Rejestracja | Logowanie »


A rosomaki dalej hulają…

05 września 2009

“Chopy, pewnie jutro nigdzie nie pojedziemy” – takim przypuszczeniem podzielił się z nami Wojtek, jeden z żołnierzy desantu. Chwilę wcześniej MEDEVAC zabrał poszkodowanych w ataku żołnierzy. Siedzieliśmy w rosomaku, czekając, aż saperzy sprawdzą trafioną maszynę – czy przypadkiem pod nią nie znajduje się kolejny ajdik.

Po takiej akcji dzień przerwy to normalna praktyka. Normą jest również nasilający się wówczas strach. Żołnierz, który widział śmierć kolegi, nie może, tak po prostu, od ręki wrócić do swoich zadań…

Ale nie może też wycofać się i skupić na swoim lęku. Bo jak to trafnie ujął Wojtek: “Ku…a, jak się teraz zamkniemy w bazie, to za parę dni wejdą nam na mury”.

Chcą więc czy nie, załogi rosomaków dalej hulają po afgańskich bezdrożach. Dziś na ajdika wjechał kolejny “zielony diabeł”. Na szczęście skończyło się na urwanych kołach z przodu i przygryzionym języku jednego z członków załogi.

88 komentarzy do “A rosomaki dalej hulają…”

 1. Czytam i mogę sobie tylko wyobrazić co przezywają …..a w sercu sciska strach….


 2. Rosiek to najlepszy sprzęt jaki tam mamy zwłaszcza bojówki . Długo nie będzie tam nic bezpieczniejszego . Na patrol trzeba jeździć aby talibowie widzieli że się ich nie boimy. Jeśli szyszfole zobaczą że się ich boimy będą bardziej zuchwali


 3. dla mnie jestescie WSPÓŁCZESNYMI BOHATERAMI


 4. To jak czesto wybuchaja ajdiki i mozdzierze podczas patroli ? My slyszymy o najtragiczniejszych przypadkach. Czy aby juz nie czas na zmiane strategii ? Nie ma sie co oszukiwac – to jest wojna a nie ‘dzialania pokojowe’. Jak talibowie nie sa rozrozniali od pozostalej ludnosci, to trzeba zmienic strategie albo wyjezdzac. Niestety – narod afganski niech sobie sam radzi z ukrytym wrogiem. Bo nowa strategia raczej trudna – ruskim sie nie udalo. Pozostaje jedynie bombardowanie infrastruktury, WSZYSTKICH nieznanych transportow, przesluchania, wiezienia (rowniez niewinnych – taki koszt panstwa policyjnego), wydawanie zywnosci. Bolesne ? Wojna domowa po wyjezdzie sil ISAF rowniez bedzie bolesna.


 5. Zgadzam się z Wojtkiem.
  A tak poza tym kolego “X” nie ma “szyszwoli”, mówi się “SZUSZWOLE” (słowo używane z dziada pradziada w gwarze poznańskiej dla określenia brudasa, obdartusa – pasuje jak ulał)


 6. Każdy się boi, a Wy jako żołnierze musicie to ukrywać. Za każdym razem, gdy opuścicie bazę możecie do niej już nie wrócić… Trzymajcie się.


 7. Patrole to codzienność. Rosomaczki są takie jakie są, na nic innego nas nie stać. Na kole jest najniebezpieczniej, bo w zrazie najazdu na minę domowej roboty to najbardziej niebezpieczne miejsce.
  Chłopaki przeżywają wyjazd za każdym razem, bo nie wiedzą czy wrócą. Zwykłe ostrzały są znacznie częściej. I o tym się nie mówi, bo to codzienność.
  Odbywa się tam coś takiego jak shura. Jest to spotkanie z afgańską starszyzną plemienną. Jednakże niczego konkretnego dowiedzieć się nie można. Oni się boją. W przeciwnym razie mogliby dużo powiedzieć, o pozycjach, o uzbrojeniu Talibów.


 8. Już pytałam o to wcześniej…

  Czy w tych rosomakach nie można by zastosować czegoś w rodzaju sonaru do penetracji przed-szlaku przejazdu?


 9. Bądźcie dzielni, Żołnierze!!!!! W tej chwili chyba nie ma innego wyjścia! A my będziemy się modlić o to byście wracali z tych patroli cali i zdrowi!


 10. Przecież oni tam jadą dla kasy, więc zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa…. Nikt nikogo nie zmusza, więc przestańcie się nad nimi użalać. Trudno, trafiło na jednego z nich, szkoda gościa i Rodziny, ale takie są realia wojny, w której zgodzili się uczestniczyć…..


 11. wlasnie mozna zamontowac,ktos powiedzial ze czolgow tam nie mozna poslac jakos amerykanie maja i tralami szlaki czyszcza.wszystko mozna .


 12. Adam, zamknij się jak nie wiesz, bo takie teksty mnie najbardziej wkurzają. Kasa nie jest powodem dla którego większośc z nich tam jedzie, poza tym co to za kasa za codzienne ryzykowanie życia, za pozostawianie w kraju rodziny, często małych dzieci?? często za granicą na spokojnej budowie można więcej zarobic :/


 13. Przestańcie powtarzać, że oni tam jadą dla kasy. Jeżeli ci żołnierze nie pojadą, to będą musieli jechać inni i to na rozkaz!!! Nie ma możliwości, żeby nie pojechał nikt.KTOŚ BĘDZIE MUSIAŁ!
  Nie gadajcie głupot, bo to już nudne. Ten blog jest dla tych, co chcą się dowiedzieć, co tam się dzieje. A nie po to, żeby oczerniać ludzi.
  Jeżeli wam jako podatnikom szkoda pieniędzy, to idźcie pod kancelarię prezydenta i domagajcie się wycofania wojsk ze wszystkich krajów, w których Polacy stacjonują. Tylko później nie płaczcie, że boicie się wyjść z domu, albo w nim przebywać, bo tam może być mina albo bomba przywieziona przez “przemiłych” talibów z Azji.


 14. Co my tam robimy. Czym chcemy zaimponować i komu. Najwyższy czas się opamiętać i nałożyć rogatywki. Nie lepiej to brać udział w pięknych defiladach w kraju.Nie żal mi wojaków. nie idea
  ich tam skierowała by budować demokracje.Jest to zwykła wojna gdzie silniejszy chce dyktować swoje zwyczaje. Amerykanie? odbierają to co sami wcześniej naważyli wspierając talibów przeciwko armii czerwonej /ale przynajmniej naszych chłopców tam nie było/tyle samo wartej co oni A my Polacy jak zwykle wystawiamy cztery litery na prośbę innego który nam pięknie podziękuje.


 15. dlaczego jezdzicie tymi rosomakami, wskoczcie na motocykle i zap**** po tych bezdrozach, jestescie ofermy, kompletne ofermy, ofermy to kwadratu, ofermy do szescianu, ofermy kosmiczne, chowacie sie przed wrogiem, do wroga sie wychodzi, tego was nie uczyli?


 16. Maki, sonar to urządzenie, które służy do wykrywania obiektów w wodzie, typu okręty podwodne, miny i torpedy. Do wykrywania i rozbrajania ładunków IED służą samochody saperskie, o których wcześniej pisałam. Jednakże nie jest to na naszą kieszeń. Mamy dwa psy do wykrywania ładunków, ale one nie biorą udziału w tego typu akcjach.
  Jakiś czas temu oglądałam ciekawy program odnośnie wykorzystywania zwierząt do wykrywania ładunków wybuchowych. Wiecie jakie zwierzątko jest najskuteczniejsze? Szczur! Po wyszkoleniu są niezawodne a do tego lekkie, pod nimi ładunki nie wybuchają. Myślę, że to też jest jakieś rozwiązanie:)
  Dla kasy! Jakież to żałosne. Oni wybrali taki zawód. Adam, nie masz jaj. Bo żeby tam być i przetrwać trzeba je mieć.


 17. Oczywiście wszyscy siemianowiczanie wspieramy Was, żołnierzy, duchowo. Od nas macie te fantastyczne cudeńka zwane Rosomakami :P


 18. Wojtek fajna fota :)


 19. I kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci… społeczeństwo.


 20. ;-) Tori, wyobrażasz sobie szczurka biegnącego przed rosomakiem ;-)

  Sensor w wodzie ok ale na ziemi zasada wykorzystania ultradźwięków jest możliwa… No w końcu żyjemy w takich czasach, że jaieś urządzenia do penetracji przed-szlaku przejazdu na pewno istnieje.

  Pojazdy saperskie na takich misjach powinny być! Najwyższy czas aby NATO po za komitetami, zarzadami i radami miało równiez zaplecze sprzętu wykorzstywanego na misjach – Wszystkie państwa członkowskie powinny robić zrzutę na wyposażenie misji w najlepszy sprzęt. Wykorzystywanie zaplecza militarnego kraju biorącego udział w misji powinna być dodatkiem.


 21. powiem wam tak poznalam dwoch zolnierzy ktozi jada do awganistanu w pazdzierniku naprawe nie rozumie ich ale czasami mam takie mysli ze oni tez jada dla kasy wogole po co my Polacy pchamy sie tam na wojen???? oni by do nas tu ni przyjechali


 22. Zostawcie tych afganów samym sobie a nie wy tam jedziecie tylko żeby kasę zarobić o.O


 23. czy mógłbyś pisać trochę ciekawiej ?, trochę więcej szczegółów, bardziej obrazowo, może jakieś metafory zacząć używać. Jesteś w wymarzonym miejscu dla reportera a ten blog jest pisany na poziomie za przeproszeniem – licealisty. Więcej ,,polotu” przy pisaniu. Błagam…
  Powodzenia


 24. Maki. Ale szczurki to w działaniu bezpośrednim, patrol pieszy. Inaczej by je rosomaczki rozjechały:) Ale naprawdę program był rewelacyjny. Wiesz zawsze szczur jest tańszy od samochodu saperskiego:))
  Nie ma szans na zrzutę NATO na wyposażenie. W tej chwili rozważane jest raczej wycofanie wojsk w ciągu najbliższych dwóch lat. Mają nadzieję, że “demokracja” afgańska się rozwinie i sami będą potrafili sprawować kontrolę na własnym krajem.


 25. A kto tu jest u siebie,zapomnieliśmy o swojej historii ?


 26. Chrzanić tą całą wojnę, tą i wszystkie inne. Zbyt duża cena…. oby się jak najszybciej skończyła…


 27. A ja bylem w “Blekitne Helmy” wzgorza “Golan” Zydzi kontra Arabi …i dodrze bylo bo nam nie wolno bylo wychodzic za drutow.Nie powiem o 19658 i wizycie u :pepikow:K….Ja bylem zmuszony to robic za Pare paczek :Sportow: +zold,ale teraz nie placzcie jak ginie Polski Najemnik w fganistanie,Iraku,….Zapraszam P.Klicha (czy ten K**** byl w wojsku?).Zapraszam do DZIBUT(I
  panie k. MARCH LA MERTE.Szeregowy z POLSKI.COLONEL UN.


 28. Tuska już informowano,że to wojna, więc spętywanie rąk WP prokuraturą, urzędasami, betonem MONowskich gienierałow i zakazem działań ofensywnych doprowdzic może do rosnącej lawinowo liczby ofiar wśród żołnierzy.

  Z wolnej ręki powinni zakupic/dostarczyc
  1. bsl – 2 rodzaje, dla plutonu i dla kontyngentu, do tego bojowe też (po zmianie charakteru misji na ten realny), (Orbitery, Harop/Harpy2/Hermes 450 ?)
  2. śmigłowce bojowe w ilości powyżej 15 sztuk (Mi24/Mangusta/Tiger/Apache?)
  3. sprzęt łączności nowej generacji
  4. roboty do różnych zadań
  5. szpital polowy (poziom II dla Ghazni)
  6. części zapasowe do sprzętu
  7. śmigłowce transportowe Mi 17 (NH90?)
  Trzeba zbudowac baze logistyczną i zaopatrywac ja bez kretyńskiego czekania na cokolwiek !
  Czas pomyślec o przeróbce Orlików na bojowce dla QRFu (PZL 230 Skorpion był dobrym pomysłem).USA teraz czegos takiego do Afganistanu szukają.
  Dlaczego pancerze dla rosomaków teraz , gdy koszty sa mniejsze są droższe aż o 30 % !!! Jeżeli firma izraelska leci w kulki, bo korupcji niepodejrzewam to należy zamiast ignorowac zakupic nasze pancerze opracowane w dwóch osobnych ośrodkach !!!
  Kiedy C-17 Globemaster będzie do dyspozycji Polaków ?
  Dlaczego w “polskiej” prowincji brak jest jakiegokolwiek polowego lotniska ?
  Kiedy Ułan XXI wejdzie na próbę do Afganu ? A Żubr (najlepiej z gatlingiem) ?
  Czy na przodzie kolumny powinien jechac Rosomak, i to pełen ludzi ?
  Czy władze Polski mają jaja, czy tylko swoje interesy kręcą na boku ? SPO niepotrzebnie zignorowano.


 29. Ile ginie nie winnych ludzi cywili nikt się tym nie przejmuje? w imię politycznej propagandy. każda wojna jest tłumaczona dobrymi chęciami a jest jak zwykle chciwością nie których ludzi,dominacji nad drugimi .Rosjanie w Czeczeni tłumaczą interwencje zwalczaniem terorystów chcemy być tacy sami??


 30. zwykla okupacja.. “cudowni amerykanie” najpierw zbombardowali by nastepnie wjechac wojskiem by powystrzelac to co zostalo i zaprowadzic godny pozalowania lad/sklad i pozadek a co wazniejsze “wygrac” przetargi na odbudowe i odbudowac to co sami rozwalili ..to jak poligon i zabawy hlopczykow na nim tylko ze tu moga zabijac.. a polaczki jada i sie ciesza ze moga sie troche “rozerwac” robiac za “mieso armatnie” ..kula w leb dla kazdego okupanta ! zalosni ludzie !


 31. Dlaczego osiołkom dardanelskim w szkołach nauczyciele (znów podwyżke dostają 7 % przy 18 h zdaje się, pensum tygodniowo) nie tłumaczą co polska armia robi na misjach i dlaczego tam jest ???
  Potem trzeba czytac takie głupoty,że aż głowa boli.
  Porażka resortu edukacji !!! MON też klęczy. O zdrowiu nawet już nie rozwijam.
  Pan redaktor zbyt mało ona blogu pisze ! Brak czasu ?


 32. Waldemar zamiast orbiterów izraelskich, połączonych tylko z jednym laptopem, lepsze będą żurawie, które nie dość, że posiadają szeroki zakres łączności, to są wyposażone w kamerę noktowizyjną.
  Owszem rozpocząłeś koncert życzeń:-) Wiemy co powinno być, ale to wszystko sfera marzeń.


 33. Wy macie zwiazane rece .Trzeba tak robic jak bylo za komuny ogien za ogien zrownac kozich synow z ziemia.Bylem kiedys w TAKIEJ SAMEJ SYTUACJI z 10 chlopakow przezylo nas tylko 2 i co??? Nikt nie pisal ze tak czy siak.Trzeba bylo i sie zamiatalo smieci by nie wylazily jak wszy .CHLOPCY TRZYMAM ZA WAS KCIUKI .ZNACIE ZASADE TY BRONISZ MOJEJ D….Y A JA TWOJEJ.TO NIE PISANY KODEKS HONOROWY. z.p SLEPOWRON


 34. Nasze wojsko przez błędy “góry” walczy tak jak reprezentacja Polski w piłce nożnej dziś w Chorzowie w pierwszej połowie. ;( Im strzelac nie kazano.
  Jak Talibowie zobaczą,że Mi- 24 nigdy nie strzelają do nich to przestaną sie bac. Czy to nie żenujące ? Może Talibom parę pulapek zostawic ? ;) Mamy w kraju przecież miny kierunkowe, i to zdalnie odpalane. Sprawdźcie na co sa łasi i im ajdika zróbcie. Info o “zgubionej” broni w uszkodzonej terenówce. Jak już po nią (byle duży pojazd) przyjdą to można bum zrobic albo poczekac ,aż oznakowane odpowiednio przedmioty do swych baz zawiozą. nawet tajne dokumenty można im podrzucic. Pytanie, czy komuś zależy ? Za szmal należy w każdej wiosce kupic informatora i dac mu radio.


 35. ja tez mam brata na misji i modle sie zeby jak najszybciej wrocil mimo ze tam gdzie jest niby jest spokojnie ale na jakiej misji jest bezpiecznie niech ci w tych garniturkach sie wybiora na taka misje a potem zadza


 36. Jeśli myślimy (chcemy) o Armii zawodowej to nasi rządzący nie powinni w dobie kryzysu szukać oszczędności w takim ministerstwie jak MON wiedząc, że mamy wojska na misjach. Mówi się tylko o Afganistanie mniej już o Iraku a co z pozostałymi. Ja osobiście mając szacunek dla munduru chętnie przekazałbym 1% podatku na cel Wojska Polskiego pod warunkiem gwarancji, że jakiś PROSTY poseł nie zagarnie tych pieniędzy na inny cel. W II Rzeczypospolitej były piękne akcje składek Narodu polskiego na ważny Cel może tą drogą panowie parlamentarzyści!!!! Dbajmy o naszych Obywateli także tych w mundurach walczących za granicą w imię wolności. Chętnie przyłącze się do ruchu, który w tym celu powstanie bo uważam się za “syna” tego kraju. A na koniec chciałem napisać, że jestem dumny z Naszych Żołnierzy i boli mnie tak samo w środku jak pomyślę o ich rodzinach czekających w kraju. Dziękuję Wam za to choć dla wielu zwykłych ludzi nic to nie znaczy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 37. do hutnik co z tego ze byles na blekitnych i na golan kazdy ma jakies uczucia a ty widze ze ta wojna wydarla z ciebie wszystko co sie dalo pomysl o dalszym swoim zyciu i o rodzinie oni potrzebuja ciepla a ty im tego nie bedziesz umial okazac jestes bezdusznym czlowiekiem o ile mozna cie nazwac czlowiekiem skoro moeisz tak o swoich kolegach ktozy zgineli za ojczyzne a z ciebie co za patriota to chyba ty jechales tam za kase a teraz co pewnie nie masz kasy bo ja pewnie przepiles po powrocie ani ludzi ktorzy by ci choc troszke wspolczuli tego co przezyles a o sumieniu nie wspomne bo uczuc nie masz ta wojna wydarla z ciebie wszystko zrob cos z tym bo bedziesz kolejnym weteranem ktory walna sobie kulke bo cie to przerosnie zastanow sie


 38. Rozum nie których przeraża .tak jak w tym kawale żydowskim-poszło bysie na wojnę zabiło parę osób i wruciło ,a jak ciebie zabiją? mnie a za co??? .


 39. Panowie i Panie.
  Z Awganczykami jescze nikt wojny nie wygrał i nie wygra no chyba ze kogos stac na taką odwage jak amerykanów.
  ATOM BOMB i tyle i to pewnie nie jedna by tam trzeba zrzucic. Dzienkuje


 40. Chlopaki, Wy sie narazacie kazdego dnia w walce o Europe/Polske, a ‘polki’ wprowadzaja ich tylnymi dzwiami i jedyne co ryzykuje to wizyta na oddziale chorob wenercznych.

  Smutne, ale prawdziwe :/

  Obyscie calo wrocili.


 41. Po co tam jestescie ??????? ( nie odpowiadac , ze Talibowie , terrorysci itp – bo ze smiechu nie wytrzymam )

  Kiedys rusek chcial opanowac ten skrawek ziemi , ale z USA szly dary da tubylcow zeby ruskowi sie nie udalo – bo sami maja ochote na to “COS”
  USA zrobily sobie nagonke na ZMYSLONYCH terrorystow i role sie odwrocily (Amerykanie leja tubylcow a rusek pewnie pomaga)


 42. Grzegorz, ty się najlepiej znasz, czy my wprowadzamy kogoś tylnymi drzwiami czy nie!!!!!


 43. MAKI nie da się zastosować sonarów bo ADIK to jest takie hu.. że są to dwie deski międzynimi sprezyna i tojest owinięte w papier dwa kabelki zakopane w ziemi i wielkie BUMMMMMMM…..


 44. Znów muszę wysłuchiwać bzdurnych informacji oponentów, trudno demokracja ma to do siebie, że każdy ma prawo głosu. Tam tego nie mają. Koalicja postawi szkołę ludzie wysyłają dzieci, a tu nagle bomba, zostaje krew i miazga, w innej miejscowości szkoła stoi pusta, bo ludzie boją się wysyłać dzieci do szkoły. Talibom jest na rękę utrzymanie ciemnogrodu. Na pewno nie chcieli byście mieć tego u nas. Może faktycznie trzeba przemyśleć działanie, ale na pewno nie można tych ludzi zostawić samych. My jako Polacy powinniśmy to dobrze wiedzieć. Nasi politycy i generałowie rozpędzili się z decyzją objęcia całej prowincji i troszeczkę przeliczyli siły na zamiary. Nie jestem pewien, ale w operacji w Afganistanie bierze udział około 50-u państw. Polska wymieniana jest na szóstym, siódmym miejscu. Sami wyciągnięcie sobie wnioski jakie jest to obciążenie. Nie miejcie pretensji do nas żołnierzy, robimy to co do nas należy, nikt z nas sam nie ubzdurał sobie zaangażowania w Afganistanie. A feralna wypowiedź, że nas i tak w porównaniu do innych mało ginie to tylko nasza elastyczność, dobre przygotowanie i oczywiście szczypta żołnierskiego szczęścia.
  Co do sprzętu, potrzeby są wielkie, bo to nie lata 40-te, rebelianci mają do dyspozycji coraz lepszy sprzęt oraz konstruktorów którzy robią to gówno. Nasi inżynierowie są najlepsi na świecie, i mają pomysły na naprawdę dobry sprzęt, lecz trzeba w nich, a raczej w ich pomysły troszeczkę zainwestować. Ciężko znaleźć pieniądze przy dziurze pięćdziesięcio miliardowej, ale trzeba patrzeć w naszą przyszłość, a nie paść zbrojeniówkę innych państw. /patrz. Ameryka/.

  W ostatnim nalocie zginęło paru rebeliantów pochodzących z Czeczenii, a przecież Polska w tej chwili na swoim terytorium ma około paru tysięcy uchodźców z tego kraju. Co powiecie na to.???.


 45. Prawda jest taka, że jedynym sposobem aby bomby nie wybuchały na naszych ulicach jest ustabilizowanie sytuacji w państwach takich jak Afganistan, a co za tym idzie zaangażowanie wojsk NATO jest koniecznością… udział Polski w tej misji jest bardzo ważny dla obronności Polski… w tym wszystkim wyjazd naszych żołnierzy jest nie tylko formą zarobienia pieniędzy ale przede wszystkim służbą dla Polski i Polaków. Kto tego nie rozumie, to znaczy, że brak mu szkolnej wiedzy i logicznego myślenia. Gdyby chodziło tylko o zarobki, to pewnie więcej płacą w Legii Cudzoziemskiej ale właśnie tam było by się tylko najemnikiem. Jeśli chce się zrobić coś dla kraju jako żołnierz, to trzeba być gotowym podjąć takie wyzwanie jak wyjazd na misje. Od siedzenia w domu i picia piwa nie zostaje się dobrym żołnierzem. Wiec jak ktoś nie ma jaj, niech nie krytykuje tych co wyjeżdżają, bo to dowodzi, że w razie zagrożenia ten krytykujący pierwszy by zwiewał… i płakał w rękaw mamusi.


 46. Grzegorz Twoja wiedza mnie przeraża!!!
  Każdy sądzi według siebie….może sam walisz w rogi swoja kobietę, a osadzasz innych!!!

  Prawdą jest, że nie jeden odważny chciał powojować na ziemi Afganistańskiej, żaden z nich nic tam nie osiągnął. Śmierć naszych żołnierzy i żołnierzy innych narodowości świadczy tylko o tym, że nawet najlepszy sprzęt i wyposażenie nie dają żadnej gwarancji, że ofiar nie będzie. Najlepszym przykładem są Amerykanie, którzy przestali już liczyć swoich poległych żołnierzy.
  Czas wracać do domu, nic tam po nas, szkoda wielu istnień ludzkich. Faktem jest że żołnierz wpisana ma śmierć w swój zawód, ale chyba wystarczy nam ofiar!!!


 47. Chciałam jeszcze dodać, że podziwiam odwagę chłopaków i całym sercem życzę Im, jak najmniej męczących dni, spokojnych i przespanych nocy, szybkiego powroty do domów:)


 48. Trzymajcie się tam chłopaki … Nie dajcie się tam tym …draniom! jestem z Wami


 49. Wiem co przezywacie. Moze raczej wiem co czuja wasi najblizsi. Moj syn byl w A-stanie i Iraku (USMC). Bogu dzieki wrocil caly. Dlugo nic nie opowiadal, pozniej zaczal. Zaczalem rozumiec wiele spraw inaczej. To badziewie co pokazuje CNN, Fox, czy NBC ma sie nijak do prawdy co przezywacie. To zamykanie zolnierzy w wiezieniu w Polsce po ostrzelaniu rejonu wioski to blazenada. Zalosni idoci z PO i prokuratorzy. Niech tam pojada zobacza i poczuja.
  Jestescie dla mnie Bohaterami czasow obecnych. Choc wiem ile siwych wlosow kosztowal mnie pobyt mego syna tam. Wracajcie cali i zdrowi. Bog z Wami.


 50. Aneczka wprowadzacie i az mnie serce sciska jak to widze jak polskie dziewczyny lacza sie z ciapatymi “bo oni maja wieksza kulture niz my” albo “ci ciemnoskorzy sa tacy przystojni” no a tez spotkalem sie z takimi przypadkami ze biora slub z tymi psami dla pieniedzy bo tamci potrzebuja obywatelstwa… powiem tak – teraz jestem w londynie i widze co tu sie dzieje, gdzie bialy czlowiek jest atrakcja turystyczna, gdzie leniwych ciapatych spotkasz czesciej niz bialych, jezeli spotkam jakiegos w Polsce = pojde siedziec…


 51. Ludzie co wy mozecie wiedziec co oni czuja!! Ja wam powiem co czuje rodzina. Od piatku nic nie jem nie spie po nocach i nie wiem co sie dzieje z moim mezem on byl w tym rosku i jest jednym z ciezko rannych ktozy maja jechac do niemiec.Jak dla mnie wszyscy talibowie i amerykanie moga sie wysadzic w powietrze bo to przez nich i ich chec wladzy gina tam nasi chlopcy.
  Kochanie jestem z Toba calym sercem!!!


 52. Kolego, pomysł z blogiem genialny. Ale piszesz masakrycznie. Jesteś w miejscu, w którym chciałby być niejeden reporter, pisz więc bardziej szczegółowo, bo te kilka suchych zdań, to jednak trochę mało. No chyba, że tam tak nudno, w co wątpię.


 53. Mam dość czytania porównań Talibów z AK, wyzywania naszych żołnierzy od zabójców i okupantów, wymyślania jakichś bzdur o tym, że Talibów sponsorowało USA w czasie wojny za czasów Związku Radzieckiego (wtedy nie było takiej organizacji) i utożsamiania reżimu Talibów z narodem Afgańskim. Ludzie, jesteście głupi! Najgorsze jest to, że najprawdopodobniej każdy z Was zna google i łatwo może się “podszkolić” w temacie zanim coś napisze.


 54. Szacunek dla was zolnierze !!!


 55. HI
  Ruskim sie nie udalo, amerykanom nie, ale polakom jak pod montecasino, wiedniem i grunwaldem poradza sobie i tutaj. Gdzie diabel nie moze Polaka posle.


 56. krew mnie zalewa jak jakies matoli wypisuja te pierdol,a wez jeden z drugim zostaw kochana zone fajna corke julke i synka maksymiliana i jedzcie tam popatrzec smierci w oczy,moze wowczalus docenicie tych chlopakow ktorzy tam jada i owszem zarobic ale kazdy z nas chce zarobic lecz przedewszystkim sa odwazni i maja jaja …
  chcialbym kazdego z tych matolow co obrazaja tych dzielnych chlopakow zobaczyc w akcji,gwarantuje pory benda pelniejsze niz plecak na apeku p/poz…

  fajni z was goscie niski uklon…….


 57. O czym my tu piszemy? Nie ma większej wartości od życia człowieka! Czy cele, które wtórują wysyłaniu naszych żołnierzy do Afganistanu lub Iraku są tego warte? Z całym szacunkiem dla żołnierzy ……. czas zakończyć narażanie rodaków w tych krucjatach wątpliwych potrzeb, tym bardziej, że brak w nich opłacalności. Jednym słowem, CZAS DO DOMU !


 58. nie wiem kto sie kryje pod numerem 15komentarz,ale dla mnie jestes kompletnym idiota i nie masz zielonego pojecia o czym mowisz.spieprzaj z tego blogu,i nie denerwuj innych baranie.


 59. ideFIX zgadzam się z tobą, że my jak zwykle nie doceniamy naszej myśli technicznej, a zachwycamy się cudzą. Przypuszczam, że wiele naszych rozwiązań technicznych mogłoby z powodzeniem konkurować ze światowymi . Tylko że panowie rządzący wyznają zasadę: “Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie.” Okaże się się jak nasi wyjadą za granicę i tam pokarzą swoje prace. A my będziemy się cieszyć, że miał polskie korzenie.
  ideFIX jak możesz podeślij mi linka do tej gazety.


 60. Jeśli chodzi ci o temat „Route Clearence Team”, niestety gazeta „Raport Wojskowy” nie wychodzi w formie elektronicznej, musisz poszukać w kioskach lub bibliotece numeru z sierpnia.


 61. czytam nie które wypowiedzi i szlak mnie trafia! Kto dał wam prawo ich oceniać jakim prawem ubliżacie im i rodzinom czy niema w was za grosz przyzwoitości? Chciałbym zobaczyć co by zrobili ci ignoranci gdyby trzeba było walczyć bo prawda jest tak że wojny wygrywają rezerwy a ci którzy idą walczyć pierwsi z reguły giną i dobrze by było kiedy przyjdzie czas ( oby nigdy nie nastąpił) to tymi pierwszymi byli ludzie którzy znają swoje rzemiosło, a niestety doświadczenie można zdobyć tylko na wojnie, niestety taka jest brutalna prawda. Więc nie mówcie że jadą tam za kasę bo to są śmieszne pieniądze, znam wielu co tam było i wierzcie lub nie tu nie chodzi o kasę, jest coś w zawodzie żołnierza czego nie zrozumie nikt kto nim się nie czyje i nie chce nim zostać, to tak jak kierowca F1 zawsze chce wygrać i być lepszym i za każdym razem ryzykuje swoim życiem. na koniec dodam jeszcze że nie tylko trzeba mieć jaj żeby tam pojechać.


 62. Wielki szacunek dla Polskich Zolnierzy w Afganistanie….Jestem ta,ktora czeka na swojego mezczyzne,codziennie coraz bardziej sie boje,ale wiem,ze walcza o sluszna sprawe.co Wy mozecie wiedziec co przezywaja nasi mezczyzni???Nic!!!Wszytskim Rodzinom poleglych i rannych wspolczuje z calego serca!!!


 63. ty ciapaty jak masz jakies ale to zejdz z tego blogu,to nie sa ciapaty tylko znakomici zołnierze chyba pomyliłes blog. POWYBIJAC WSZYSTKICH SZUSZWOLI POZDRO DLA 6 BDSZ TRZYMAM KCIUKI ZA WAS I ZA SZCZESLIWY POWRÓT DO KRAJU.


 64. Ludzie zajmijcie sie czyms porzytecznym a nie pisaniem takich glupot!!!Jeden koles na tym blogu podpisujacy sie “dalej z koksem”chlopie jestes tak plytki ze brak slow na twoj temat pajacujesz jakbys sie na czym kolwiek znal!!! Mam wrazenie ze na tym blogu pisza sami nienormalni ludzie. Gowno wiecie jak tam naprawde jest wiec jak o czyms niewiem to sie nie wypowiadam.A poczytac w internecie na ten temat owszem kazdy moze ale to nikogo nie upowaznia do oceniania naszych zolnierzy,odwalcie sie juz od nich .Tori jak taka oczytana jestes to prosze cie zachowaj to dla siebie a nie madrkujesz w spreawie o ktorej tak naprawde nic niewiesz tylko tyle co gdzies tam wyczytalas .Zastanowil sie ktos wogole nad tymi chlopakami co oni teraz czuja jak czytaja takie poj….. komentarze .Uszanujcie smierc jednego z naszych zolnierzy bo naprawde takie komentarze nie sa namiejscu….


 65. W sercu mnie ściska tęsknota, i strach mój wielki o mojego żołnierza. Kochanie żyję dla Ciebie.Myślę, tęsknie, czekam. Ty będziesz wiedział……


 66. Dorabianie idei po prostu wstyd !!! oni są u siebie a my w ramach demokracji jak kiedyś religi wojny krzyżowe bedziemy zabijać ? ..My tak cacy oni-be


 67. Kasa -Kasa i Kasa za wyjazd nie którzy mszą dawać łapówkę tak strasznie chcą jechać.


 68. I znów czytam ten blog dzisiaj, złosć mnie ogarnia na mądrosci niektórych wypowiadajacych się -ZERO zrozumienia i szacunku I KULTURY :( (
  Ale są ludzie z wypowiedziami -mający serca i wielki szacunek dla drugich-naszych żołnierzy :)
  ŁĄCZE SIĘ ZE WSZYSTKIMI RODZINAMI-WSPIERJMY SIĘ .
  DODAJMY SIŁ NASZYM BLISKIM:) I MIEJMY NADZIEJĘ ZE NIEDŁUGO BEDZIEMY SIE CIESZYĆ Z ICH POWROTU.

  A WY-CHŁOPAKI RÓBCIE CO DO WAS NALEŻY -TO WASZA PRACA CIĘŻSZA JAK INNE I NIEBEZPIECZNA I NIE DAJCIE SIE ZABIĆ .

  Zrozpaczopna…… całym sercem jestem zTobą i Twoją rodziną ,będzie dobrze “po złym dniu przychodzi dobry”…wszystko przetrzymacie życzę DUŻO SIŁY :)
  WSZYSTKIM RODZINOM-ŻYCZĘ DUŻO SIŁY I WIARY :)


 69. cz do Rośka nie dałoby się zamontować trału elektromagnetycznego takiego jak te do czołgu albo takiego jak ma Bożena?


 70. Genek zastanawiam sie skad ty masz takie info moze jak juz piszesz to ujawnij kilka szczegółów bo wiesz mysle ze obrazasz wten sposób znakomitych i ciezko pracujacych na poligonach zołnierzy którzy za ciezka prace własnie wyjezdzaja na takie misje,a jesli z moja opinia sie niezgadzasz to chyba wiesz gdzie znajduje sie minister klich!!!!!!


 71. Genek….. jaki masz problem z tą “kasą”?
  To naturalne, że ludzie za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie.
  Normalne jest również to, że żołnierz na misji otrzymuje wyższe wynagrodzenie od żołnierza pozostającego w kraju.

  Większość ludzi szukając pracy zwraca uwagę na – wysokość wynagrodzenia, warunki, godziny pracy, wysokość prowizji, zaplecze socjalne – to oczywiste.

  Jednak kasa to nie wszystko… Do takiej pracy trzeba mieć odpowiednie przygotowanie i olbrzymią odporność psychiczną.

  Ludzie, którzy lubią swoją pracę chcą się w niej rozwijać i sprawdzać się.
  dotyczy to każdej pracy…. również wojska.

  Wyjazd na misję jest dla wielu z nich sposobem na sprawdzenie/spełnienie samych siebie a to że otrzymają za to większe pieniądze niż w kraju to akurat naturalna sprawa i nie ma się tu czym podniecać.

  Podsumowując Genku, kasa Ci świat przysłoniła…


 72. Zrozpaczona, trzymaj się. Teraz już na pewno będzie wszystko dobrze. Musisz w to wierzyć. Wiem, co czujesz, bo też byłam w takiej sytuacji jak Ty…Też mi nerwy wysiadają, czekam i boję się. Ale nasi faceci są dzielni – wszystko wytrzymają.
  Trzymajmy się dziewczyny i nie zwracajmy uwagę na głupie komentarze ludzi, którzy nie mają bladego pojęcia o przeżyciach żołnierzy i ich bliskich.


 73. @x wypowiedz nr 2

  czy czasem nie będzie lepiej zatrzymać niektórych rzeczy = strategii
  dla siebie, czy jest możliwe, że w Polsce Jest jakiś Talib, który może to przeczytać i przekazać do Afganistanu?
  to pewnie mało prawdopodobne, ale może?


 74. Krótkie pytanie.
  Po zamachu ostatnim nie słyszałem, aby mówiono o pościgu łotrów ?
  Owszem o ratowaniu rannych napisano dużo !
  W poprzednim zamachu zabito polskiego kapitana , a czy łotra schwytano ?
  Nie można schwytać ?


 75. Proponuje rozwalić jakąś wioske wojna wciąga co te wojsko bedzie robić jak wróci i niebedzie wojny .wymyslimy jakąś ?


 76. Genku, podaj dokładne współrzędne wioski. ;-)


 77. Stworzono wielkie armie na całym świecie i teras muszą coś robić .Jeśli nie będzie wroga togo stworzą . koło się zamyka nie widzicie tego.Jesteśmy pionkami w tej grze .


 78. Maki, robimy porządek z Genka wioską?:-)


 79. jedziesz- wiesz co ryzykujesz… Warto …?


 80. Nigdzie nie jadę:-) Ale może by było warto.


 81. Konkretne słowa i rzeczowa wypowiedź.


 82. Widzę, że niektórzy naprawdę nie wiedzą co piszą!!!! Może są tacy żołnierze którzy jadą tam dla pieniędzy ale niektórzy jadą bo muszą, i gdyby mogli zostali by ze swoimi rodzinami, żonami i malutkimi dziećmi. Ale będąc zawodowym żołnierzem trzeba jeździć na misje to taki “nieobowiązkowy przymus”. A oni są naszymi bohaterami, bo z takim sprzętem jak mają Polacy to trzeba nie lada odwagi żeby jechać do Afganistanu czy gdziekolwiek indziej. A osoby które piszą te różne bzdury nawet do pięt im nie dorastają!!!!


 83. Oj Tori jakbys tam pojechala to taka madra bys na 100% nie byla.


 84. pewnie by musiała sie zaopatrzyc w wór pieluch,tori zastanawiam sie cz ten blog jest dla ciebie!!!!!


 85. Bardzo dobrze prowadzony blog. bynajmniej mam jakies wyobrażenie co tak naprawde sie tam dzieje. mój brat obecnie jest w afganie w 4 corners i i wiem ze nie mają chłopaki lekko.. tych wszystkich chłoppaków trzebha podziwiać i nie waże ze pojechali tam za pieniędzmi ale pojechali także, jako żołnierze którzy ryzykują życie aby próbować także zmienic ten kraj na lepsze… pozdro dla wszystkich zołnirzy stacjonujacych poza krajem respect!!!


 86. Sylwia/Kruk. Ja nie twierdzę, żebym się nie bała. Ale do wszystkiego można się przyzwyczaić. Trzeba mieć odpowiednie przygotowanie, bo bez niego to i największy twardziel sobie nie da rady. Ja go nie mam. A pytanie o to czy jadę było związane zupełnie z czymś innym.
  Podziwiam naszych żołnierzy za to, że mimo tylu, delikatnie to nazwijmy niedogodności, dają sobie radę w tych trudnych warunkach.
  Sylwio a czemu przeszkadza ci moja obecność na blogu?


 87. ..szacunek dla Was Koledzy.. a do Wszystkich tych którzy plują jadem: zabierzcie swoje szanowne czteroliterowe części ciała i idźcie gdzie indziej wylewać swoje żale!!!!!!
  a i przy okazji zacznijcie sie modlić, żeby szybko nie nadszedł dzień kiedy będziecie musieli błagać o pomoc żołnierza którego nazywacie najemnikiem..


 88. Zrozpaczona.. Tobie chce powiedzieć, ze wiem co czujesz.. mój mąż był ratownikiem w tej akcji z sierpnia.. i też nic nie jadłam, nie spałam.. do teraz mam z tym problem.. ale wiem, ze nasi mężowie i inni żołnierze sa tam w słusznej sprawie.. Trzymaj się, jestem z Tobą..

  PS. Kochanie jestem z Ciebie dumna.. ale Ty to wiesz :)