Rejestracja | Logowanie »


Diabeł już nie zielony

02 lipca 2010

LSO – siatki, które mają chronić pancerz przed pociskami z „erpegów” – oto nowinka, która pojawiła się w rosomakach. Kilka dni temu do Afganistanu trafiły kolejne wozy, zbudowane w tym standardzie.

Czy siatki spełniają swoje zadanie? Cóż, sceptyków już dziś nie brakuje. A póki co jedno jest pewne – nie lada zagwozdkę mają rebelianci. Bo po zmianie kamuflażu „zielony diabeł” przestał być zielony.

Rosiek w piaskowym kamuflażu/fot. Adam Roik

Rosiek w piaskowym kamuflażu/fot. Adam Roik

25 komentarzy do “Diabeł już nie zielony”

 1. Pożal się Boże za te siatki, przecież one nie spełnia swojego zadania, nie zatrzymają żadnych eRPGów, są za liche !!! Ogladałem te siatki wczoraj. Czemu nie zrobili czegoś na wzór jak posiadają MRAPy? Polska “dobra” robota…


 2. “rosiek” – przesympatyczna nazwa :)


 3. prowizorka i aby mediom i innym buzie zamknąć…”bo zrobiliśmy to i to dla bezpieczeństwa żołnierzy”:) niech się cieszą że juz na zielono nie malujemy bo zajebiście było widać w nokto go:)


 4. mój rosiek jechał juz takim ponoc tym nowszym i lepszym i jak sie spytalam go dzisiaj o konkrety nowego wozu nie udzielił mi zadnej informcji co by mogło mi jakos pomóc w ocenie.


 5. mam nadzieję że wzmocnili podwozie bo te siatki to chyba na większe pociski niż z ergierury?


 6. Ale za to cena takiej siateczki pewno nie licha!!??
  Na zamieszczonym powyżej zdjęciu Rośka nie ma tzw. noszaka na “koncertinkę”. Ale czy ktoś zdaje sobie sprawę ile taki coś kosztuje?? Ano zgodnie z cennikiem około 30 tys. złotych (i to nie tych sprzed denominacji złotego).
  Na właśnie takich “niepotrzebnych bajerach” traci nasza armia najwięcej, a “trepy na emeryturkach” przy korycie nabijają kabzę!!!!
  Pozdrawiam chłopaków znad highway’a.


 7. A wie ktoś z was jak działają takie siatki i dlaczego wybrano akurat te a nie Lasso albo inne sietowe amerykańskie druty? A dla podpowiedzi jeśli quinetiq’i maja taką samą skuteczność jak inne rozwiązania tego typu i są o 30% lżejsze to czy nie warto się skusić zachowując manewrowość “Wolverin’a”. Praktyka pokaże czy w testach poligonowych podjęto dobrą decyzję. Lepiej z siatkami niż bez nich – kiedyś Taliby wreszcie trafią a siatka może spełnić swoje zadanie.

  Bardziej mnie zastanawia czy nowe blachy z HSW będą podobnej wytrzymałości jak Izraelskie.


 8. ghzazni-man…. prorokiem jesteś czy konstruktorem innych typów osłon, że wydajesz taką opinię… Może poczekajmy i zobaczmy efekty ….
  A tak przy okazji to co takiego posiadają MRAPy (nam przekazane MRAPy).


 9. Za słabe, za liche za drogie , zajebiste…
  Jeszcze nie zdały egzaminu a już negacje i dywagacje.
  Oby żaden ergepepanc w Rośka nie trafił, ale taka osłona może okazać się skuteczna.
  Tylko w przypadku trafienia kolejnego pocisku w to samo miejsce można mieć obawy?
  Ale to już rachunek prawdopodobieńswa.
  30 000 zł? to pryszcz jeśli osłona okaże się skuteczna.
  Trepa to sobie Panie Rajan w rodzinie poszukaj! a oficerów rezerwy nie obrażaj.
  Kto Waści zabrania lody kręcić?))
  Zazdrość to uczucie czy choroba?)
  W nędzy poswarków, w zazdrości plotek, podczas rozruchu nowin, w zgubie potwarzy – najwięcej bywa.
  Jan Żabcyc

  Rosjanie cały czas modernizują najdroższy na Świecie BMP-3
  (…)”powstał wariant zaopatrzenia wozu w specjalne kontenery kombinowanej osłony pasywno-reaktywnej. Zaopatrzony w nie pojazd, nazwany BMP-3W, nie może pływać, ale modernizacja kosztuje znacznie taniej, niż instalacja Areny. Dzięki zastosowaniu wielowarstwowych segmentów osłony oraz specjalnych powłok tłumiących zapewniono zachowanie spójności właściwego pancerza po eksplozji ładunku reaktywnego, a odporność na pociski kumulacyjne jest taka sama, jak 500-mm monolitycznego pancerza stalowego.”
  http://www.hudi2.republika.pl/BMP-3pl.htm
  Jak masz 1000 armat możesz być pacyfistą))


 10. ’system lekkich osłon chroniący przed ostrzałem z granatników’ -I love RMF ;)

  jakoś mierżą mnie ostatnio laickie informacje w mediach na temat tego,że ‘coś mamy’, ‘coś unowocześniliśmy’, ‘coś jeszcze dostaniemy’…może… to ja pojadę do afg ;p
  _________________________________________________________________
  http://www.altair.com.pl/start-4307


 11. Skupiamy się na pierdołach – ta siateczka już wcześniej była instalowana lokalnie i pewnie w mniejszych kosztach. Panowie w Warszawce nie skupiają się na przyczynach tylko na skutkach. TOC White Chicken dalej nie robi wiele, żebypoprawić sytucję – fabrykowanie kwitów to nie jest metoda na osiągnięcie przewagi tutaj. Ppłk P. z TOC White Chicken’a – mistrz świata konfabulacji, czytając jego opinię zawieraną w raportach można dość do wniosku, że uzyskaliśmy tutaj przewagę – nic bardziej mylnego, pan pełny podpułkiwnik kłamie a leje z niego cały TOC plus obserwujący to Jankesi nie wierząc w to co widzą. Wpisywanie w raportach ilości 25 zabitych TB – oczywiście wyssane z palca – gdyż nie zginął nikt , tylko po to aby podnieść sobie statystykę wyjdzie prędzej lub później – ale sztabowe podpułkowniki już tak mają, że muszą się dowartościowywać baśnami braci Grim, żeby dostać następną gwiazdkę.


 12. Co za głupie oceny. Każde dodatkowe zabezpieczenie dobre, zwłaszcza, jeśli nie obciąża zbytnio dodatkowo pojazdu. Niech chroni żołnierzy, to im się należy na tej morderczej misji.


 13. DO RAJANA!
  NIE MASZ JWK WIDZE ZA WIELE WSPÓLNEGO Z WOJSKIEM WIEC DARUJ SOBIE TE LICHE KOMENTARZE.PRZEJEZDZIŁEM ROSOMAKIEM PÓL ROKU W NAJGORSZEJ STREFIE I MOGE POWIEDZIEC ZE URATOWAL ON NIE JEDNO NASZE ZYCIE.PAKUJ SIE SYNKU DO WOJSKA I WAL DO AFGANISTANU ZOBACZYSZ WTEDY CO TO ZYCIE….


 14. Koko)))
  Anthony de Mello.
  Nigdy nie będziecie lepsi niż wtedy, gdy nie wiecie, jak jesteście dobrzy.
  Pozdrawiam.


 15. Rajan…widziałeś Raska w telewizji i szpan…każdy sposobi kory działa jest dobry…ja mykałem honkerem z przyspawanymi płytami z rozwalonych hommvi i tez działało…do czasu.Ale juz jestem prawie całkiem sprawny-i najważniejsze..żyje.Chłopaki trzymajcie się…jestescie BOHATERAMI!!!!!!!!!


 16. Nie wchodząc w sedno sporu (opinie pozostawiam tym, którzy się znają), wtrącić muszę, że wiem, kim jest Rajan. Zapewniam Was – rośka nie zna tylko z telewizji. I spędził w Afganie trochę czasu…


 17. Cena siateczki to 300 000 a nie 30 000


 18. Witam.
  Słówko wyjaśnienia w sprawie siatek:
  1) działanie ich zauważyli bodajże Francuzi podczas początku wojny wietnamskiej (kto pamięta że Wietnamie nie walczyli tylko amerykanie? – ha)
  w skrócie polega ono na tym , że przelatujący pocisk kumulacyjny zaciąga na sobie pętle – i przy odpowiedniej energii własnej jest w stanie (jeśli ta pętla wytrzyma) samemu się zniszczyć bez wybuchu. A trzeba pamiętać, że do poprawnego zadziałania pocisk kumulacyjny musi bezwarunkowa zachować bardzo precyzyjny kształt stożka w materiale wybuchowym (a także wkładki kumulacyjnej) inaczej strumień kumulacyjny który jest zjawiskiem niestabilnym utraci spójność a przez co skuteczność.
  Tak więc idea działania tej siatki i podobnych polega na tym że oczka (i ciężarki) muszą tak mocno uszkodzić geometrie pocisku RPG zanim uruchomi się zapalnik pocisku – pisał o tym “RAPORT – wto” bodajże z kwietnia (tamże też zdaje się jest zdjęcie pocisku RPG tkwiącego w takiej siatce po skutecznym (bez detonacyjnym) zatrzymaniu pocisku.
  Stąd wniosek, że odległość skuteczna siatki od pancerza zasadniczego zależy od geometrii pocisku oraz drogi jaka pocisk przebywa podczas zadziałania siatki
  3) Oglądany często w telewizorni pancerz prętowy działa troszeczkę inaczej – jego zadaniem jest powodować wybuch głowicy kumulacyjnej na tyle daleko od pancerza zasadniczego by strumień kumulacyjny (UWAGA – pełnowartościowy) nie dokonał pełnej penetracji pancerza zasadniczego – stąd wniosek, że im słabszy pancerz zasadniczy tym pancerz prętowy powinien być dalej od niego by skuteczniej rozpraszać strumień – co zrobić jednak jeśli strumień kumulacyjny potrafi zachować spójność i skuteczność na dystansie kilkunastu metrów a pojazd powinien zachować mimo wszystko rozsądne wymiary względem zadań przez niego wykonywanych.
  3) W konkursie na siatki dla Rośków uczestniczyły dwa produkty i jednym z etapów było ostre strzelania z RPG do siatki założonej na ekwiwalent pancerza KTO – wygrał projekt bardziej złożony ale przez to lżejszy, może o większym potencjale – pożyjemy zobaczymy.
  4) W teorii (a i doświadczeń Izraelczyków) to działa – pytanie czy nasi wojskowi czegoś nie poskąpili jak z chydropneumatycznym zawieszeniem Rośków
  5) Rośek – jakkolwiek ja mam dla niego pełnie uwielbienia (a jeszcze nim nie jeździłem) nie jest i nie będzie antidotum na wszystko nie zależnie od tego czy będzie to konflikt asymetryczny czy pełnoskalowy nawet jak do niego bóg wiec doczepimy.
  Pozdrawiam
  Poranek


 19. Konkretnie i na temat, a nie domniemania i domyślania rodem z PiS.


 20. ” czasami mądrego p[osłuchać to dobrze….” ………..”:D


 21. “Polska dobra robota” rosomaki nie sa robione w Polsce…


 22. małe pytanie. poco je…wane siatki skoro tu największym zagrożeniem są IED? ….kur…a!
  nie rozumiem . zabawimy się w koszta czy lizanie i dać zarobić byłym oficerom na emeryturze? czy obliczymy koszta naszej “wojny” w afganie? jak to zrobi9li amerykanie? nawet wietnam ich tyle nie pochłoną a liczyli w koszta nawet plastikowe łyżeczki.
  nie rozumiem! a myslałem że rozumiem. dla polskiego rządu mam dwa wyrazy:
  pierdolone patałachy.dziękuję.


 23. Khalid ile by wyniosło dodatkowe płyty boczne i podwozia w rosomaku?


 24. penkal od kiedy Siemianowice Śląskie nie są w Polsce ?