Rejestracja | Logowanie »


Ofiary brutalnej wojny

12 sierpnia 2010

Sylwetka afgańskiego starca mignęła nam na monitorze zamontowanym wewnątrz rosomaka. Kamera uchwyciła siedzącego mężczyznę, gdy transporter przejeżdżał obok niego. Chwilę potem usłyszeliśmy głuchy odgłos, a w radio poszła wiadomość, że jeden z rośków wjechał na ajdika…

- Szczerbinka, szczerbinka! Widziałeś tego starego!? – pytał mnie jeden z żołnierzy. Nie bardzo wiedziałem, o co mu chodzi, ale kiwnąłem głową, bo starca rzeczywiście widziałem. Co stało się z nim później, nie mam pojęcia, bo po ataku jakby zapadł się pod ziemię.

Ale dlaczego szczerbinka? Bo to słowo najlepiej oddaje sytuację, w której żywy człowiek staje się częścią prymitywnego systemu celowniczego. Bojownik, który zamierza zdetonować IED, najczęściej nie jest samobójcą. Chcąc przeżyć atak, musi to zrobić z bezpiecznego miejsca. I nie chodzi tyle o ochronę przed odłamkami, co o możliwość ucieczki przed żołnierzami koalicji.

Im jednak dalej, tym gorzej widać miejsce, gdzie ukryta jest bomba. A tę trzeba zdetonować dokładnie wtedy, gdy pojazd przejeżdża obok.

Jeśli zamachowiec działa w terenie miejskim czy przy uczęszczanej drodze, łatwo mu znaleźć jakiś punkt odniesienia – słup, drzewo, fragment bariery itp. Jednak na „off-roadzie” musi kombinować. I stąd pomysły na rozmaite szczerbinki – od kupek kamieni po żywego człowieka.

Sadza się go w linii prostej od podłożonego ładunku, samemu chowając się dalej na jej przedłużeniu. I gdy pojazd koalicji mija żywą szczerbinkę, wystarczy odpalić ajdika. Oczywiście, szczerbinka zwykle nie siedzi na linii dobrowolnie, tylko pod lufą…

Ta historia wróciła do mnie, gdy usłyszałem o raporcie ONZ na temat strat cywilnych w Afganistanie. Mowa w nim m.in. o tym, że miażdżąca większość zabitych Afgańczyków to ofiary talibów. Ci bowiem, by dopaść żołnierzy koalicji, nie cofną się przed niczym – nawet przed narażaniem i odbieraniem życia pobratymcom.

Historia ze szczerbinką to tylko maleńki dowód na potwierdzenie tych słów.

IED dziesiątkują nie tylko żołnierzy koalicji, ale przede wszystkim cywilnych Afgańczyków.../fot. Adam Roik, Combat Camera DOSZ

IED dziesiątkują nie tylko żołnierzy koalicji, ale przede wszystkim cywilnych Afgańczyków.../fot. Adam Roik, Combat Camera DOSZ

61 komentarzy do “Ofiary brutalnej wojny”

 1. czegóż to oni nie wymyślą….odbierać życie pobratymcom,nie cofną się przed niczym aby osiągnąć cel…po trupach do celu


 2. doktor goebbels mógłby się wiele nauczyć


 3. Chory afgański świat, w kórym aby był pokój musieliby się wszyscy nazwajem powybijać……
  Ludzie tam nie rozumieją że można inaczej, sami często wspólpracują z terrostystami, bo wydaje im się, że to w słusznej sprawie, lub wybierają mniejsze zło……
  W imię Boga, kobiety, dzieci, są traktowane poniżej godności ludzkiej….
  w imię tegoż samego Boga zabija się, nie tylko w Afganistanie swoich ludzi, na całym świecie….
  Chory świat, że na to wszystko pozwala, dalej przymykajmy oczy, dalej udawajmy, że to nie nasza sprawa, nie pragnę niczego bardziej niż aby nasi wrócili domu, ale jaki będzie ten nasz dom? kiedy to okaże się, że zło szerzy się jak perzyna??
  Juz to raz napisałam powtórzę, chce żyć w świecie w ktorym nie zabija się, no właśnie w imię czego??brak mi słów……..


 4. “Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie”.
  J. Billings
  “Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić – nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”
  Mark Twain
  “Jeśli pies spojrzy na ciebie i nie chce podejść, powinieneś dokładnie przyjrzeć się swojemu sumieniu”
  Woodrow Wilson

  … Świat… człowiek człowiekowi wilkiem((

  Afganistan? Należy ich zostawić samych sobie.
  Każdy Naród ma TO na co zasługuje…
  Allah akbar – do stu tysięcy moich żon, zaciął mi się detonator!

  Przysłowia arabskie – wybrane:
  Czterech rzeczy nie pragnie mędrzec: gwałcić losu, pytać o radę wrogów, zmieniać prawdy, zadowalać wszystkich ludzi.
  Lepszy władca tyran niżeli anarchia.
  Rada starca jest lepsza niż pomoc USA
  Serce głupca znajduje się w jego ustach, język mądrego znajduje się w jego sercu.
  Sprawiedliwość jest murem, którego woda nie zaleje, ogień nie spali i nie zniszczy machina wojenna.
  Wielbłąd ma swoje plany, a poganiacz swoje.
  Życie jest kwarantanną dla raju.


 5. …no i porumakowane…
  http://www.tvn24.pl/-1,1669082,0,1,afganska-chata-w-powietrze-dlanbspzabawy,wiadomosc.html
  …i właśnie w takich chwilach jestem za definitywnym zakazem przewożenia ‘filmów’ i sweetaśnych foteczek z berylem i rośkiem w tle…


 6. niech się chłopcy sweetaśnie bawią byleby to nie wyciekło na fora lub do prokuratora?


 7. Terroryzm, czyli strach – strach paraliżujący przed podejmowaniem decyzji, działań.

  Szczerbinka. Jak przedmiot. Talibowie lekko swoich mordują. Auć.

  Kim oni chcą rządzić?


 8. za zakazem jestem od zawsze…
  a w takich sytuacjach tylko utwierdzam się w przekonaniu…
  nie powiedziałam,że daję przyzwolenie -raczej staram się zbyt pochopnie nie wyciągać wniosków!
  co innym przychodzi nadzwyczaj łatwo -nie bronię i nie neguję -filmu nie widziałam, w czasie nagrywania nie byłam ;p
  sweetaśne foteczki to jedno (swoją drogą -ZABRONIONE) a filmy z akcji to drugie i granica choć cienka dla mnie istnieje…


 9. Kobietki, a moje zdanie w tej kwestii jest takie… to że takie rzeczy sie dzieją to tylko i wyłącznie wina tzw. “górki” Już nie wspomne jak sie “bawi” nasza śmietanka polityczna…ile kasy podatników jest wy…anych w kosmos, na duperele, na panienki, balety, rozmowy telef. do nikąd, na lipne przetargi, dacze, wakacje…poprostu brak umiaru…a przcież oni nie działają w środowisku silnego stresu i traumy!!! a raczej rozpasania, rozwiazłości itd. itp…
  A nasi cóż mają!!! Oszczędności na wszystkim, na nic nie ma kasy, zła łączność, nie ma żadnych alternatyw dla nich, ABSOLUTNIE ŻADNYCH!!!
  Więc Pytam sie dlaczego robić zamieszanie z powodu …. Ja sama pewnie będąc na ich miejscu wywaliłabym nie jedna chatę…ot tak…dla odreagowania!
  Przecież tam nie ucierpiała żadna osoba…
  Kużwa…mam propozycje może obsadzić IX zmiane prokuraturą i tymi wszystkimi “mądrymi głowami” z moherami na czele i wysłać…niech pokażą jak to “powinno się ” zachowywać!!!
  Wiem że w każdej armii dzieja się podobne rzeczy…tylko szkoda że nasi, nie potrafią bez chorej fascynacji wyciszyć tego i uszanować człowieka, przecież oni tam sa w stanie permanentnego strachu, stresu, traumy!!! I dlatego pozwolę sobie na zacytowanie jeszcze raz pewnych słów : “…to już nie moja Polska, to nie moja ojczyzna
  …”


 10. acha! i jeszcze coś…przepraszam za słownictwo! ale
  ODWALCIE SIE OD NASZYCH CHŁOPAKÓW!!!


 11. agawa
  Ale powiedz ty mi kogo to wszystko interesuje z monu.Siedza buble na stołkach wydaja rozkaz a potem żołnierz który musi rozkaz wykonac obrywa,proste,nasi na najsłabszym ogniwem w tym wszystkim.Mogli tego nie nagrywać bylo by byc może inaczej ale na ich nie szczescie nagrali gdzies to poszlo i widac wyniki.Dowódca umywa rece i tyle broni swojego siedzenia.Wszyscy wiedza ze jest tam presja psychiczna,stres ale jak zawsze ktoś madry wymyśli ze sa psycholodzy od tego,tak,na wojnie psycholog pomoze chyba generalicji co wypłaty nie dostała.Ja to bym tez cały sztab tych pseudo mądralów wywaliła na afgan i niech sobie radza w terenie najlepiej jak jest ostrzał.Taki surwiwal by im moze oczy otworzył na to jak to wyglada od srodka.Bo przyjedzie taki cudak zrobi show dla mediów,chwali naszych wojaków a potem równa ich z ziemią.


 12. Ja jestem za tym aby takie przypadki pozostały jednak do rozwiązania poza opinią publiczną aż nie udowodni się winy, dlatego, że póki nie udowodni sie winy, jest się niewinnym, jak wiadomo opinia publiczna łatwo ferwuje wyroki, zanim ten wyrok zapadnie. A przypięta łatka póżniej pozostaje.


 13. Ale to jest smutne!!! Dlaczego właśnie nie zbierzemy się…przecież mamy prawo bronić swoich!!
  i wcale sie nie dziwie że odchodza od woja, że wolą iść na budowę… a ja ciesze sie z tego i to bardzo…i jeszcze życzę temu krajowi aby wszyscy młodzi wyjechali stąd a zostali sami emeryci, chorzy i politycy…..Brawo! Brawo! Brawo! Nasi rządzący! Oby tak dalej!! Nie trzeba nam wojny!! Po co??? Wykończą nas politycy…. Tylko pogratulować!! czasem wstydzę sie że jestem Polką…a ostatnio nawet dosyć często….


 14. Bardzo cieńka granica dzieli fakty od masowej histerii, od euforri po negację, więc pozwólmy zbadać sprawę potem stanąć po którejś ze stron……….
  Dla mnie, jako cywila, polska armia to poszczególny żołnierz, ze swoimi emocjami, morlanością, odpornością na stres, niech każdy w zgodzie z własnym sumieniem walczy o swe dobre imię.
  Póki nie zapadł wyrok jest się niewinnym….


 15. @ccassiumm7

  Inne arabskie przys łowie brzmi : “Ca łuj rękę temu któremu nie umiesz jej odr ąba ć”

  Mohamed do przyjaciela Abu Ad Darda : “Uśmiechajmy się do ludzi, kiedy przeklinamy ich w naszych sercach”


 16. Na filmie bardzo dobrze widać, że to typowa arabska chatka ulepiona z krowich odchodów
  http://www.rp.pl/artykul/307546,521506_Wysadzenie_chaty_w_Afganistanie.html

  Takie śmieci należy wysadzać
  http://www.rp.pl/galeria/69745,521744.html
  a jak zabrakło TNT to saper pomyślał?
  Sprawa niewątpliwie ma drugie dno.
  Znowu media wyprzedzają postępowanie prokuratury!
  Coś ostatnio w mediach odgrzewane są stare parówki o wojsku posypane dziegciem z Chatki Puchatka?
  W przypadki nie wierzę.

  ps I
  Doskonalenie umiejętności załogi w trafianiu, w cel pierwszym pociskiem to zajęcie właściwe i godne pochwały.

  Niszczenie pełnosprawnej amunicji dla zabawy to głupota.

  A w tym wszystkim nie chodzi, ani o “Chatkę”…, ani o pociski tylko… o POLSKIE PIEKIEŁKO!!!
  “Na Zachodzie bez zmian…” na polskich misjach TEŻ!((

  http://www.youtube.com/watch?v=rkRIbUT6u7Q

  ps II
  Taa Lam Antyis.
  Naród Arabski posiada wiele madrości zapisanych w przysłowiach.
  Arabowie to nie tylko Szusz***e …
  Jeżeli Arab uzna Cię za przyjaciela, odda za Ciebie życie, lecz biada Ci, jeżeli przyjaźń tę nadwerężysz….
  pozdrawiam


 17. odnosnie zabaw naszych na VI zmianie.został zabrany glos w tej sprawie.
  http://www.do.wp.mil.pl/aktualnosc.php?idaktualnosc=2026


 18. W sprawie zabaw naszych wojaków został zabrany glos.
  http://www.do.wp.mil.pl/aktualnosc.php?idaktualnosc=2026


 19. Tendencyjne cytowanie takich, czy innych przysłów, które mają dawać rzekome świadectwo o jakiejś kulturze, czy nacji, z założenia nie daje jej pełnego obrazu. Z pewnością odnosi się to także do świata islamu, który jest kulturą odmienną od naszej jedynej, europejskiej, czyli łacińskiej. Jest odmienny, co nie oznacza, że jest gorszy, albo lepszy. Islam, tak jak europejskie chrześcijaństwo, powstał w określonych warunkach kulturowych i etnograficznych, odegrał dla zamieszkujących ten region ludzi niezwykle pozytywną rolę. Obydwie te religie pozbawione są zresztą elementów rasizmu.

  Jedyną naprawdę skrajnie rasistowską i szowinistyczną religią jest judaizm talmudyczny, który wyraża skrają pogardę wobec “obcych”, którzy w ogóle nie są uważani za ludzi, tylko za bydlęta. Nie tylko można ich w dowolny sposób cynicznie wykorzystywać, ale nawet jest to nakazywane. My, Europejczycy, znamy to od wieków.

  To oczywiste, że w obecnej Europie, jak i naszej Polsce, dziś wielu ludzi zionie nienawiścią wobec wyznawców islamu.
  To efekt propagandy i braku zdolności do samodzielnego myślenia u przeciętnego człowieka, którego skutecznie “oduczono” tej umiejętności.

  Warto jednak przypomnieć, że ani mieszkańcy Iraku, ani Afganistanu, Talibowie, czy choćby Palestyńczycy, nie najechali Polski i dziś to nie my się przed nimi bronimy, tylko oni przed nami.

  Oczywiście żołnierz podczas służby nie decyduje o tym, gdzie i z kim walczy, o tym decyduje sprzedajny (czasem) i cyniczny (zazwyczaj) polityk. Taki już los żołnierza.


 20. Dla mnie to abstrakcja, stać w hierarchii niżej niż zwierze rolne, być poniżaną oraz traktowaną jak śmieć, w krajach o których mowa tak jest i to jest dostateczny powód dla mnie Nord aby nie klaskać uszami z radości na hasło “Islam”….
  A przecież w tej naszej szownistycznej Europie gdzie panuje skrajnie rasistowski jak to nazwałeś ” judaizm talmudyczny”, nagminnie łamane są prawa kobiet, dzieci, jednakże to jest czysta abstrakcja kiedy się porówna problemy z przestrzeganiem praw człowieka w Europie do przestrzegania praw czlowieka w Afganistanie, Pakistanie, oraz krajach ościennych.
  Bo kobieta, dziecko to są ludzie, prawda? może się mylę?
  To dla czego muzułamnin wciąż traktuje kobietę jak rzacz?śmiecia? nie będę klaskać uszami z radości, kiedy łamane są podstawowe prawa człowieczeństwa, to raz a dwa Nord który óg nakazuje zabijać? jest taki? wskaż mi który…..


 21. ps:
  Czytałam Koran, świętą księgę Islamu i tam za cholerę nic nie jest napisane o poniżaniu kobiet i dzieci, o zabijaniu w imię Allah’a no ale może ja nie potrafię czytać ze zrozumieniem….


 22. I problem w świecie muzułmańskim (nie tylko)nie polega na tym jakiego kto jest wyznania, tylko ja kto interpretuje swoją religię…..


 23. Nord i Basia.
  TAK.
  Nic dodać nic ująć.
  pozdrawiam


 24. @basia
  Z tą odmiennością interpretacji masz rację. To znany problem.
  Co prawda akurat szowinistyczny Talmud jest sam w sobie zbiorem interpretacji Starego Testamentu, dokonanej przez “mędrców”.

  Ja nie “klaszczę z radości uszami na hasło islam” i nie jestem wyznawcą tej religii.
  Nie jestem też ekspertem w dziedzinie islamu, który ma różne oblicza w różnych krajach. Ale jestem za to przeciwnikiem “uszczęśliwiania innych na siłę” i mówienia im, jak mają żyć.

  Nie byłbym taki pewien, czy kobiety w świecie islamu w większości pragną (choć może są wyjątki) “wyzwolenia” na wzór upadłych moralnie społeczeństw tzw. “Zachodu”.

  Ale przecież to nie Twój problem, bo nie mieszkasz w muzułmańskim kraju, tylko zapewne w Polsce. Zostawmy więc może te sprawy ludziom, których one dotyczą.
  W końcu przecież my, Polacy bardzo nie lubimy, gdy inni w trącają się w nasze sprawy, dlaczego zatem dajemy sobie prawo, aby się wtrącać w sprawy innych i za nich decydować?

  Inna sprawa, że ani ta wojna w Afganistanie, ani ta w Iraku, ani ewentualna napaść na Iran nie odbywają się w celu “wyzwolenia” tamtejszych kobiet ;-) Tak mogą myśleć tylko naiwniacy.

  A radykalizm islamski, jak np. talibski, został stworzony przez nędzę, za którą odpowiadają zachłanni pejsaci bankierzy ;-)

  PS
  Źle mnie zrozumiałaś. Rasistowski “judaizm talmudyczny” nie jest na szczęście rodzimą kulturą naszej Europy. Nasz kultura, to cywilizacja łacińska, która nie uznaje zasady “odpowiedzialności zbiorowej”, tylko zasadę odpowiedzialności indywidualnej.
  Wyznawcy szowinistycznego talmudu są oczywiście od wieków obecni na naszej ziemi, a to dzięki naszej znanej gościnności.


 25. Wybacz mi Nord dobrze cie zrozumiałam, ten judaizm talmudyczny użyłam sarkastycznie chcąc podkreślić że jakie by to dziwadło nie było które to wylęgło się z podstawowego judaizmu nie doścignie wybiórczego traktowania swojej religii …. co nagminnie dzieje sie u wyznawców Islamu. Człowieka mierze nie przez pryzmat jego wyznania czy też koloru jego skóry a jego czynami i to tak oto dochodzę do peunty nie ma Boga który to by nakazał zabijania.
  Widzisz Nord ja wierze w jedną starą prawdę, łatwiej być złym niż dobrym, na świecie jest wiele zła przymykanie oczu nic nie da, podtrzymam to co już napisałam na tym forum, zdaje sobie sprawę z tego że aby był pokój, musieliby się nawzajem powybijać, nie da się ulepić na nowo człowieka kiedy to przez pokolenia zaszczepione zostały jak dla mnie zasady, które to ze świętą księgą Koranu, mają tylko wspólną modlitwę 5 razy dziennie….
  Zadziwi cię zapewne fakt, że mnie obchodzi to że gdzieś tam ktoś cierpi, umiera, głoduje, naiwnię wierzę, że da się to zmienić, małymi krokami. Żyjąc w Szwecji obcowałam z europanizowanymi muzułmankami, które to nic a nic nie straciły ze swojej wiary i religi nie stały się przez to zepsute, za to mogły zaznać godnego życia.
  Tak zdecydowanie nie da się uszczęsliwić nikogo na siłę, lecz my Polacy powolutku wychodzimy z mentalnej piwnicy, w której długo siedzieliśmy Ktoś pokazał nam że mozna inaczej, więc wierzę w to że można zmienić sposób postrzegania tej samej rzeczywistości, małymi kroczkami…..


 26. Ps:

  Nord

  Tak…Nie uszczęśliwiajmy nikogo na siłę, ale też nie odbierajmy prawa do godnego życia.
  Zdaję sobie sprawę, że hipokryzja współczesnego świata, kiedy to podaż i popyt kształtuje byt człowieka, daje bądż odbiera to prawo do godności…..powoduje, że przymyka się oczy w imię zysku na wiele zła, zdaję sobie z tego sprawę, ta świadomość mnie głeboko zasmuca.
  I chyba najbardziej czego obawia się afgański lud to właśnie zmian, gdyż boją się że utracą swoją tożsamość kiedy zaczną się bratać z zachodem, ale przecież to od ich samych zależy czy będą brali tak jak leci?, łącznie ze zgnilizną zachodu? czy też mądrze będą czerpać z doświadczeń inniych narodów.Wiem że hipoteza o czerpaniu z doświadczeń innych jest niemożliwa, gdyż musieli by zmienić swoją mentalność, oddaloną o lata świetlne od mentalności europejskiej…..Kiedy glina zaschnie można ją tylko rozłupać.


 27. Islam sam w sobie nie jest zły, nie jest zagrożeniem. W Afganistanie i innych podobnych krajach problem polega na jego interpretacji co jest skutkiem ogromnego analfabetyzmu. Takim ludziom można wszystko wmówić łatwo nimi manipulować, dlatego talibowie nie pozwalają na naukę dzieciom.


 28. @basia
  Mnie nie dziwi, że Ciebie “obchodzi to że gdzieś tam ktoś cierpi, umiera, głoduje”, bo mnie też to obchodzi.
  Problem tkwi jednak w tym, że jako ludzie wychowani w pewnej kulturze, wielu z nas nie jest w stanie pojąć i przyjąć do wiadomości, że mogą być społeczności i należący do nich ludzie, którzy wcale nie chcą żyć tak, jak my. A to, co się nam wydaje nie do przyjęcia, często wcale nie budzi ich sprzeciwu. Społeczeństwa opierają się na wielowiekowej tradycji oraz prawie naturalnym.

  Siłowe burzenie odwiecznego porządku prowadzi jedynie do chaosu i zniszczenia. Najlepszym przykładem jest komunizm, który w imię budowy “lepszego świata” doprowadził do zbrodni o skali największej w historii.
  A komunizmu nie wymyślił łaciński Europejczyk, tylko żyd, który utracił wiarę swych przodków i stał się ateistą, Karol Marks. Najwyraźniej nie rozumiał Europy i jej tradycji, jak wielu z nas nie rozumie Afganistanu, czy Iraku.

  Chcesz przebudowywać Irak i Afganistan w imię szczęścia jego mieszkańców? Powiedz to dziesiątkom tysięcy wdów, których mężowie i synowie zostali zabici przez napastnicze wojska “koalicyjne”. Wytłumacz to tysiącom kobiet i mężczyzn okaleczonych w imię ustanawiania tam “zachodniego dobrobytu”. Albo tym, którzy w imię “przyszłego dobrobytu” stracili wszytko, co mieli ;-)

  Dosyć nędzy i nieszczęścia jest u nas. Może najpierw rozwiążmy swoje problemy, zanim będziemy na siłę rozwiązywać rzekome problemy ludzi mieszkających tysiące kilometrów stąd i którzy nas wcale o to nie proszą.

  http://blogi.ifin24.pl/trystero/2010/02/21/%E2%80%98prawdziwy%E2%80%99-dlug-polski-208-czy-1550-pkb/

  Jak chcemy “naprawiać” innych, skoro nie potrafimy naprawić samych siebie?

  Mnie się nie wydaje, żebyśmy, jako Polacy wychodzili z jakiejkolwiek “mentalnej piwnicy”. Jeśli masz na myśli pospolitą głupotę polityczną, która od wieków popycha nasz naród do wykrwawiania się w imię obcych interesów, tkwimy w tej piwnicy nadal.

  Jeśli masz natomiast na myśli PRL, to ja dziękuję za takie “wychodzenie”:
  Jeśli to “wychodzenie” ma polegać na konsumpcyjnym modelu życia, zaniku patriotyzmu, poczucia obowiązku, likwidacji przemysłu, armii, wyprzedaży majątku narodowego, wysyłaniu wojska na napastnicze wojny i to na koszt podatnika – itp., to dziękuję, wolę “mentalną piwnicę”. Ale ja już widać jestem taki “ciemnogród” ;-)


 29. Nord

  chylę czoła za tego ostatniego posta, nic dodać nic ująć.


 30. Chcesz przebudowywać Irak i Afganistan w imię szczęścia jego mieszkańców? Powiedz to dziesiątkom tysięcy wdów, których mężowie i synowie zostali zabici przez napastnicze wojska “koalicyjne”. Wytłumacz to tysiącom kobiet i mężczyzn okaleczonych w imię ustanawiania tam “zachodniego dobrobytu”. Albo tym, którzy w imię “przyszłego dobrobytu” stracili wszytko, co mieli ;-) ……………reszta ok ale to bzdura…….


 31. ofiary brutalnej wojny…?
  http://www.tvn24.pl/-1,1669445,0,1,mijaja-trzy-lata-od-nangar-khel-zolnierze-zyja-w-zawieszeniu,wiadomosc.html
  ___________________________________________
  kto by pomyślał, że to ja wkleję taki link…


 32. Wypełnili rozkazy , a wiem że to nie pajace z pierwszej łapanki. Wielu wstawiło się za nich , tych co znają realia jak Gen Skrzypczak Gen Wójcik Gen Petelicki Kapituła etc….
  ci wszyscy nie mogą się mylić w tym że to była i w sumie jest pokazówka . ale….ktoś zmoczył dupę i teraz szuka się kozła ofiarnego by aby przypadkiem nie wyszła na jaw burdella i nie profesjonalizacja na szczeblu dowodzenia.
  lepiej uwalić “szeregowego” niż kogoś wyżej.
  “Osa” dobrze powiedział jaki wcześniej mjr Kups.
  http://www.youtube.com/watch?v=tyyPlOPrbDY

  Zawsze będę bronił tych którym obrona się należy. A tak jak obecnie miesza się “krzyż” w politykę tak na przykładzie nangar miesza się wojsko w politykę .
  małe pytanie ? czemu misja stabilizacyjna nie jest nią? czemu przed wysłaniem naszych wojsk do afganu ktoś nie zrobił referendum?
  Czemu się nie mówi o burdelu na szczeblu dowodzenia na misjach? czemu się nie mówi o rączka rączkę myję na szczeblach dowodzenia w MON ? czemu paru pajaców zdaje egzami na wyjazd na misję są oficerami czy specjalistami a na miejscu okazuje się że są dupy warci?
  czemu zawsze są problemy ze sprzętem ? a je się je bagadelizuje?

  zrobiłem skrena więc se teraz możecie kasować:)


 33. wietnam nr2
  w wykonaniu super armi amerykańskiej najlepiej wyposażonej i zajeiwaniscie spec armii .
  ale nie stety na filmach kollywood.:D
  lubicie wazelinę którą nam narzucają nasi politycy do włażenia w dupę jankesom?


 34. skoro emeryci wojskowi i tak parcują w wojsku to czemu np Pana Skrzypczaka Pan Komorowski nie zrobi szefem MON? AAAAAAAAAAA zapomniałem TUSK:DRóbcie armię profesjonalną ale narzędzi szukajcie w specjalistach a nie w pierdołach co wojsko widzieli na filmach i gdy od wojska dostali w dupę za komuny.


 35. Zbliża się koniec Wakacji.
  5 dni Selekcji na Drawsku…
  Pozdrowienia dla Arusia_Czarusia -))


 36. …..czas solidarności i księzy się skończył! zrobiliśta coś i chwała wam za to ! ale dajcie stołki fachowcom a nie powielacie czasy komuny u władzy. ” kolega-spał na styropianie-niech idzie-niminuję go” w ten sposób piepszycie i kłamiecie o nowej polsce. od lat widzę te same gęby u władzy. taką solidarnościowcy polskę widzicie? powielanie konszchtów jak było za komuny?
  tatuś mausia teść siostra etc? Swieżej krwi trza Polsce i przedewszystkim specjalistów …a nie pierdól typu KLICH i cywil banda .


 37. spuszczają się polacy za nangar. jankesi się smieją bo mówią że to uroki i pozostałości 2 wś.
  halo?! trza się otrąsnąć….to wojna! ale nie druga! a wojna to ofiary! to pomyłki ! to logistyka etc!
  wysyłacie żołnierzy i myslicie że dając im broń a wcześniej ich szkoląc -myslcie że oni tam jadą rozdawać kwiatki? budowąć szkoły? czemu zasrana strona int mon nie pokazę prawdziwych fotek?


 38. pamiętam jak dziś słowa pewnego oficera gdy obejmowałem wartę, ” wal a potem pytaj kto to”
  a na misji jest inaczej? na wojnie jest inaczej? (sorki panowie)
  albo ja pierwszy walnę albo pójdę do piachu! proste!!!!!!!!!
  ale…..na to wychodzi że przygotowanie jest w polsce do dupy. skoro prokuratura wzieła się do sprawy nangar. czyli co nawaliło? jednostka? żołnierz? dowodzenie? szkolenie? procedury?………..nie…nawalił żołnierz w boju!:D:D:D::D:D::D gówno walona prawda!!!!!!!!!!!!!!
  nawaliły inne cipy ale nie żolnierz w boju.
  w adrenalince się blędow nie popelnia działa się jak w wyszkoeniu!
  taka jest prawda!


 39. Masz rację Marcinie, że talibowie nie cofną się przed niczym, by osiągnąć cel. Ale jednego nie mogę zrozumieć, tej nienawiści jaka w nich jest. Przecież nie ma ona nic wspólnego z Islamem. Żadna religia nie jest zła.
  Dlaczego ludzie ludziom gotują tak potworny los?
  Używanie ludzi, jako żywych tarcz, jest … Aż brak mi słów. Najgorsze jest to, że wszyscy zdają sobie z tego sprawę.


 40. Coś drgnęło.
  W końcu nawet “Pierdoły” (jak piszesz a z czym się nie do końca zgadzam) tupnęły nogą.

  “Zmiany

  Wojsko już wyciągnęło wnioski z sytuacji z Nangar Khel. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o użyciu siły przez polskich żołnierzy. W myśl tego projektu żołnierz będzie mógł strzelać nie tylko w obronie, ale także w pościgu i prewencyjnie. Bez obawy, ze usłyszy prokuratorskie zarzuty.
  - W tej chwili prokurator czy żandarm nie idą za żołnierzem tak, jak kilka lat temu – mówi minister Klich. ”
  http://www.tvn24.pl/-1,1669445,0,1,mijaja-trzy-lata-od-nangar-khel-zolnierze-zyja-w-zawieszeniu,wiadomosc.html


 41. @41 Tori, nie mieszałbym w to religii – chrześcijaństwo też nie akceptuje tego rodzaju działań, a 60 lat temu Niemcy – gorliwi przecież chrześcijanie – pędzili przed własnymi oddziałami warszawskich cywilów w charakterze żywych tarcz.
  Wbrew sprzedawanej nam retoryce, w Afganistanie nie mamy do czynienia z wojną o podłożu religijnym. W tym sensie, że większość jej uczestników – po obu stronach – nie kieruje się motywacjami religijnymi.
  A czy jakakolwiek religia jest/nie jest zła? Pamiętaj o obrządkach, w których istotnym zachowaniem było składanie ofiar z żywych ludzi; dla mnie to najczystsze zło. Religie tworzą i pielęgnują ludzie, a ludzie, po prostu, bywają źli.


 42. Tori, wiesz oczywiście że tej wojnie mozna było zapopiedz? gdyby nie kasa od powela i gdyby nie polityka nato wobec krajów tzw 3 świata?:)

  zmiany? beton betonem pogania!najlepiej zrobić coś i udać że to było od dawna .polityka .
  żołnierzy z nangar powinno się odznaczyć za wzorowe wykonanie rozkazu , i dać im rekompenstę za krzywdy które ponieśli w służbie krajowi który za przeproszeniem wysrał się na nich. bo tak jak ich potraktowano przy ich funkcji …!!!!!!!!!!!!!!!
  nie powiem nic więcej bo polecą wiązanki.


 43. @43
  kto tworzy religię? a kto wiarę?
  dlaczego idzie i zabijacie jest tak samo ważne pod wieloma i krzyżem i gwiazdą dawida i etc?
  kto mówi że islam jest zły? kto powiedział że chrześcijanizm jest zły? człowek sam sobie tworzy drogę zagłady. podstawą jest wiara.
  w co wierzysz -w boga……a ty?- w allaha………a jaka jest róznica? a no taka że ty rżniesz laski i cię nie napiętnują a mnie za to by ukamienowali….no co ty?! tosz to średniowiecze!!! – a co to średniowiecze?!

  więc Panie Marcinie wiara jest dla głupców i dla tych którzy masą chcą żądzić. tak jak w polsce ……prawo jest dla tych którzy je tworzą a nie dla tych którzy je go potrzebują.
  jak to się nazywa ?


 44. ps niestety talibki myslą że ta wojna “ma” podłoże religine…przynajmniej w mniemaniu ich dowódców.


 45. dlaczego innych od naszych wierzeń czy standartów czy demokarcji próbujemy na siłę zmienić?
  świat będzie lepszy? czy to będzie coś na zasadzie że każda kobieta będzie barbi a każdy facet będzie ken? to będzie ciekawe? prostsze? bezpieczniejsze?. o to chodzi nato ? jankesom? uni? i innym bzdetom tego typu ? co robią wsio dla swych orzyści przy pomocy nas?


 46. cichy79,zauważyłeś że rozmawiasz sam ze sobą?zmniejsz dawkę bo później to tylko strome schody,rozejrzyj sie wkoło,życie jest piękne tylko cholernie krótkie


 47. jak przedmiot… szczerbinka… Gdyby tylko było trzeba to nawet całą swoją rodzine by zabili dla tych dwóch żołnierzy NATO…


 48. Marcinie, zdaję sobie sprawę, że w imię chrześcijaństwa też dochodziło do rożnych incydentów, nazwijmy to bardzo delikatnie. Chyba jednak większość ludzi miała nadzieję, że doświadczenia II-ej wojny światowej wpłyną na rozwój pokoju. Może to zabrzmiało trywialnie.
  W tej chwili talibowie pod hasłem religijnym prowadzą swoje działania wojenne. Przecież nie ogranicza sie to tylko do terenu Afganistanu. Jest Pakistan, Jemen itd. Oni nawoływali do dżihadu.
  A dla USA to walka o strefę wpływu, o bogactwa naturalne, których talibowie nie chcą stracić, bo w końcu jest to jeden z elementów finansowania ich działań.

  W tej chwili składanie ofiar z ludzi, czy kanibalizm to coś co się odbywa marginalnie. Nie powiem, że we współczesnym świecie nie istnieej. Dla mnie to okropność i zwyrodnialstwo.
  jak nazwiesz zabijanie ludzi przez talibów, ludzi którzy nie są w żaden sposób zaangażowani w konflikt. Czy obcięcie głowy polskiemu inżynierowi było przypadkiem? Oni chcąc trafić do ludzi, by zyskać ich poparcie, używają haseł religijnych. Ludzie w to wierzą.Wystarczy spojrzeć na to co sie u nas dzieje. Wszystko w imię religii


 49. wiecie co, jesli tacy ludzie popieraja wojne w Afganistanie, ktorzy wysylaja przyslowia o Arabach – a Arabowie to nie Afganczycy, na litosc boska, to ja dziekuje. Mylic takie rzeczy ( a widze po powyzszych postach, ze to nagminne) to dramat i zenada. Ręce opadają.


 50. Fachowiec, ale tutaj nikt nie twierdzi, że Afgańczycy to Arabowie. Ludzie cytują wspomniane przysłowia, bo w ich odczuciu dobrze ilustrują konkretne sytuacje. A że mądrości są arabskie…


 51. http://www.polityka.pl/wybory/1506838,1,pkw-ujawnila-wojskowa-tajemnice.read?backTo=http://www.polityka.pl/kraj/1507080,1,historia-polskiego-zolnierza-rannego-w-afganistanie.read

  A Nas karci się da podawanie dat lotów żołnierzy …
  źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz …


 52. Co łączy Tadżykówz Polakami?
  Liczbę mieszkańców Afganistanu szacuje się na blisko 34,00 mln (w 1950 było ich 8,15 mln[1]). Ludno Około 2 mln mieszkańców stanowią koczownicy a ponad 3 mln osób przebywa na emigracji, głównie w Pakistanie i Iranie. Skład narodowościowy jest zróżnicowany:
  - Pasztunowie – 41%,
  -Tadżycy – 37%,
  -Hazarowie i Uzbecy – po ok. 9%,
  -Turkmeni – 2%,
  -Beludżowie, Ajmakowie
  Tadżykowie – potomkowie asyryjskich plemion wędrownych osiadłych w Azji Środkowej w 2000 r. p.n.e. utożsamiani SA z Persami.
  W Świecie mieszka 15 – 20 mln Tadżykówz tego:
  -Afganistan – 12, 5 mln
  Tadżykistan – 5 mln
  Uzbekistan – 3 0 11 mln
  Iran – 1,7 mln
  Pakistan – 1,2 mln
  Rosja – 500 000
  Niemcy 120 000
  USA – 50 000
  Chiny 50 000
  Generalnie narody Afganistanu wyznają islam (Tadżykowie głównie sunnizm).
  W części państw arabskich znad Zatoki Perskiej, Afganistanie, północnych stanach Nigerii oraz prowincji Aceh w Indonezji obowiązuje szariat.
  Szariat jest prawem kierującym życiem wyznawców sunnickiej i szyickiej odmiany islamu.
  Islam nie uznaje rozdziału życia świeckiego i religijnego i dlatego reguluje zarówno zwyczaje religijne, organizację władzy religijnej jak i codzienne życie muzułmanina.
  (Dla przykładu prawo szariatu przyznaje synom dwukrotnie większe części spadku niż córkom).
  Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze – Siby Shakiba
  Co łączy Tadżykówz Polakami?

  Wśród Tadżyków – tak samo jak wśród Polaków (i Słowian) – bardzo powszechne jest występowanie genów z haplogrupy R1a1.
  Wśród nich występuje ona z częstotliwością aż 64%, podczas gdy u Polaków wartość ta wynosi 56%.

  PS
  „Muzułmanie spisali słowa swojego proroka w księdze zwanej Koranem.
  Muzułmanie kochają pokój i nigdy nie toczyli żadnych wojen. Wszystkie konflikty wchodzące w skład świętej wojny, to jedynie akty obrony wobec agresji sług szatana.
  Święta wojna to obowiązek każdego wyznawcy islamu, polega na tępieniu zła i demoralizacji przychodzącej z zachodu, dlatego muzułmanie walczą z teletubisiami, Tokio Hotel i każdym kto może powiedzieć ich kobietom, że wcale nie muszą ubierać się w chusty i worki na śmieci.
  Allah traktuje kobietę na równi z mężczyzną, dlatego muzułmanie – zwolennicy równouprawnienia chętnie je biją, kamienują i podpalają.
  Ponieważ większość z nich chętnie żyje w nędzy, obcinają im również nosy, by nie musiały męczyć ich przykre wonie i życie generalnie.”
  Nonsonsopedia.


 53. Uzbekistan zamieszkuje 3 do 11 mln Tadżyków.
  Widocznie trudno Ich zliczyć?
  Sor za literówki.


 54. @49
  przyzwyczaiłem się:)


 55. Wciskasz kity, raport UN jest zhackowany i zywe szczerbinki? Bez jaj, latwiej jest zrobic normalna szczerbinke. Straciles “credibility.”


 56. “Wyścig zbrojeń między producentami zniweczył prawo do równych szans, ale także wiarygodność sportu” :)
  Rzepa


 57. @57,też myślałem że to kontroluję a dziś coraz rzadziej ktoś z litości pozwoli mi poklikać