZGINĄŁ ZA OJCZYZNĘ” włącznie! powiedzcie prawdę za co zginął! Ci którzy twierdzą inaczej…proszę bardzo,droga otwarta,Panie Klich i wielu innych! won do Afganu,won na wojne żeby was tam szlag!


 43. Znam historię człowieka któremu za duży skorpion uratował życie ponieważ zawinięty był dwa razy, bo do poszycia za cholerę się nie chciał zmieścić. Braki w wyposażeniu żołnierzy to nie jest temat ostatnich 4 lat ale ostatnich 30. Sprawa jest prosta – za mało kasy idzie na MON.


 44. Skoro za mało to znaczy że NIE NADAJE SIĘ WP NA TAKĄ WOJNĘ? czyż nie tak? czy to jest zbyt prosty rachunek? czy może jeszcze trzeba “większej filozofii” ???


 45. To wcale tak nie znaczy! Wychodząc z Twojej filozofii w ogóle powinniśmy zlikwidować WP bo szkoda kasy.


 46. justi – spokojnie. Nasze nerwy nic tu nie pomogą. Piszę spokojnie, a i tak wiem, że nie da się być spokojnym w obliczu śmierci naszych żołnierzy i obaw przed utrata ukochanych na cudzej wojnie. Cały okres V zmiany przesiedziałam z innymi kobietami na tym blogu. Niestety nasze lamenty, prośby do “władz” nie pomogły. Dalej jest to sam. Dalej giną wspaniali ludzie. Przeraża mnie fakt, że przez tą całą politykę niebawem znowu będę tu przesiadywać w każdej wolnej chwili i czekać na jakiekolwiek informacje o miejscu, w który będzie przebywał mój mąż. To jest chory system. Wojsko nie stać na porządne wyposażenie armii na wyjazd do Afganistanu. Wiem o tym doskonale bo sami musieliśmy wszystko kupować i to nie za małe pieniądze, a wojsko miało to gdzieś.
  I jeszcze mała dygresja do osób, które były 50 lat temu w wojsku i wypowiadają się ,że oni też byli na wojnie np. tak jak ktoś napisał na jednym portalu internetowym : na wojnie w stanie wojennym. Ludzie opamiętajcie się. Jak można porównywać stan wojenny do Afganistanu. Przeraża mnie tok myślenia naszego społeczeństwa. Ale bardziej przeraża mnie fakt naszej polityki, która odbiera mężów, ojców, narzeczonych i synów. Powiem jedno! jedyną porządną czynność jaką wykonuje wojsko polskie to pogrzeby i składanie kondolencji – nic poza tym. Pozdrawiam znających się na rzeczy ludzi. :)


 47. “Radar nie zarejestrował współrzędnych stanowiska ogniowego, z którego prowadzono ostrzał – mówił Ostrowski”

  Radar w warrior – jeszcze nigdy nic nie zarejestrował bo nie strzelają z moździerzy tylko z rakiet 107mm – których nie zarejestruje… kolejne absurdy tej misji, jak mają złapać sprawców jeżeli wyjazd w teren z którego strzelają to minimum 30-40 minut…. lepiej od naszych wodzów znają rozkład naszych wojsk a my z uwagi na brak środków rozpoznania wiemy tyle że ” kilka dni temu z gór zeszła kobieta z piegiem i przyniosła kilka rakiet…..” gdzie jest owa Pani – tego nikt nie wie, lekceważono dotychczasowe ostrzały – bo nie było ofiar a tam ludzie mieszkają w namiotach i drewnianych domkach – zamiast w schronach z betonu… Talibowie nie uciekają w tych okolicach tylko prowadzą kontrolowany, kierowany ostrzał co kilka dni – Niech tam Pan Ostrowski przyjedzie na tydzień najlepiej z całym rządem polskim i telewizją – będzie materiału na kilka odcinków “pod napięciem” “Uwaga” i takich tam.


 48. od dwóch dni nie mam wieści od mojego żołnierza i słowa “wariuję ze strachu” to zamało. ja po prostu nie mogę oddychąc, nie wiem co się teraz dzieje w ghazni,miał wylecieć do “siebie” do warrior,nie wiem, gdzie jest teraz i cholerni esię boję


 49. Czytając niektóre posty zastanawiam się czy Kobiety wiedzą za kogo wychodzą czy nie do końca. Myślałyście, że żołnierz sprząta chodniki, a może obiera ziemniaki, a może najlepiej gra w szachy zawodowo – choć to też niebezpieczne potrafi być. Mój kolega złamał sobie rękę w dwóch miejscach podczas rozgrywki jak pękło pod nim siedzenie.

  Nie wiem czy w wojsku jedyna porządna rzecz to pogrzeby. Nie demonizuj tak bardzo bo to nie do końca prawda.


 50. Niee no przesadziłem chyba trochę – miłość nie wybiera. Ale i tak demonizujecie za bardzo.


 51. dotea…i właśnie w takich sytuacjach brak wiadomości to dobra wiadomość…-cierpliwości…


 52. Ja napisałam nie nadaje sie WP na TAKĄ WOJNĘ.w Afganistanie,gdzie wojna jest,a nie jakieś tam działania stabilizacyjne czy pokojowe.Nie mamy sprzętu,nikt inny (Amerykanie) nam go nie dał i nie da,więc…Dopóki konflikt ma postać “pokojowy” czy “dyplomatyczny” czy jak to tam zwiecie,TAM JEST MIEJSCE NASZYCH NA MISJACH.wojna rozgorzała na dobre,a państwo zamiast wycofać,zwiększyła liczbę żołnierzy…Z tego co mi wiadomo w innych obszarach konfliktowych tez sa nasi,ale jakos nie slychac zeby tam gineli?
  Może ja i podchodze do tego zbyt emocjonalnie,ale to co teraz pisze,wynika akurat z LOGIKI.ktorej dowódcy WP niestety chyba nie używają.Albo zwiększyć nakłady finansowe,tak aby sprzęt dawał większe bezpieczenstwo,albo wycofac.CO JEST BARDZIEJ MOZLIWE DO REALIZACJI?


 53. Ci co są poza naszą strefą nie podlegają pod nasze dowództwo, a o tym co robią pewnie długo się nie dowiemy. Czy giną? – też za prędko nie wypłynie.

  Mówimy o czasach kiedy jeździli na Honkerach, a potem na Humvee czy czasach obecnych kiedy jeżdżą na Rośkach i Cougarach. Dzięki tym pojazdom zginęło tak mało żołnierzy. Tak jak ktoś już tutaj wspomniał. Trzeba pozwolić żołnierzom działać, coby Taliby za bardzo się nie rozpanoszyły. Umiejętności mają i sprzęt potrzebny też, wiedzą co i jak, a jednak ktoś ich powstrzymuje. Tutaj jest problem….


 54. Dobra,ekspertem nie jestem,ale widze ze COŚ ŚMIERDZI i nie trzeba nim byc zeby to widziec(czuć?) :/
  Wiem ze w samym dowodztwie WP są przekręty i pomyłki,więc co się dziwić…Bo wiecie czemu VI zmiana miała problemy z rotacją i powrotem? zwykli żołnierze tego nie wiedzą i lepiej żeby nie wiedzieli :/


 55. http://www.youtube.com/watch?v=_L9hBXKL_WY&feature=related…….. A KIEDY NASI TAKIE DOSTANĄ do Afganistanu ???????????? może ktoś z MON-u potrzebuje wskazówek co kupić ????


 56. ….to trzeba kupić jak nie nie wiedzą co….http://www.youtube.com/watch?v=xveCuRSyhss&feature=related……….


 57. Nie oszukujmy się to jest naród z którym nie ma mowy, żebyśmy wygrali. Ruscy nie dali im rady, a my się porywamy? Tylko wiecie co mnie boli, że my zwykli ludzie żony, matki i rodziny naszych żołnieży pozwalamy na to aby oni tam jechali i gineli w nieswojej sprawie. Niewiem może zle uważam ale jesli naród dał by do zrozumienia tak konkretnie, że nam sie to nie podoba to ten pożal sie Boże rzad musił by sie tym zajać. Za to my tu sobie możemy popisac co nam ślina na jezyk przyniesie, a im i tak to koło d…. lata!!!!!!!!!! Smutne, ale prawdziwe!!!!!!


 58. Poza tym pan Komorowski niech sie dobrze zastanowi zanim coś powie, bo te jego wpadki są poprostu żałosne. Dopiero co podpisał papierki o zwiększeniu kontygentu, a teraz chce wycofać wojsko jak tak niezdecydowany człowiek chcę żądzić Polska i polakami?????? Na dodatek takie wypowiedzi mogą bardzo boleśnie odbić sie na naszych chłopcach w afganistanie http://szeremietiew.blox.pl/2010/06/O-niebezpieczenstwie-mowienia-8222z-niczego8221.html


 59. ale nie wiecie ze teraz im wiecej jeden z drogim powie ze jak on bedzie zadzil to wycofa wojska tym wiecej osub go poprze
  robia sobie kampanie a komorowski to same wpadki teraz ma sam sobie zaprzecza ale co my mozemy ….


 60. W 100% prawda bo przeżyłam śmierć kolegi żołnierza i wiem jak to wygląda, a tak na marginesie wiem za kogo wychodziłam, a tedy mój żołnierz nie był żołnierzem więc takie uwagi daruj sobie drogi kolego.


 61. Khalid – kobiety wiedzą za kogo wychodzą biorąc sobie za męża żołnierza. Wiedzą, że nie zamiata chodnikow tylko jeździ na poligony i misje. Ale ta wiedza nie pomaga przetrwać 7 samotnych miesięcy strachu. To że wiem i zdaję sobie sprawę, że moim meżem za niedługo zostanie żołnierz nie sprawiało że mniej sie denerwowałam jeszcze dwa miesiące temu kiedy był na VI zmianie. więc taki tok rozumowania jest według mnie … dziwny ?
  To tak dla sprostowania ; ))


 62. Jestem pełen podziwu waszej wytrwałości, wierności i odwagi. Wiem, że wiele to was kosztuje. Zapewne nie chcecie, aby wasi mężowie wyjeżdżali na misje, ale to ich zawód. Do tego są szkoleni. To zawód starszy niż inny dobrze znany jako najstarszy. Wasze argumenty do mnie nie przemawiają. Nie trafnie oceniacie niektórych dowódców, polityków, a w rezultacie Twierdzicie, że wasi mężowie to dupy wołowe i powinni siedzieć w domach. Tego ja znowu nie rozumiem.

  @57 Czy Ty może znasz jaka jest różnica pomiędzy MRAP-ami, które mamy w Afganistanie a MRAP-ATV których nie mamy i są nam niepotrzebne w Afganistanie?


 63. ‘ Twierdzicie, że wasi mężowie to dupy wołowe i powinni siedzieć w domach. ‘ – tak twierdzimy ? Pierwsze słyszę. Żołnierz nigdy nie zrozumie swojej żony. I tele moge Ci powiedzieć. Ale to działa w dwie strony bo facet nigdy nie rozumie kobiety ! A tymbardziej żołnierz. Ja nie zrozumiem tego jak mój mężczyzna mówi do mnie ” Kochanie – nie martw się ” – bo czy On tego chce czy nie i tak bedę sie martwiła. Tak jak wy nie zrozumiecie tego że My tutaj choć wiemy że jesteście doskonałymi zołnierzami i dacie ze wszystkim radę panicznie się o was boimi bo was kochamy ! Własnie dlatego do mnie nie przemawiaja Twoje argumenty. Bo jestem kobietą.
  Gdybys Ty siedział w domu 7 miesięcy z 4 dzieci i martwił sie o żone która walczy na wojnie w imie pieprzonych jankesów zmieniłbys punkt widzenia. Mogę Ci to zagwarantować.


 64. Khalid nikt tu nie uważa że nasi faceci to dupy, ale na litość jesli tam jadą to niech maja warunki i wyposażenie jak sie należy, a od załatwiania takich rzeczy są za to nasi kochani ministrowie odpowiedzialni, a tym bardziej dowódcy którym na sercu powinno leżyć bezpieczeństwo swoich podwładnych, oczywiście nie wszyscy tacy są, ale ci którzy sie wychylą zaraz podają sie do dymisji lub ida na emeryturę tak jak to ostanio z jedym z generałów było !!!!! Czy nie mam racji??? Za to wiekszość jak juz wspominałam doposarzała się sama tzn prawie, bo Ci którzy jechali już na kolejną misje sporo mieli!!! Wiec czyja to wina, że amerykanie śmieją sie z tego jak nasi wygladaja mialam okazje zobaczyc jak wyglada kamizelka kuloodporna polska od MON-u a jak amerykańska. W ogóle o czym my tu mówimy podziwiam tych którzy tam siedzą mojego męża też chodz nie podobalo mi sie to, że pojechał. Czekam i modle się żeby juz nikomu nic sie nie stało!!!! Trzymajcie się!!


 65. Bardzo bym chciała, żeby mój chodz przez jeden tydzień czuł sie tak jak ja sie czuje, od trzech miesięcy. Misja nie zamyka się za murami bazy w wrrior czy ghazni, misja jest i tutaj gdzie jesteśmy my żony, dzieci, matki!!!! Ta cała chora sytuacja odbija się nie tylko na żołnirzach, ale i na ich rodzinach!! Póki faceci tego nie pojmą nie ma o czym konwersować.


 66. To że mamy taki a nie inny sprzęt to wina tego ze o zakupach decydują politycy którzy w większości w wojsku nigdy nie byli i nie mają o nim pojęcia. O zakupie sprzętu dla wojska powinni decydować jego użytkownicy czyli wojsko ,ale nie te co siedzi w sztabie i pierdzi w stołki bo skutkiem tego jest zakup wista łanie wygląda ale jest do niczego


 67. Nie powinniśmy ograniczać się do zakupu sprzętu tylko od Ameryki bo to głupota jest drogi a czy taki najlepszy to można podyskutować . Nie rozumie jednej rzeczy jak to możliwe że mon np.za kamizelki płaci więcej niż ich ceny w necie lub sieci . Przecież kupując hurtem powinno być taniej


 68. bezsilnosc i bezradnosc to najgorszy wrog zolnierza. wiem, ze chlopcy czuja sie jak by mieli zwiazane rece. tu chodzi o ich bezpieczenstwo!! jak maja bronic siebie i innych, kiedy o nich nikt nie dba! nie ma sie co cackac tam, bo przemoc rosnie, gdy daje jej sie ku temu mozliwosc….

  ja zamykam oczy i modle sie, gdy slysze, ze kolejny chlopak zginal…. i nawet, gdy uslysze inne nazwisko, to wcale nie zmniejsza to mojego niepokoju.
  oby bezpiecznie wrocili do kraju i do nas.


 69. Jesli nie wiadomo o co chodzi?? To chodzi o pieniadze!!! Szkoda tylko, że cierpią na tym ludzie, dzieci które zostaja bez ojców, a żony bez mężów!!! Myslą, że jak zmarłego odzaczą po śmierci dzadza awans i wyprawią mu piękny pogrzeb to już sprawa załatwiona. Do tego sie jedynie MON nadaje do organizowaniatakich jak sie należy pogrzebów. Serce mi sie kraje jak pomyśle o tych rodzinach co one biedne teraz przeżywaja


 70. http://www.youtube.com/watch?v=ec0XKhAHR5I

  Niektórzy goście rodzą się, aby machać flagą,
  Ooh, są czerwoni, biali i niebiescy.
  I kiedy kapela gra „ Pozdrowieni dla Szefa” ;
  Oh, oni kierują działo na ciebie, Panie,

  To nie ja, to nie ja,
  Nie jestem synem senatora,
  To nie ja, to nie ja,
  Nie jestem szczęśliwym synem, nie.

  Niektórzy goście rodzą się ze srebrną łyżką w ręku,
  Panie, czy nie pomagają sobie nawzajem? Oh.
  Ale kiedy poborca podatkowy przybywa pod drzwi,
  Panie, dom wygląda jak wyprzedaż rzeczy używanych, tak,

  To nie ja, to nie ja,
  Nie jestem synem milionera, nie, nie.
  To nie ja, to nie ja,
  Nie jestem szczęśliwym synem, nie.

  Yeh, niektórzy goście dziedziczą usiane gwiazdami oczy,
  Ooh, wysyłają cię na wojnę, Panie,
  I gdy pytasz ich, ile powinniśmy dać,
  Oh, tylko odpowiadają, więcej, więcej, więcej, oh.

  To nie ja, to nie ja,
  Nie jestem wojskowym synem, SYNEM, NIE
  To nie ja, to nie ja,
  Nie jestem szczęśliwym synem, NIE NIE.

  To nie ja, to nie ja,
  Nie jestem szczęśliwym synem, nie nie nie,.
  To nie ja, to nie ja,
  Nie jestem szczęśliwym synem, synem synem synem


 71. @69 a moje zdanie jest takie…….. że może i ich sprzęt jest drogi ale oni wyciągają odpowiednie wnioski/ze strat jakie ponoszą/ i cały czas pracują nad lepszym sprzętem dla swoich ŻOŁNIERZY więc jest na chwile obecną najlepszy,bo prowadzą działania zbrojne… Rosja i Chiny nie maja lepszych pojazdów do walki-chyba że ZIŁY są lepsze……
  @do khalid 64 ……właśnie ja wiem jak jest między nimi różnica i dlaczego NASZYM są potrzebne dla ciebie NIE bo nie masz o tyn bladego pojęcia…..poczytaj trochę to się dowiesz a nie wal w klawiaturę….. bo BIZONY do rozpoznania minowego już dawno powinni mieć ale to jest polska…..te pojazdy to dla NASZYCH powinien być standard…….pozdro dla walczących


 72. A więc gówno wiesz. Jak na razie patrole poruszają się po drogach. Rzadko zapuszczają się poza nie. MRAP to ciężki opancerzony pojazd. M-ATV ma zastąpić hamvee. Jest lżejszy od MRAP przez co bardziej mobilny za to mniej opancerzony. MRAP grzęźnie w bagnistym terenie ale jego odporność na miny jest dużo większa. M-ATV przydałby się bardziej dla dalekiego rozpoznania. Ale Ci co to robią mają już odpowiedni sprzęt. Zamiast M-ATV żołnierze potrzebują więcej rośków i heli choćby Mi24. M-ATV więcej naszkodzi niż pomoże.

  No i takie argumenty rozumiem. Troska o rodzinę i zachwiane poczucie bezpieczeństwa to jest argument i rozmowa do rzeczy. A celowość pobytu WP w Afganie – pożyjemy zobaczymy. Słuszność pobytu tam naszych wojsk oceniać będą przyszłe pokolenia. Może to procentować na przyszłość może i nie. Jedno jest pewne – bez tych dwóch konfliktów nie dowiedzielibyśmy się jak głębokie jeszcze zmiany muszą się dokonać w WP. A mi jako obywatelowi, zależy żebyśmy mieli silną armię bo to w obecnych czasach dobra karta przetargowa.


 73. Miałem na myśli nie tyle sprzęt na misie co ogólnie sprzęt dla naszego wojska


 74. W WP nie ma jeszcze standardu kamizelek. Pozwolono żołnierzom dobierać sobie poszycia. Można zakupić dobre i uniwersalne gdzie pasować będą miękkie wkłady zarówno Polskie (np Skorpion) jak i Amerykańskie (np standardu BALCS) do tych kamizelek dodawać można również wkłady twarde (SAPI ESAPI itp) w razie potrzeby. MON nie zabrania żołnierzom noszenia takiego oporządzenia taktycznego. Nawet teoretycznie daje im na to pieniądze. I słusznie. Żołnierz sam wie jakie oporządzenie chce nosić i jaka kamizelka będzie mu do tego potrzebna. Po zebraniu wspólnych uwag i doświadczeń będzie można określić typ kamizelki dla Tytana.


 75. Zakupy powinny być robione przetargami. Mogą je nawet robić politycy. Natomiast założenia i punktacje określać powinni specjaliści. A powinno tak być bo przetargi powinny być chronione prawem, powinny zapobiegać korupcji i powinny być zrozumiałe i przejrzyste.


 76. Nas ostrzegano przed noszeniem kamizelek nie będących na wyposażeniu PW .Twierdzono że wraźe czego rodzina noże nie dostać odszkodowania


 77. Bukoś na zawsze zapamiętam Cie jako uśmiechnietego, uspakajającego innych ;) ty wiesz o czym ja mówie, nie mogę uwieżyć, że nie zatańczysz na naszym weselu, że to był Twoj ostatni taniec …

  odpoczywaj w spokoju [']

  “Pozostalo tylko milczenie ” JPII


 78. gdy byłem w FOB Warrior na IV zmianie też przeżyliśmy kilkanaście ataków rakietowych, na szczęście albo był to strzał niecelny albo chińska rakieta po prostu nie wybuchała. Już wtedy wszyscy zastanawiali się, dlaczego nie można dorwać tych kilku facetów w toyocie pick-up. Owszem, można było, ale tylko wtedy gdy strzelali. Gdy zwineli sprzęt i uciekali, nic nie można było im zrobić, bo prokurator od razu postawiłby zarzut za przekroczenie ROE. Lepiej niech nasi giną…


 79. do khalida – nie wiem czy twój komentarz o tym, że nie wiemy za kogo wychodzimy był akurat do mnie. wiem, kogo mam, i wiedziałam że on chce tam jechać, nikt go nie zmuszał. ja jestem od tego by go wpierać i pomagać mu w byciu tam . a że mimo wszystko boje się o niego i martwię – to zupełnie inna sprawa. boję się o kogoś kto jest dla mnie całym światem, to chyba zrozumiałe, a “powiedzenie” czyli napisanie o tym czasem głośno – pomaga w rozładowaniu stresu. pozdrawiam serdecznie.
  farciara – dzięki, all we need it just a little patience….tylko czasem tak trudno oddychać jak ma się świadomość tego co się tam dzieje. dzięki bogu – cały i zdrowy. tylko to tak naprawdę chcemy wiedzieć, bo tam – tak naprawdę – nie ma bezpiecznych miejsc., ale o tym staramy się nie myśleć, bo granica od strachu do paniki jest zbyt cienka. pozdrawiam.


 80. Bardzo mądry list Pana generała Petelickiego.


 81. @ 74 jeśli ja gówno wiem to ty masz GÓWNO WE ŁBIE…. skąd wiesz gdzie Nasze patrole jeżdżą,o jakim zasięgu robią rozpoznanie wróżbito- jak wygląda MRAP “Cougar” i jakie ma parametry to wiem i nie pisałem że są do dupy chociaż jak jest odpowiedni ładunek to nic nawet “rosiek” nie pomoże,dziwne że ja wyczytałem że armia amerykańska wcale nie ma zamiaru zastępować humvee “pazurami” chyba że strona defense.gov jest nieaktualna. To że ciężkie MRAP-Y grzęzną to też wiem i dlatego pisałem o tamtych pojazdach żeby się Naszym przydały a nie o tym żeby je zastąpić. Gdzie jest tan sprzęt o którym piszesz cyt: ale ci co robią mają już odpowiedni sprzęt…jaki mamy sprzęt —gdzie są wozy do rozpoznania minowego–choćby BIZONY….. to co głupoty piszesz jak czytając to forum można zauważyć że właśnie tego też im brakuje…a o dronach,wiatrakach… nie złomach MI-24 tylko CH-47 Chinook,AH-64,Black Hawk-ch nie wspomnę jak również flocie transportowej typu Airbus A400M,Globmasterach itp aby nie być zdanych na łaskę amerykanów i przerzucać wojska i sprzęt bezproblemowo….więc nie pisz że ktoś się gówno zna….ZNAWCO


 82. pan Khalid opiera się na tym co mozna a nie na tym co jest mozliwe. :)


 83. nwa nie denerwuj się tak bo to nie ma sensu. Sama nieraz chciałam wyjść z siebie gdy ktoś wiedział tyle na temat wojska co usłyszał w TV, a później wypisywał bzdury na forum. Zawsze ktoś będzie miał odpowiedź mimo iż nie będzie miał racji. Zaraz ktoś napisze, że ja nic nie wiem bo jestem tylko żoną żołnierza i wiedziałam za kogo wychodzę no ale cóż … najważniejsze, że ci co nigdy nie mieli do czynienia z życiem wojskowym wypowiadają się i brną w swoją pseudo rację :) . POZDRAWIAM WSZYSTKICH MĄDRYCH LUDZI ,A PRZEDE WSZYSTKIM CZEKAJĄCE NA SWYCH PANÓW KOBIETY :) zawsze będę myślami z Wami :)


 84. tinka
  zgodze sie z tobą ale nic nie zrobimy w tym wypadku.mnie też wkurwia takie podejscie do pewnych spraw i sytuacji ale sa krzesła ,taborety i fotele bujane.ci pseudo madrale co lizneli wojska w ubiegłym stuleciu albo mieli wojsko na zasadzie zaprawa i wyro to własnie maja najwiecej do powiedzenia.nie dostali w piz..pozadnie i nie wiedza jak obecnie wojsko funkcjonuje byc moze to sa kabuzy wojskowe.no ale jestem tylko zona zołnierza Wojska Polskiego i jestem dumna z tego powodu bo to zaszczyt miec meża który wypelnia swój zawód z ogromnym poswieceniem.


 85. Dokładnie :) Każda z Nas jest dumna z tego,że jest żoną żołnierza :)


 86. Nie wiem czy ktoś z rodziny żołnierza to przeczyta ale może ktoś życzliwy przekaże, że drewniane wieko trumny można otworzyć a w drugim metalowym znajduje się szybka, w której można zobaczyć twarz. Dla bliskich to bardzo wiele my o tym nie wiedzieliśmy dopiero pół roku po pogrzebie nam powiedziano. Żałujemy, że nie zobaczyliśmy go na koniec. . .
  Wyrazy współczucia dla rodziny, wiem co to znaczy rozmawiać z żołnierzem przez telefon śmiać się…. a na drugi dzień o tej samej porze płakać, że się go już nigdy nie usłyszy.
  PS. Zgadzajcie się na rozmowy z dziennikarzami powinno być głośno w mediach o takiej tragedii przecież oni umarli za ojczyznę.


 87. @86 Dziwne – Chyba faktycznie mało czytałeś. Ponieważ HMMVMW nie sprawdza się w warunkach wojny asymetrycznej postanowiono zastępować je właśnie pojazdami patrolowymi typu MRAP i potem M-ATV. Co więcej US-Army w ogóle wycofało się z zakupów nowych sztuk M1114 HMMWV pozostały tylko remonty i ewentualne stare umowy. Oczywiście w warunkach AFG Oshkosh zastępuje HMMWV nie jest to zatwierdzony process dla wszystkich rodzajów wojsk USA, tylko przymiarka co nie zmienia faktu że właśnie w AFG tak się dzieje.

  Wiem jak wygląda Cougar i wiem do czego został stworzony.

  Jeszcze dziwniejsze, że Buffalo używa się do dalekiego rozpoznania – o ile o tym samym rozmawiamy.

  Proszę Cię CH-47, AH-64 i A400M (którego de facto jeszcze nie ma, a kasa na niego leci strumieniami) to pieśń o której możemy pomarzyć. Powróćmy do rzeczywistości i zacznijmy mówić o rzeczach osiągalnych. “Powieściopisanie” nie jest wskazane. MI24 z awioniką do lotów nocnych i nowym uzbrojeniem jest konstrukcją bardzo wytrzymałą i dojrzałą, nie ma potrzeby wymiany na AH64, który w warunkach AFG wymaga znacznie więcej uwagi.
  Heli transportowy – nie wiem nie wypowiadam się. CH47 jest b. drogi w utrzymaniu nie wiem czy nas stać na niego. Polskę zresztą czeka przetarg.

  I weź po uwagę jeszcze jedną rzecz. Są tylko 4 kraje które potrafią samodzielnie zapewnic wsparcie dla swojej armii na dalekie odległości. I na pewno nie jest to Armia Polska i na pewną nią nie będzie przez najbliższe 30 lat.


 88. @93 … widzę że od wczoraj nie pisałeś więc pewnie czytałeś ..a to się chwali..nie chce mi się z tobą polemizować na tym forum bo nie o to tu chodzi……
  co do tego sprzętu o którym pisałem wczoraj to WIEM że nas nie stać na to-przynajmniej na część z tego ale….. amerykanie mają drony uzbrojone w RAKIETY a my nie i tylko GADAMY a nic się w tym temacie nie robi a można nimi robić rozpoznanie wokół baz i dróg konwojów .itp a może wybuchło by o kilka ładunków mniej pod naszymi pojazdami???? lub by było kilka ostrzałów baz mniej???? nie mamy wiatraków /z prawdziwego zdarzenia/ i nie obchodzi mnie ile kosztuje ich utrzymanie bo albo wysyłamy wojsko na wojnę!!! i dajemy sprzęt albo siedzimy w domu…co do buffalo to przeczytaj http://wyborcza.pl/1,76842,6068056,Bizonami_po_Afganistanie.html …. po temacie…..


 89. OK zgoda – jedno ale ;)

  Nie mówiłem, że Buffalo jest niepotrzebne tylko Oskosh.

  Co do Heli nie chodzi o samo utrzymanie. Jaki jest sens zamiany wiatraka z lat 70 na większy i dużo droższy z lat 70?? To już lepiej pomyśleć nad S70i albo NH90. Mi 24 mają się skończyć w 2022 więc jeszcze trochę wody upłynie zanim zobaczymy amerykański “szit” w 49 PBŚ. AW i Eurocpter też mają sprzęt godny uwagi – no ale nie dla nas :(


 90. @97 ja tylko pisałem że przydały by się Oskosh dla Naszych bo przecież honker-ami nie będą dymać po górach??? a nie negowałem MRAP-ów, co do wiatraków ostatnio wyczytałem o nowej wersji Chinooka-ch/mam te dane w robocie/ i że ” mają się dobrze” a my nie mamy czym ludzi przerzucać…. poza tym to że konstrukcja jest z lat 70 tych mi nie przeszkadza bo np. AUDI tez produkowało auta w latach 70,80,90 itp a są to dobre auta….ale modele się zmieniają… MY NIE mamy na dzień dzisiejszy praktycznie NIC…… a tak na koniec myślę że każdy sprzęt /byle dobry/by się Naszym tam przydał……a my czekamy na przetargi i słuchamy gadaniny na ten temat przy każdej następnej śmierci Naszego żołnierza…..
  ….acha jeszcze jedno….. z tego co sobie przypominam to projekt samolotu F-35 powstawał prawie 20 lat temu a samolot ten dopiero wchodzi do walki i jest THE BEST a Polacy nie weszli w ten projekt chociaż rozmowy były na ten temat……mamy F-16C,D i jest to dla nas jak mercedes do trabanta /czyli do tego co mieliśmy i mamy jeszcze/….. opinia pilotów- a im wierzę najbardziej jeśli chodzi o samoloty bo oni na nich latają a nie cywili piszący głupie posty….pozdro dla walczących


 91. Cokolwiek nasi by nie zrobili, to prokuratura wyciągnęła hamulec zwany naghar khel:(
  Cześć poległym w imię pokoju


 92. Panowie no zesz k……. mac piszecie o sprzęcie, Apaczach Predatorach Chinook-ach , pewnie ze by sie przydały ALE jezeli nie zmienimy ROE to poco nam one – na parady i pokazy

  raz na jakis czas przylatywały predatory także te uzbrojone ale co z tego jak nawet widzieliśmy “gości” to i tak nie mogliśmy im przywalić bo tylko kopali sobie dziurę w drodze /jak to rozumowali dowódcy – a może to ekipa remontowa / oczywiście potem saperzy wyciągali IED ale goście sobie poszli i zakopali gdzieś innego a tego juz nie widzieliśmy.

  Widzieliśmy gości na motorach z UAV a tam rpg i bron na plecach i co z tego znowu nie stanowili bezpośredniego zagrożenia / i pozostało chyba zadzwonić pod afgańskie 997 lub 112 :) ))) oni pewnie by ich złapali tylko dlatego żeby im zabrać i znowu sprzedać :) ))))/

  ja na to patrzeć tej strony ale wiem tez ze jak byśmy przywalili to bron by zaraz znikła a goście byli by niewinnymi rolnikami i jak wszyscy wiemy nikt nie stanął by w naszej obronie a napewno nie rząd i nasz “najukochańszy” miłościwie na MONujacy minister , a społeczenstwo Krzyknie MORDERCY i NAJEMNICY
  Wiec najpierw zamiast sprzętu dajcie jasne ROE i zmienicie umowy międzynarodowe na jakich tam jesteśmy / bo przekazanie zlapanych w rece policji daje tyle ze wracaja za pare dni do swoich zajec.

  CO do sprzętu to rzeczywiście w 80 procentach to szajs za ogromne pieniądze , a KCHALID zobacz ile ten sprzęt po wielkich przetargach chodzi potem a allegro -a dopowiem ze nie ma na niego chętnych zawielu / kupiony przez MON oczywiście od tego kto dał niższa cenę patrz ładnie wygląda a materiał i wykonanie do dupy, a dlaczego tak kupiony 1 pan GEN lub PŁK i tak w nim nie chodzi a po tym nie może kupić droższego bo ma przepisy o zakupach / , dobry sprzęt kosztuje i każdy to wie nawet gospodyni domowa
  a przykaldem jest MON owski UAV kupiony z Izraela tyle tylko ze ma zasieg ok 8 km i lata przez około 2 godz jak jest idealna pogoda , ale jest w etacie i na prezentacjach mozna wykazac tyle ze ten sprzet powinien sluzyc do wsparcia na skale patrolu a nie zespołu bojowego
  pozdrawiam i CHWAŁA POLEGŁYM


 93. [*]


 94. Prokuratura wyciągnęła hamulec? Na czyje zlecenie?
  Prokuratura to narzędzie… szczypce Kowal trzyma.
  Sprawiedliwość jest zawsze w czyichś rękach, a prawo podlega nieustannie okolicznościom, takim, siakim i diabli wiedzą jakim. Choćby dlatego, że znaczenie słowa jest nietrwałe…
  Budżet MON był w ostatnich 20 latach systematycznie i wzorcowo okrajany wbrew Ustawom
  i rozsądkowi zdrowemu.
  Najlepiej prezentowała się DESTRUKCJA a różne wizje, koncepcje i antykoncepcje kilku “Planów przebudowy i modernizacji SZ na lata xyz” po kolei szły się j***ć na półki Archiwum.
  Z Afghanu wcofanie planowe i w uzgodnieniu z sojusznikami potrwa minimum 2 – 3 lata.
  Wydane miliony sprawią, że w miarę przydany sprzęt trafi na przełomie lat 2010/2011
  A potem? Potem wyjedzie 1 -2 razy w roku na poligon pod warunkiem, że będzie co do kraju zrotować i o ile TO będzie opłacalne…
  Struktura wydatków … powiem łagodnie…. zadziwia.
  Ot choćby roczne nakłady na utrzymanie wszystkich warszawskich instytucji i dowództw wojskowych w porównaniu do nakładów na misje zagraniczne.
  Poza tym… państwo, które nie potrafiło zapewnić ochrony swojemu prezydentowi, ministrom
  i najwyższym dowódcom wojskowym, nie zdało egzaminu.
  A co do wydłużenia czasu służby w WP (aktualnie tylko panu generałowi C. , ale w przyszłości?) to …..:

  W szpitalu na Szaserów pielęgniarka ma ogolić 65-letniego żołnierzyka przed operacją. Konkretnie chodzi o pachwiny. Rozbiera pacjenta i widzi ogromny interes. Nie może powstrzymać się od uwagi:
  - Dziadku, ależ to prawdziwy młot!
  Dziadek_żołnierzyk dumnie:
  - Jeszcze 10 lat temu wieszałem na nim wiadro z wodą i przenosiłem 100 metrów od studni do domu bez pomocy rąk!
  - A teraz się to już niestety nie udaje?
  - Ano nie, kolana po drodze wysiadają.

  ~~~
  …. pij bracie pij…. na starość torba i kij… a jeśli nie torba to po 45 latach służby kaletki maziowe, wiązadła alibo łękotki szlag trafi i żołnierzowi tylko kij do podparcia przydatny będzie.
  PS
  NFZ dla inwalidów wojennych sprzęt ortopedyczny dofinansowuje w 100 %, pozostałym podatnikom tylko do procentów 70. MGOPS… dofinansowuje zaledwie do 50%, ale to dotyczyć może tych wylufcowanych po 12 latach!
  Mądrze TU prawi Ten i Ów, ale…. niech kowal podkuwa kunie, a miłościwie Siłom Zbrojnym Monuje polityk, ale przygotowany do pełnienia Tego Stanowiska wg ogólnie przyjętych standartów (chociaż i w starych demokracjach bywają odstępstwa od reguły).
  Chyba 20 lat “demokracji” to okres wystarczający na wyprodukowanie Fachowców?

  Tylko ten, kto ma dużo armat ma moralne prawo być pacyfistą.
  Gustaw Le Bon


 95. gdyby afgańczycy się w porę opamiętali to by nie dopusili do pozyczki usa talibom! obudż się!


 96. Uważam że polscy żołnierze powinni wrócić do Polski. Każdy z krajów NATO ze względu że jest w sojuszu powinien dać tyle ile może. Moim zdaniem my i tak daliśmy od siebie zbyt wiele i nic w zamian nie dostaliśmy. Bardzo doceniam naszych żołnierzy, którzy wiem że są odważni i silni, ale sądzę, że już czas aby wszyscy wrócili do ojczyzny. Bardzo bym chciała aby pozostałe kraje doceniły to co już nasz kraj dał od siebie i pozwoliły się nam wycofać. Z resztą dlaczego musimy czekać na jakieś pozwolenie, skoro to sojusz to inni muszą uszanować nasza decyzje, a powód do wycofania wojsk jest prosty Polska nie ma już pieniędzy na prowadzenie dalszych działań. Dlaczego mamy walczyć za interesy innego kraju. Wiem że to co pisze może się wydać śmieszne bądź niemądre wiem, no cóż nie mam zbyt dużego doświadczenia w tych sprawach, a wiedza jaką posiadam pochodzi jedynie ze szkoły, ale jestem pewna, że żaden naród nie pomógłby Polsce, gdyby stanęła w obliczu wojny. Dlaczego my w takim razie narażamy życie naszych żołnierzy w walce za coś co (jak zrozumiałam z przeczytanych artykułów) jest przegrane. Im wcześniej ściągniemy naszych żołnierzy do domu tym lepiej dla nas, ponieważ jeśli zostaniemy do końca to prawdopodobnie amerykanie się będą wycofywać a naszych zostawią aby stali na straży porządku (rząd będzie dumny) będą obiecywać nam góry złota a my oczywiście na to przystaniemy. Uważam że powinniśmy wycofać nasze wojska teraz które wzmocniły by nasze szeregi w kraju a nie zagranicą, to by było dla nas najlepsze jakbyśmy mieli naszych panów w ojczyźnie a nie gdzieś daleko.


 97. nie dostaliśmy zbyt wiele? moim zdaniem nie dostalismy nic. tylko hasła naszych polityków ze sztandarów krwią okupionych “za naszą i waszą wolność”. Polska od dawna od 90 nie miała pieniędzy na prowadzenie misji w porównaniu do innych sojuszaników. Nie mylisz się ………ale politycy zapomnieli o histori. ba zapominają o czysto prawnych podejmowania decycji w razie napasci na któreś z panśtw uni czy sojuszu. już mówię to jest około 2 tygodni na podjci decyzji czy polsce pomóc czy nie w reazie nap;aści.Narzązmay dla interesów lobbystów , są lobbyści krótkoterminowi i ci długoterminowi, każda wojna to interes. , nie dziwne że dopierdo nie dawno jankesi przyznali się do prowadzania badań na terenie afganu i odkrycia “przypadkiem” naturallnych złóż wartych 3 biliony dolarów? hehehe…kłamać to my ale nie nas:)wycofać wojska nasze z afganu? jasne:) czym prędzej…….i nie opierać się na “sojussniczych” pierdołach. Pan Marcin jasno napisał w swym artylule kim my tam jesteśmy….jak i wielu innych blogowiczów na tym blogu…..powiem tak.jeśli komorowski nie wycofa naszych z afganu a wygra prezydenturę to będzie kolejna p…a w naszym rządzie i historii. nie boję się użyć tego stwierdzenie i mam nadzieję że pan komorowski to czyta.
  obietnice są obietnicami wyborczymi….zobaczymy…..ale nikt komorowskiemu nie wybaczy jesli nie wyprowadzi wojsk polskich z afganu do 2011


 98. dziwi mnie w ogóle że tylu tu pisze znawców a się nie umnieją określić w sprawie która jest ważna dla przyszłości naszych w afganie …


 99. na komorowskiego i tego drugiego co skradli księżyc nie bedę głosował…


 100. ile wody jest w eskach?
  ktoś na tym zarobił
  ?


 101. Św. pamięci Jerzy Szmajdziński taką miał wizję:

  http://www.se.pl/wydarzenia/opinie/powinnismy-wyjsc-z-afganistanu_120862.html


 102. Trzech polskich żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie zostało lekko poszkodowanych w wyniku ostrzału Sił Szybkiego Reagowania tzw. QRF (Quick Reaction Force) – podały służby prasowe kontyngentu.
  http://konflikty.wp.pl/kat,1020347,title,Polacy-ranni-w-Afganistanie,wid,12410480,wiadomosc.html
  Friendly fire (blue-on-blue)?… bywa, bo Pan Bóg kule nosi((
  Wracajcie do zdrowia Żołnierze.


 103. Cześć wszystkim !! a ja powiem tak dlaczego pisze i mówi się że na misji jest 2600 żołnierzy jak jest ich około 800 gdyż tych 800 jeździ na patrole , konwoje, akcje i naraża swoje życie a 1800 nierobów siedzi na cieplutkich etatach w bazach łażą tylko na stołówkę żeby dupa była pełna,sprawdzają kąto czy kasa wpłynęła a po powrocie opowiadają niestworzone rzeczy gdzie to oni nie byli i czego nie widzieli.Poza ty powinno być tak że ci właśnie jeżdżący powinni zarabiać te pieniądze które zarabiają panowie wyższych stopni za siedzenie w bazie, ale kogo to interesuje.Niech pan Klich przejrzy sobie etaty wyjeżdżających i niech przemyśli sprawę ile z tych 1800 jest tam niepotrzebnych i za darmo kasę biorą .Chwała chłopakom i kolegom poległym w afganie!!


 104. @112
  Jesteś nie sprawiedliwa w swojej ocenie. pomniejszając rolę i znaczenie żołnierzy “tych” którzy nie jeżdżą na patrole. Małe pytanie? czy wedle Ciebie tych 800 zołnierzy ma przejąć dodatkowo pracę tych 1800 “nierobów”? Armia to jak mechanizm. każdy trybik w nim jest ważny. Każdy tam bez wyjątku dokłada choć małą cegiełkę do płynnego przebiegu misji -zmiany.


 105. a co do zarobków to czemu polityk….inaczej np burmistrz trzepie kasę za 8 godziny dzień pracy a robotnik zarabia najniższą krajową za ciężki i wyczerpujący dzień pracy?


 106. wreszcie ktos nazwał sprawe po imieniu.
  guska
  oby wiecej osob tak jak ty mówilo co mysli na ten temat.ja w kilku swoich postach tez nadmieniłam zarys tego jak to funkcjonuje od srodka.ale nie mamy na to wplywu bo tak to jest ze nasi chłopcy którzy zasuwaja na patrole,pełnia warty narazaja swoje zycie bezposrednio tylko po to aby ci co siedza na stolkach mogli nocki przespaca potem mówic jacy to oni bohaterowie i beda zbierac odznaki i kaske za narazanie zycia na łózku i przy stoliku.znam kilku oficerów którzy mogli miec ciepła posadke za wieksza kase za nic nierobienie ,spokój itd ale oni wybrali swoich zołnierzy i zasuwaja z nimi na patrole,wykonuja kawał dobrej roboty dla tego dla takich oficerów mam ogromny szacunek bo wiedza jak to wyglada.


 107. To wyobrażcie teraz patrol który wraca na bazę i musi sobie sam posiłek przygotować, zadbać o wodę do kapieli, załatwić sprawy sprzętowe i uzbrojenia, dodatkowo konsultować się z innymi sojusznikami w temacie kolejnych zadań. Wyobrażcie sobie jak padnięty wraca z patrolu i jeszcze musi dodatkowo uporać się z innymi sprawami bo ktoś walną że 1800 żołnierzy to darmozjady którzy siedzą tylko w kampach i liczą kasę . To nic że do zajmowanych stanowisk byli szkoleni ukończyli szkoły wojskowe kursy etc to nic że mają doświadczenie z nie jednej misji , z stażu w armii nie …oni po prostu są nie potrzebni …..to “1800 żołnierzy darmozjadów”. A zołnierze w patrolach są w 100% samowystarczalni.
  Gratuluję.


 108. zgadzam się ze szturmani nie są samowystarczalni ale w większości ludzie którzy nie jezdżą na patrole są nierobami-sam po powrocie z patrolu musiałem sypac worki z piaskiem bo ci którzy byli od tego byli bardzo zajęci treningiem na siłowni i siedzeniem na internecie.jesli na 800 szturmanów przypada drugie tyle osób z logistyki to powinnismy być doskonale zabezpieczeni pod względem logistycznym-a tak nie jest!!!!!!!!!ciepłe posady za biurkiem,internet,kawka herbatka,ale jak trzeba dobic do mini-maksa to sie pisza na patrole,tylko że jak się cos zesrało to nikt nie był chętny by wysiaśc z wozu-BOHATEROWIE-PRZYKRO MI ŻE NIE MAJA TYLE ODWAGI I UMIEJETNOŚCI. A może to i dobrze ze nie wysiadają z wozów bo było by więcej rannych i zabitych


 109. Cholerne pieniądze.
  Zawsze w końcu człowiekowi ością w gardle staną.
  Pieniądz jest jak każdy inny wirus: przeżarłszy duszę, w której zagościł, odchodzi w poszukiwaniu świeżej krwi. C.R.Z.


 110. 117@
  Nie bronię “tych” którzy tylko kombinują jak prześlizgnąć misję. Ale tych którzy robią swoje a nie mają zbytnio szansy by “wykazać się ” w patrolach. Na temat “tych” -szkoda gadać bo ani mu nie zaszkodzisz ani nie zmienisz i nie unikniesz “takich” i na misjach i tu w kraju.
  A problem z “tymi” jest nie tylko w afganistanie ale……od początków wysyłania polskich żołnierzy na misje zagraniczne.
  Napisałem -bo to nie sprawiedliwe wrzucać wszystkich do jednego worka a gloryfikować tylko żołnierzy z patroli. To że przydała by się kasa większa “patrolowcom” zgadza się-jestem za i podpisuję się pod tym. Ale takie sprawy powinno się załatwiać drogą służbową (?) w polsce a nie teraz poróżniać jednych od drugich . W Afganie nie jesteśmy przecież od roku i przecież sytuacje z ostatnich przypuśćmy 2 tygodni miały miejsce ale……
  Pogadać możemy między sobą, w swoich gronach znajomych a w temacie nic się nie dzieje. Czemu? Bo większość rodzin i samych żołnierzy po powrocie do kraju machnie na to ręką.
  Ważne że się wróciło . I na tym po części bazują właśnie ci od których zależy czy “patrolowcy” dostaną więcej pieniążków czy też nie.


 111. amerykanie niedawno mieli problem gdyż obama musiał się tłumaczyć dlaczego oszukał społeczeństwo mówiąc ze wysyła do Afganistanu 25 000 żołnierzy kiedy było ich 30 000 lecz wybrnął z tej sytuacji świetnie odpowiadając ze 25 000 to osoby które będą jeździć a 5 000 to logistyka dla tych 25 których on w ogóle nie bierze pod uwagę ze są na wojnie :) wiec 1800 polaków logistyków to lekka przesada i tak jak ktoś pisał już wyżej przy takiej liczbie logistyków powinno być wszystko dograne na tip top niestety jak pan Klich był w gazni to nie zajrzał za mur żeby zobaczyć jak żyją szturmani tylko oglądał sobie zainteresowani wiedza o co chodzi:) a na świniarni wypas kontenery z prysznicami ,łazienkami a za murem toi toi i namiot z 6 umywalkami i 8 prysznicy na 200 chłopa rewelacja


 112. pamietacie jak było kiedy “oficerowie”brali kase za fikcyjny wyjazd z bazy. oni mieli czelnosc tak robic,co nimi kierowało??gdyby zołnierze nie dali dziennikarza znać to do tej pory te popierdułki by brały kase za to ze sie nauczyli cwaniakowac na wojnie kosztem tych którzy tez chronia ich dupe.żolnierzy nie można dopuści do głosu a czemu??bo polecą,taka jest prawda.powiem wam tu nawet nie o te pieniadze chodzi ale o fakt godności żołnierza wobec żołnierza.jeżeli na wojnie każdy jest równy to niech to bedzie widoczne bo równy a równy to ogromna róznica bynajmniej dla mnie
  http://wyborcza.pl/1,75478,7260330,O_jedna_brame_za_daleko.html
  przypomnijcie sobie ten artykuł


 113. W Anglii mówią (Independent z 8 lipca): “Afghanistan: Now it’s America’s war” i wycofują się z Sangin, gdzie dotychczas zginęła prawie 1/3 Brytyjczyków w Afganistanie. “The truth is that British troops are being transferred not because their mission has been successfully accomplished, but because it has not.” http://www.independent.co.uk/opinion/leading-articles/leading-article-an-increasingly-american-war-2020928.html
  Nie wiadomo czy się teraz nie spodziewać czasem podobnych ruchów USA w innych prowincjach… Powoli Amerykanie sami pozbywają się innych członków ISAF. Jeszcze nam kopa w d. dadzą na pożegnanie, żebyśmy szybciej spadali z ich rewiru, “drugiej Arabii Saudyjskiej”… a my tak debatujemy czy sami się wycofać.


 114. Anglicy są rzeczywiście wkurzeni. Uświadomili sobie, że zostali zrobieni w balona? Tekst “As Sangin shows, British troops were never geared up to make a lasting difference” http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/patrick-cockburn-as-sangin-shows-british-troops-were-never-geared-up-to-make-a-lasting-difference-2021216.html


 115. Jankesi gdyby tylko chcieli to dawno zlikwidowali by Bin Ladena,ale tego nie zrobią ,dlaczegonie chcą tworzyc kolejnego meczennika islamskiego i bochatera tego radykalnego odłamu.Robia wszystko aby ten wyrok wykonał kolejny “arab” wyszkolony przez SIA.
  Ta wojna nie ma żadnego sensu!!!!Żadnej stabilizacji nie będzie a ten marionetkowy afganski rząd będzie istniał tyle ile rząd Wietnamu Pd.


 116. Romku, zgoda……..ale wujo bin ladenek to pionek od poczatku , tak jak wujo adi .se poszukajcie se znajdziecie nawet w necie .


 117. Amerykanie narzekają, że w AFG walczą z dzieciakami!
  W 2002 mieli przeciwko sobie fightersów w wieku od 22 do 30 lat, a ich dowódcy mieli 32-40 lat. Teraz walczą z nastolatkami w wieku od 14 do 18 lat.
  NYTimes z 11 lipca opisuje przypadek Ahmeda (14 lat), który z o rok starszym kolegą przypatrywał się w krzakach patrolowi. Kiedy “U.S. patrol” ich spostrzegł to zaczęli uciekać, a kiedy ich dopadli to stawiali opór… co oczywiście musiało wzbudzić dodatkowe podejrzenia. Przeprowadzili badanie na ammonium nitrate (używanym m.in. do produkcji wybuchów, ale też w nawozach) na ich rękach – wyszło pozytywnie.
  Zafundowano im całonocne przesłuchanie, niczym egzamin do high school – zwolnili ich, kiedy “komisja egzaminacyjna” uświadomiła sobie, że dzieciaki mogły być “farm laborers”. http://www.nytimes.com/reuters/2010/07/11/news/news-us-afghanistan-fighters.html?hp


 118. najlepszą taktyką wojskową czy militarną jest zaskoczenie i terror.a i to nie tylko…..ale skoro pisać o dzieciach więc może zacznijmy od tego jak świat a raczej wojny i ich prowadzenie się zmieniało. teraz nazywamy talibów terrorystami a jeszcze w 43′ nazwalibyśmy ich partyznatami. więc o co kaman ? o media:) dzieci…wiadomo że dziecko czy starzec czy kobieta wzbudza najmniej podejżliwości. nas przecież nie szkolą jak na filmie matrix by spośród tłumu wyłuskać wroga wcześniej niż on nas zabije. drugą sprawą jest wykorzystywanie przez terrorystów kobiet i dzieci. 21 wiek to staje się normalką. ale…szkolenia się nie zmieniają i nawet nie drgną. więc? więc na porządku dziennym teoretycznie stanie się “zabijanie cywilów”.
  w czasie 2 wojny światowej niemcy też nazywali nas terrorystami. a dzieci walczące nie tylko w powstaniu warszawskim -dziećmi wojny.
  wojna to nie gra w szachy czy bierki…..wojna wykorzystuje wszystkich -od noworodków po starców.


 119. teraz prowadzi się wojnę medialną…..a pokątną jej jest wojna gdzie trzeba nacisnąć spust.ale gdy naciśniesz spust i rozwalisz jakąś kobietę czy dzieciaka wtedy gromy z jasnego demokratycznego nieba na ciebie biją. ale….to demokratyczne i “shumanizowane” społeczeństwo które podpisuje kwit na wyjazd wojsk np do afganu ono nie wie co i jak bo ma to w dupie . usłyszy slogan terroryści i wali na tak jak przed otwrciem marketu z promocjami. pseudo promocjami. a potem dzieją się takie a nie inne rzeczy jak między innymi wieszanie psa na żołnierzach :)
  żołnierz to narzędzie a nie ktoś kto nim się posługuje:)


 120. a tak po za tematem, cisza się coś zbyt glosna zrobiła na blogu. nie wspomnę o forum bo tam fajnie jest:)czyzby wakacje od neta? dawać ludziska ! piszem nie siedzim w czytelni …..nude i swe ambicje trza zweryfikkować. bo polityka stanie w miejscu jak tego nie zrobimy:D.


 121. żuć hamie kamieniem jeśli jesteś bez winy……………

  nie dlugo paru skuwieli w afganie wykoncze:D się zrobiło dzięki temu fORUM MAŁE ,,,,,,,,,,,,,,,,skuwysyństwo…………pojedziemy se na swój koszt i se zrobimy rozpierduchę..nas nie będą obawiązywały konwencje……….zrobimy se ODWET. na talibach…..i ich pobratyńcach……..teraz my się pobawimy skurwysyny:)


 122. Czyli wychodzi na to, że każdy kto obserwuje patrol (stoi na ulicy, w krzakach i obserwuje z czystej ciekawości) to od razu trzeba mu zafundować magiel? Co oni się od takich dzieci dowiedzą? Że planowali atak? Wydobędą plany przyszłych akcji, nazwiska mafiozów? To jest chore. Z taktyki USA teraz wynika, że każdy jeżeli się będzie głupio przyglądał to trafi za kratki. Dlaczego zamiast do Guantanamo, nie wezmą ich do szkoły w Nowym Jorku, Londynie czy Warszawie? W rzeczywistości niektórzy politycy i żołnierze sami powinni wrócić do szkoły. W temacie jest film australijsko-pakistański z 2007 “Son of a Lion” http://en.wikipedia.org/wiki/Son_of_a_Lion


 123. DO CHOLERY JASNEJ..NASI JUŻ DAWNO POWINNI WRÓCIĆ DO KRAJU A NIE SIEDZIEĆ W AFGANISTANIE I GINĄĆ


 1. Napisali o tym:

 2. Vilena.pl » Blog Archive » Afganistan: “Aktualna sytuacja w PKW”
 3. Afganistan: “Aktualna sytuacja w PKW” | Polityka