Rejestracja | Logowanie »


Afganistan w pigułce

28 marca 2011
To zdjęcie powinno nosić tytuł "Twardziel". Dlaczego? Bo powstało w styczniu br.../fot. Wojciech Kluczewski

To zdjęcie powinno nosić tytuł "Twardziel". Dlaczego? Bo powstało w styczniu br.../fot. Wojciech Kluczewski

Zanim przejdziemy do litery “P”…

Wszystko niby takie jak u nas, a jednak tak niesamowicie różne. Ludzie żyjący bez tylu rzeczy, bez których każdy z nas nie potrafi sobie wyobrazić normalnego funkcjonowania. Ludzie, którzy chcą coś zmienić, ale nie do końca wiedzą, jak to uczynić. Ale ludzie na swój sposób szczęśliwi…” - tak o Afgańczykach pisze Wojtek Kluczewski, chorąży na co dzień stacjonujący w bazie Warrior. I autor zdjęć wykorzystanych do tego wpisu.

Wiem, wiem – w Afganistanie wiosna już w pełni, ja tymczasem serwuję fotki, na których leży jeszcze śnieg. Byłbym jednak głupcem, gdybym nie wykorzystał tak świetnych fotografii.

Ot, Afganistan w pigułce…

Trochę jak rodzimy antyterrorysta, nie sądzicie?/fot. Wojciech Kluczewski

Trochę jak rodzimy antyterrorysta, nie sądzicie?/fot. Wojciech Kluczewski

Henna rządzi.../fot. Wojciech Kluczewski

Henna rządzi.../fot. Wojciech Kluczewski

Nieważne jak - byle do przodu. Bez względu na okoliczności.../fot. Wojciech Kluczewski

Nieważne jak - byle do przodu. Bez względu na okoliczności.../fot. Wojciech Kluczewski

I na do komu laweta?/fot. Wojciech Kluczewski

I na co komu laweta?/fot. Wojciech Kluczewski

Kontrola po afgańsku.../fot. Wojciech Kluczewski

Kontrola po afgańsku.../fot. Wojciech Kluczewski

19 komentarzy do “Afganistan w pigułce”

 1. A ja myślałem że POLAK POTRAFI……


 2. mistrzowie świata w załadunku,improwizacji i kombinacji


 3. Mi się podoba zwłaszcza ten air condition na 4 fotce. Taka miejscówka to płacona jest chyba extra ;-)


 4. Muchy w oczach komary na zębach najważniejsze że się jedzie…………koko dżambo i do przodu że tak żeknę po polskiemu :P Fotki pierwsza klasa!ps:hmmm no i jak widać nawet traktorem można popis dać na jedenej parze kół


 5. super zdjecia !!!!!!!!!!!!!!poprostu brak slów co do tego jak jeżdzą ehheehehe a jak wciągają te wszystkie manele typu kontenery,auta na dachy autobusów to musi być dopiero niezłe heheheheehehehhe pozdrawiam


 6. JA POPROSZĘ o zdjecia z wiosny w Afganistanie :)
  DZIĘKUJĘ :)


 7. Tori ,farciara,casium ‘marcinie góral i reszta naszych kompanów
  http://demotywatory.pl/1119935/Ojczyzno
  i podaję przepis , jak masz doła głowe pod zimną wodę i spać
  weteran


 8. ci sami w libii to partyzanci a w afganistanie terrorysci, cala ta strona to hipokryzja


 9. Bzim, po pierwsze sytuacja w Libii jest zupełnie inna niż w Afganistanie. W Afganistanie część ludzi ze względów religijnych chcą wypędzić “okupantów” z ich ziemi. W Libii jest natomiast rewolucja, a ludzie którzy chcą obalić rząd to nie są partyzanci, tylko powstańcy. Oni walczą o uwolnienie się od tyranii, a nie dlatego żeby wypędzić niewiernego. Po za tym rozumiem twój problem z nie odróżnianiem partyzantów\terrorystów, też kiedyś miałem z tym problem. Dlatego polecam tobie książkę “Mini wykłady o Maxi sprawach” Leszka Kołakowskiego, a konkretnie rozdział zatytułowany “O terroryzmie”. To jest zaledwie 10 stron, ale wyjaśniają różnicę. Po za tym nie mów tak “cala to strona to hipokryzja”. Ta strona pozwala internautom na poznanie sytuacji w Afganistanie od środka, od tej militarnej strony, jak i od tej codziennej. Jest ona prowadzona w genialny sposób. Tak aby osoba nie pasjonująca się wojskiem i tą misją po paru artykułach już potrafiła sobie wyobrazić jak Oni się czują, co robią, jak tam żyją. Po za tym na tej stronie wspierają się i wymieniają się informacjami żony żołnierzy, którzy tam są\byli. Dla mnie jest to piękne. Jeszcze pamiętam jak pierwszy raz wszedłem na tą stronę, akurat na forum. Kliknąłem na byle jaką zmianę i…..byłem w szoku. Jeszcze nigdy na forum nie poczułem tak bliskiej więzi. Czytałem jak jakaś żona zamartwiała się na śmierć o swojego męża, a inne od razu ją wspierały, niczym stare dobre przyjaciółki i to mnie właśnie wzruszyło.


 10. zdjecia jak zwykle wspaniale i niepowtarzalne.
  @ cywila/gimnazjalisty..bardzo sie ciesze ze w ten sposob probujesz “edukowac” rodzimych niedowiarkow, ksiazka Kolakowskiego naprawde godna polecenia dla kazdego :) ,pozdrawiam.


 11. Dlaczego laicy wypowiadają się na tematy o których nie mają zielonego pojęcia!!! człowieku jak nie wiesz o co chodzi to po co wchodzisz na takie fora????

  Pozdrawiam wszystkich żołnierzy tych co wrócili z misji i tych którzy obecnie przebywają w Afganistanie a szczególnie w Ghazni:)


 12. “Afganistan w pigułce” – fajny tytuł i fajnie odzwierciedlony zamieszczonymi zdjęciami, choć brakuje tu fotografii kobiety w burce. Wiem, że na poprzednich stronach fotki z takim motywem są, ale przy tym tytule byłoby dobrze gdyby taka fotografia była. Dlatego też ,chciałbym coś dodać.
  W temacie burek, a dokładnie – burek afgańskich, napisano już wiele. Nie spotkałem jednak tekstowych lub filmowych informacji o tym, że oprócz burek koloru niebieskiego były też burki koloru żółtego. W paru ustnych relacjach usłyszałem o takim fakcie. Otóż, administracja talibska nakazała noszenie burek koloru żółtego kobietom, które nie są muzułmankami. Kolor żółty nie jest tu bez znaczenia, bo w Afganistanie utożsamiany jest z chorobami i nieuleczalnymi przypadłościami zdrowotnymi. Po prostu, to zły kolor. Tak czy inaczej, po raz kolejny możemy mieć wyobrażenie o tym, jak wielkiemu wynaturzeniu mogą ulec zasady wiary i przedłożyć się na dyskryminację płci i religii.


 13. …burki są nie tylko niebieskie, białe również występują.


 14. dlaczego starsi Afgańczycy malują brody henną? zauważyłem to filmie “restrepo”


 15. Henna to produkt naturalny, uzyskiwany z lawsonii, bezbronnej, rośliny rosnącej tylko w niektórych miejscach na świecie m in. Afganistanie.
  Ciemne kolory Afgańczycy uzyskują mieszając w odpowiednich proporcjach hennę z indygo.
  Znają zasadę: więcej henny – włosy bardziej rudo-miedziane, więcej indygo – kolor brązowy, z kolei zimny odcień brązu uzyskują mieszając hennę z amlą (¼ całości), przed samym barwieniem dodają nieco indygo.
  Henna kryje też siwe włosy – jeśli jest ich niewiele zazwyczaj udaje się to przy pierwszym farbowaniu, przy dużej siwiźnie czasami trzeba kilku zabiegów.
  I w siwych włosach tkwi tajemnica Afgańczyków.
  Włos siwieje dupcia szaleje …hyhy.
  http://www.waszekoszulki.pl/tag/dupa-szaleje/


 16. Bzim nie wchodź tutaj i się nie ośmieszaj chłopaczku, nie udawaj tutaj profesora nie mając zielonego pojęcia o sprawach.