Rejestracja | Logowanie »


Konkurs i co dalej?

24 stycznia 2012
Biało nie znaczy spokojnie.../fot. Marcin Wójcik

Biało nie znaczy spokojnie.../fot. Marcin Wójcik

- Musisz zaszczepić się przeciwko meningokokom – usłyszałem kilkanaście dni temu od kolegi w mundurze. – Bez tego nie ma mowy o wylocie do Afganistanu – dodał mój rozmówca, wyjaśniając, że takie środki ostrożności wymusiła śmierć Zbigniewa Biskupa i widmo epidemii sepsy w kontyngencie.

No to się zaszczepiłem, a teraz nabieram odporności…

Tak, tak, za kilka tygodni znów wybieram się do Afganistanu. W sumie nie powinienem o tym pisać, by nie zapeszać – sprowokowały mnie jednak Wasze posty. „Co się dzieje z blogiem?!” – pytacie, zaniepokojeni dłuższą absencją. Spokojnie, nie zamierzam rezygnować z jego prowadzenia. Bardzo nad tym ubolewam, ale ostatnio, zwyczajnie, brakuje mi czasu. Pożera go, m.in., promocja książki, o czym wspominam, licząc na Waszą wyrozumiałość.

A skoro o książce mowa – mam dla Was kilka egzemplarzy, które rzecz jasna zadedykuję. Jak je zdobyć? Czekam na Wasze propozycje encyklopedycznej definicji blogu „zAfganistanu.pl”. Wybiorę i nagrodzę najlepsze trzy.

Zaś na koniec, na specjalne życzenie kilku Czytelników, zimowa-afgańska galeria autorstwa mojego redakcyjnego kolegi Marcina Wójcika.

fot. Marcin Wójcik

"Flaga na maszt..."/fot. Marcin Wójcik

fot. Marcin Wójcik

Pogoda nie sprzyja grillowaniu.../fot. Marcin Wójcik

fot. Marcin Wójcik

Zimowy Afganistan robi wrażenie, prawda?/fot. Marcin Wójcik

fot. Marcin Wójcik

Zdjęcia wykonano zimą 2011 roku, podczas patroli z żołnierzami Zgrupowania Bojowego Bravo, stacjonującego w bazie Warrior/fot. Marcin Wójcik

53 komentarze do “Konkurs i co dalej?”

 1. Odpowiedź konkursowa:
  zAfganistanu.pl – Blog prowadzony przez Marcina Ogdowskiego będący żywym dokumentem życia codziennego PKW Afganistan.

  To taka szybka encyklopedyczna notka.


 2. zAfganistanu.pl – blog internetowy ( → blog ) autorstwa Marcina Ogdowskiego, w którym zamieszczane są informacje na temat Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Afganistanie w ramach sił ISAF ( → ISAF ). Częścią blogu jest forum, które skupia wielu miłośników i rodziny Polskich żołnierzy.


 3. zafganistanu.pl – blog prowadzony przez Marcina Ogdowskiego, dziennikarza i reportera, który na podstawie własnych obserwacji, rozmów i doświadczeń, które nabył podczas pobytu w Afganistanie opisuje codzienność polskich żołnierzy, tam przebywających.

  :)


 4. No to jak to zwykle bywa w internecie, moja rozszerzona powyższa odpowiedz konkursowa :

  zAfganistanu.pl – Blog prowadzony przez korespondenta wojennego Marcina Ogdowskiego od sierpnia 2009r; będący żywym dokumentem życia codziennego PKW Afganistan, okraszany sporą ilością relacji i fotografii.


 5. Z Afganistanu.pl – Blog Marcina Ogdowskiego, dziennikarza Interia.pl, pokazujący prawdziwe życie i wydarzenia rozgrywające się w Afganistanie. Relacje zawarte na blogu powstały na podstawie doświadczeń własnych autora. Nagrody i wyróżnienia: Bloger Roku 2009 (specjalne wyróżnienie w kat. polityka), Nagroda Dziennikarzy 2009, Webstar Akademii 2009.


 6. Nie myślałam, że kiedyś tak powiem – ale piękny ten Afganistan.
  I miło, że Warrior w obiektywie! Tam gdzie aktualnie jest moje serce. :)

  Co do konkursu:
  zAfganistanu.pl – relacja dziennikarza i korespondenta wojennego – Marcina Ogdowskiego z codziennego życia polskich żołnierzy przebywających na misji pokojowej w Afganistanie, na poważnie, i z lekkim przymrużeniem oka. Często wzbogacona rozmowami z żołnierzami i zdjęciami afgańskich realiów.


 7. Z AFGANISTANU PL – to blog założony przez Marcina Ogdowskiego (dziennikarza/korespondenta wojennego, autora książki), który zainspirowany opowiadaniami polskich żołnierzy oraz własną pasją i doświadczeniami, przedstawia i opisuje w nim codzienność afgańskiej wojny i związanych z nią działań PKW Afganistan. Blog umożliwia poznać bliżej naszych „misjonarzy”, realia tam panujące, bazy, problemy, kreować swój obraz wojskowej rzeczywistości. Podziwiać żołnierski honor, odwagę i bohaterstwo. Przeżywać każdy wypadek, ranę czy śmierć żołnierską. Wielu matkom, ojcom, żonom przetrwać…..ten ciężki czas.


 8. b. misja pokojowa? poniosło cię trochę ;)


 9. super ze jest nowy wpis:) piękne zdjęcia a chwilowy brak czasu wybaczamy za to mamy nadzieje na kolejna książkę:)

  co do konkursu to:

  Z AFGANISTANU PL – tu spotykają się dwa światy piękny i dziki Afganistan oraz szara codzienna często niebezpieczna służba Żołnierzy PKW AFG, ten blog to azyl dla wszystkich Zielonych i ich rodzin, dla mnie osobiście to nieoceniona skarbnica wiedzy, dzięki tej stronie mogę choć w małym stopniu przeżywać z naszymi Zielonymi ich smutki i te radośniejsze chwile, a dzięki forum jakie powstało przy blogu w chwilach rozterek i wątpliwości mogę liczyć na wsparcie koleżanek Za co Ci z bardzo dziękuje Marcinie:)


 10. Dobrze, że u mnie nie ma tyle śniegu :-)


 11. A ja nie muszę startować w konkursie bo książkę zakupiłem :)


 12. Jak również jak hooleryk zostawiam pole do popisu innym bo książkę, również mam zakupioną (nie mogłam się doczekać by ją przeczytać:) ).
  Mam za to nadzieje, że spotkam się z Panem w Krakowie na spotkaniu autorskim ;)
  Pozdrawiam serdecznie!
  Zdjęcia przepiękne!


 13. książkę mam, przeczytałam, mój Zielony także więc w konkursie nie staruje, ale serdecznie Tobie Marcin dziękuję i za blog, ktory wspiera mnie od 2009 roku i za książkę, która pokazuje misję od ludzkiej strony

  dzięki wielkie i pozdrowienia!

  p.s. mój Zielony planuje z Tobą zdjęcie na XI zmianie -:) ma mi przywieźc w prezencie


 14. Piękne są te góry, gdyby nie ‘świniaki’ przypominające, co się tam dzieje…

  “zAfganistanu.pl” – Najlepszy blog opisujący życie PKW Afganistan oraz miejsce, w którym można porozmiawiać z osobami które przeżyły Afganistan na swojej skórze, bądź mają tam bliskich, autorstwa Marcina Ogdowskiego. Ukazuje wyostrzony obraz zmagań naszych żołnierzy w bardzo ciekawy sposób, różniący się od tego podawanego w mediach.


 15. Czy mozna ksiazke nabyc jako ebook?


 16. @15 jeszcze nie, ale są takie plany :)


 17. zAfganistanu.pl – Blog internetowy Marcina Ogdowskiego( dziennikarz i publicysta) , tworzący niesamowity most pomiędzy Polską a odległym o ponad 4000 km Afganistanem. Świetnie zredagowane wpisy, prosty przekaz i idealne zobrazowanie codzienności, tłumaczą wszelkie wątpliwości. ZAfganistanu.pl to niesamowita podróż przez kraj, historię jak i osobowość. Każdy wpis jest osobistym przeżyciem. Blog zachwyca każdym wpisem i komentarzem. Przybliża rodziny i ich bliskich w tak trudnej misji,każdego dnia.


 18. A kiedy wyniki? :P


 19. @ 18 – po trzydziestym poście :D


 20. To czekamy z niecierpliwością na wyniki – dedykacja to nie przelewki ;)


 21. Książkę też już mam, i gorąco polecam, jeśli nie macie, to nabywajcie i czytajcie :) :)


 22. Jest to strona internetowa Marcina Ogdowskiego zawierająca informacje dotyczące Misji Polskiego Kontyngentu w Afganistanie.


 23. A może przed wylotem XI zmiany zrobimy zbiórkę zabawek i innych rzeczy dla dzieci w AFG? Wiekszość z nas ma dzieci ktore juz powyrastały czesciowo z roznych zabawek wiec mozna byloby przekazac je na cel charytatywny Co wy na to drogie forumowiczki?? Marcinie udalo by Ci sie wziasc troche dodatkowego bagażu na poklad? :)


 24. Z AFGANISTANU.PL – blog pisany przez dziennikarza INTERIA.PL Marcina Ogdowskiego będący skarbnicą wiedzy życia codziennego PKW Afganistan.


 25. Z AFGANISTANU.PL – blog założony przez dziennikarza Marcina Ogdowskiego z Interia.pl. Datę założenia można szacować na dzień pierwszego wpisu, tj. 31.08.2009 z chwilą załatwienia wyjazdu do Afganistanu. Całość dopełnia Forum, które współtworzą osoby chcące poznać “klimat” trudnej afgańskiej misji. Osoby te bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wątek poruszanych tematów na Forum, jak również Blogu. Autor ukazuje i przedstawia tematy często nie poruszane w mediach, dzięki temu zyskał rzeszę osób oraz poważanie wśród polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie i nie tylko. Dzięki wyjątkowości i trafności poruszanej tematyki oraz niepozostawania obojętnym na to co dzieje się w polskich bazach Blog otrzymał klika nagród m.in.: Webstar Akademii 2009, Nagroda Dziennikarzy 2009 (Dziennikarz Małopolski w kat. Internet) oraz Bloger roku 2009 (Specjalne wyróżnienie w kat. polityka)


 26. Ja też książkę mam, kupiłam ją w dniu premiery, żeby dowiedzieć się nieco więcej na temat miejsca, do którego już niedługo trafi mój mąż.
  On jest właśnie na poligonie przygotowującym do wyjazdu na XI zmianę, w tym tygodniu pojawiły się tam informacje, że ich wylot będzie przyśpieszony o kilka tygodni. Podobno spora grupa polskich żołnierzy z X zmiany wystąpiła o wcześniejszy powrót do kraju.
  Czy to w ogóle możliwe? Czy ktoś z Was wie może co się tam dzieje?
  Wpis o zagrożeniu sepsą mnie przeraził. Z oficjalnych źródeł nie można się nic dowiedzieć.


 27. zafganistanu.pl- to blog gdzie stęsknione serca z kraju moga zobaczyc co przezywaja ich dzielni zolnierze tysiace kilometrow stad. To miejsce gdzie wpisy potrafią wzruszyc do łez. Miejsce spotkan tych ktorzy to przezyli i tych ktorzy ciagle czekaj na powrot najblizyszych.


 28. Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak ci Afgańczycy to robią, że pakują samochód na ciężarówkę, na ciężarówkę i jeszczę raz na ciężarówkę?! Normalnie mind blow!


 29. @Karo – jak dla mnie zdecydowanie najlepszy wpis, gratuluję.

  @Baji – chciałoby się zacytować “są na świecie takie rzeczy, które się fizjologom nie śniły.”
  Prawdopodobnie zaczynają od wjazdu jedna na drugą, potem we 2 na kolejną itd.


 30. Witaj Marcinie.
  Hasło o blogu – krótko, ale jak zwykle krótko nie będzie hyhy ;)

  Z AFGANISTANU.PL – blog dziennikarza Marcina Ogdowskiego założony 31.08.2009 r. dokumentujący działalność Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Misji International Security Assistance Force – ISAF w Afganistanie.
  Forum wzbogaca blog o treści istotne dla środowiska wojskowego i dopełnia problematykę afgańską.
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  Marcin Ogdowski – dziennikarz posiada przeszkolenie w zakresie:
  10-12-2008 – Szkolenie pt.: Budowanie Zespołu i Motywowanie, prowadzone przez Grupę Trenerską MENTOR;
  12-2007 – Szkolenie dla dziennikarzy zajmujących się tematyką wojskową z zakresu funkcjonowania struktur dowódczych NATO, zorganizowane przez Kwaterę Główną NATO w Brukseli;
  07-2007 – Szkolenie dla dziennikarzy pracujących w rejonach objętych działaniami wojennymi oraz działaniami grup terrorystycznych – w tym symulacja porwania – zorganizowane przez Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych;
  01-2004 – Szkolenie dla dziennikarzy pracujących w rejonach objętych działaniami wojennymi oraz działaniami grup terrorystycznych, zorganizowane przez Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM.

  Otrzymał nagrody i wyróżnienia:
  05-2010 – Dziennikarz Roku 2009 w kategorii Internet, w konkursie na Dziennikarza Małopolski;
  03-2010 – Specjalne wyróżnienie w kategorii Polityka, w konkursie na Blogera 2009 roku serwisu Wiadomości 24 dla http://zafganistanu.pl;
  12-2009 – I miejsce w Webstarfestival i tytuł Najlepszego Bloga 2009 roku dla http://zafganistanu.pl;
  11-2009 – “Za duże wyczucie i wysoki standard dziennikarskiej odpowiedzialności (…), za pracę, która przyczynia się do informowania społeczeństwa o służbie polskich żołnierzy w trudnych i niebezpiecznych misjach zagranicznych oraz wpływa na kształtowanie właściwego wizerunku Wojska Polskiego” – cytat za MON – odznaczony Srebrnym Medalem “Za Zasługi dla Obronności Kraju”;
  10-2008 – “Za rzetelne informowanie o służbie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w przełomowej, trudnej i odpowiedzialnej misji w Iraku, za dziennikarski wysiłek oraz osobiste zaangażowanie” – cytat za MON – odznaczony Brązowym Medalem “Za Zasługi dla Obronności Kraju”;

  Posiada dokonania w zakresie:
  11-2011 – Autor książki pt.: “zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji”;
  11-2010 – … – Autor pomysłu i opiekun redakcyjny blogu gen. Waldemara Skrzypczaka (http://www.skrzypczak.blog.interia.pl/);
  01-2002 – Autor scenariusza filmu dokumentalnego pt.: “Honor armii”, wyemitowanego przez Program II TVP, w programie “Express Reporterów”;
  11-2000 – …
  - Publikacje w miesięcznikach „Odra”, „Off-road”, “Nowa Technika Wojskowa”, w tygodnikach “Polityka”, “Przegląd”, w portalach internetowych Arabia.pl i o2.pl, w „Gazecie Pomorskiej”, „Expressie Bydgoskim”;
  - Przedruki w prasie krajowej i polonijnej (m.in.: „Angora”, „US Express”, “Życie – Tygodnik Polonii Kanadyjskiej”), w portalach Onet.pl i WP.pl;
  - Relacje reporterskie dla radia RMF FM;
  - Wystąpienia eksperckie na panelach dyskusyjnych Najwyżej Izby Kontroli, Stowarzyszenia Hamkari (Dni Afgańskie), w programach telewizji TVN, Polsat i TVP;
  - Wystąpienia w charakterze trenera-szkoleniowca na warsztatach dziennikarskich Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, na ćwiczeniach wojskowych Bagram IX.

  pozdrawiam
  casium


 31. zAfganistanu.pl-blog w całości poświecony żołnierzom jak i sytuacji w Afganistanie założony przez Marcina Ogdowskiego(dziennikarz,wydawca strony głownej interia.pl, socjolog); zrzeszający osoby (rodzina,znajomi,obce osoby) na forum dyskusyjnym


 32. @Mateusz – Dziękuję ślicznie:) jak encyklopedycznie to encyklopedycznie, krótko, zwięźle i na temat. Grunt to nie zanudzać wiedzą:)


 33. Ksiażke juz dawno nabyłam(dedykacja by sie przydała), przeczytałam i polecam wszystkim absolutnie.
  Dziekuje Marcinie za ksiązke, bloga, forum za wszystko, bo to co robisz to kawał dobrej roboty.


 34. zafganistanu.pl- NIEZALEŻNY blog Marcina Ogdowskiego, Polskiego dziennikarza opisujący wydarzenia podczas wojny, losy żołnierzy oraz kwestie logistyczne w Afganistanie. Blog założony w 2009 r. stanowi centrum informacji dla żołnierzy, ich rodzina, a także dla najwyższych przedstawicieli sił zbrojnych.


 35. W książce jest napisane, że od tego roku misja w Afganistanie ma być misją szkoleniową. Wiesz może jakie będą różnice? Pytanie kieruję do pana Marcina. [Świetna książka] Pozdrawiam


 36. zafganistanu.pl – blog, jedyne okno na świat polskich rodzin czekających na swoich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.


 37. Witam serdecznie, moje pytanie kieruję od żołnierza do żołnierza, który ostatnimi czasy był w Afganistanie bądź też jest: Ile wynosi miesięczna czysta pensja st. szeregowego będącego na misji w Afganistanie? z góry dziękuję za odp. W wojsku ponoć szykują się poważne zmiany odnośnie wypłat dla żołnierzy stacjonujących w AFG na misji.


 38. Tinka
  http://zafganistanu.pl/?p=2634 tu masz zarobki żołnierzy które Marcin umieścił na forum.


 39. Podstawa st. szeregowego to niewiele poniżej 8000 zł jezeli jeździ poza bazę to może dorobić maksymalnie 2250zł. Tak było na 9 zmianie oczywiście dowódca kontyngentu może zmniejszyć dodatki.


 40. dziękuje bardzo za informacje


 41. do kropki: mój mąż jest w tej chwili w Ghazni, faktycznie X zmiana ma trwac nieco krócej, ale nie wiem czy wpływa na to ma fakt ze wielu z żołnierzy chce się rotować. Przejęcie obowiązków przez Xi zmianę miało miec miejsce w II połowie maja, a teraz mówią o kwietniu. Rotacja X zmiany ma cię zacząć ok 23 marca. Chciałabym miec męza juz na Wielkanoc – nasz 6letni syn wyznaczyl w kalendarzu datę 5 kwietnia jako “ostateczny” dzien powrotu Taty. Informacje te niestety (dla nas czekających) się co chwilę zmieniają.
  Tinko, zarobki to faktycznie niecałe 8tys + dodatki za kołowrotki, wieze, wyjazdy poza bazę. X zmianie ograniczają ilość wpadających “kazików” czyt 50zł… st.szeregowy na aktualnej zmianie dorabia max 1tys


 42. Przyszedł czas na rozwiązanie konkursu. Książki trafią do:
  @ 2 Mateusz
  @ 25 – Karo
  @ 30 – ccassiumm7
  Laureaci – proszę o kontakt na moją skrzynkę mailową.
  Wkrótce kolejna edycja konkursu!
  Pzdr M.


 43. Mail poszedł, dziękuję i również gratuluję pozostałej dwójce.


 44. Wzajemnie:) miły akcent dnia:)
  Panie Marcinie – dziękuję raz jeszcze:)


 45. co do zarobków to jest tak w tym miesiącu bedzie słabo bo tam na miejscu jest marna pogoda pada śnieg i nie ma wyjazdów poza bazę więc zostaje sama podstawa ewentualnie jakies drobne dodatki za służby. tyle wiem na ten temat


 46. Dziękuję Wszystkim za odp. Pytałam ponieważ mąż wraz z innymi żołnierzami wylatuje na XI i do Panów dochodzą różne plotki typu, że misję nieoficjalnie zmieniono na szkolno-treningową co za tym idzie – mniejsza wypłata. Niektórzy wylatują bo muszą, a nie którzy bo chcą np. spłacić kredyt, długi itp. Fakt zmniejszenia pensji od 2009 roku ( na podstawie Waszych informacji) zmniejszy się o ponad 2 tyś złotych. Szkoda, że w taki sposób doceniają naszych rodaków będących na obcej wojnie ;/


 47. Książkę czytałem, jest ok.


 48. wiecie o co chodzi z tą misją szkolno-treningową?


 49. Panie Marcinie – dziękuję, @ wysłałam.
  Życzę Panu zdrowia, brylantowego pióra i wejścia na sam szczyt dziennikarskiego fachu.
  Cechy dobrego dziennikarza takie jak: inteligencja, rzutkość, śmiałość, mądrość, gotowość i rzetelność mówienia prawdy bez względu na to, czy jest ona dobra, pomyślna, czy nie – Pan już posiada!
  Widzę w Panu polskiego Edwarda R. “Ed” Murrow’a bo potencjał Pan posiada a całe Życie przed Panem!
  casium


 50. Co do misji szkolno-treningowej ponoć oficjalnie nie zmieniono jej ale nieoficjalnie żołnierze mają wyjeżdżać do Afganistanu na szkolenia, a stawka tzw. gołej pensji będzie zdecydowanie mniejsza. Są to najnowsze informacje z jednej z krakowski jednostek – tyle razem z mężem i jego kolegami żołnierzami wiemy. Wszystko zmienia się co 5 min.


 51. @Marcin – mamy czekać na jakieś odpowiedzi mailowe? :)


 52. Mid / W sumie też nie liczę na to, że daostnę nawet wyróżnienie. Niestety blogi polityków z góry są wyżej ustawione niż blogi pospolitych zjadaczy chleba zainteresowanych polityką… Nie omieszkam skomentować wyborów :) bo będzie co doceniać i na co narzekać.


 53. Maaarcinie!
  PP przywiozła mi Twoją książkę… – stop
  Bardzo dziękuję………………………. – stop
  Za dedykację też bardzo dziękuję – stop
  Przeczytałam i czuję, że rosnę….. – stop
  Takie porównanie…………………….. – stop
  Dobrze, że siedzę w salonie………. – stop
  i mam, serio, 6 m do sufitu………… – stop
  Zdążyłam przejrzeć fotografie….. – stop
  i Z Aganistanu.pl zabrał mi golan. – stop
  chlip, chlip, chlip……………………… – stop
  i czyta…………………………………… – stop
  ale on połyka książki……………….. – stop
  Jutro czas……………………………… – stop
  cofam do 19.10.2009………………. – stop
  Georadar poza zasięgiem @ 143.. – stop
  http://zafganistanu.pl/?p=899
  i zaczynam radkę od początku…. – stop
  z Afganistanem.pl…………………… – stop
  według ALFABETU…………………… – stop
  ;) :) ;)
  pozdrawiam serdecznie
  PS
  Pamiętasz Marcinie wątek “Nasza Sprawa” i ….Cichego?
  Twój Blog, Twoja Książka i wszyscy Blogowicze to “Nasza Sprawa” związana z Afganistanem.pl
  Forum, to obraz Misji różniący się formą i kształtem od pozostałych polskich mediów.
  A obecność Rodzin Wojskowych na forum i blogu kreuje formę, i kształt w sposób wyjątkowy.
  Przed Nami jeszcze wiele pracy bo wiele wody upłynie w Wiśle aż nadejdzie kres Misji – 2014 r.?
  Dlatego wytrwałości Tobie, Blogowiczom i sobie też – życzę
  a także czerpanego papieru na kolejną książkę zAganistanu.pl
  casium