Rejestracja | Logowanie »


Zamiast słów: Nieco “śmigieł”

17 czerwca 2012
"Ważki" w akcji.../fot. Bartek Bera

"Ważki" w akcji.../fot. Bartek Bera

W Ghazni jest w tej chwili Bartek Bera, fotoreporter specjalizujący się w fotografii lotniczej. Jak widać na załączonych zdjęciach, Samodzielna Grupa Powietrzno-Szturmowa (i nie tylko) wreszcie doczekała się godnego obiektywu. Zresztą, co ja będę pisał – zobaczcie sami.

A tych, którym podobają się zdjęcia Bartka, odsyłam na jego stronę. Warto!

Gdy zobaczyłem to zdjęcie, przyszło mi do głowy, że oglądam kadr z "9. Kompanii", znakomitego rosyjskiego filmu o radzieckiej interwencji w Afganistanie.../fot. Bartek Bera

Gdy zobaczyłem to zdjęcie, przyszło mi do głowy, że oglądam kadr z "9. Kompanii", znakomitego rosyjskiego filmu o radzieckiej interwencji w Afganistanie.../fot. Bartek Bera

... ale kolejne nie pozostawiało złudzeń, że rzecz dzieje się w innych czasach.../fot. Bartek Bera

... ale następne nie pozostawiało złudzeń, że rzecz dzieje się w innych czasach.../fot. Bartek Bera

... czego dobitnym przykładem kolejna fotografia, przedstawiająca "chinooki", lądujące - w ramach "ringu" - na helipadzie w Ghazni/fot. Bartek Bera

... co ostatecznie potwierdziła kolejna fotografia, przedstawiająca "chinooki", lądujące - w ramach "ringu" - na helipadzie w Ghazni/fot. Bartek Bera

... i jeszcze ta, pokazująca BH medevacu/fot. Bartek Bera

... i jeszcze ta, pokazująca BH medevacu/fot. Bartek Bera

"Śmigła" przed wyruszeniem na nocną akcję.../fot. Bartek Bera

"Śmigła" przed wyruszeniem na nocną akcję.../fot. Bartek Bera

... i w trakcie niej (zdjęcie z pokładu Mi-17)/fot. Bartek Bera

... i w trakcie niej (zdjęcie z pokładu Mi-17)/fot. Bartek Bera

69 komentarzy do “Zamiast słów: Nieco “śmigieł””

 1. uuu piękne fotki naprawdę piękne :)


 2. Przepiękne zdjęcia zakochałam się w śmigłach :)


 3. fantastyczne fotki , gratulacje dla autora


 4. O jak dobrze że polskie wojsko jest w Afganistanie – przynajmniej jest okazja popstrykać ładne fotki samolotom.


 5. podobne widoki można teraz oglądać nad Warszawą ;)


 6. piękne zdjęcia :) fotograf z Glinnika :)


 7. Coś niesamowitego :) ))


 8. szkoda, że te chinooki i BH nie nasze :( Kiedy nasze chłopaki wreszcie takie dostaną?


 9. Takie jakieś nie w pełni uzbrojone … Brak kasy czy chodzi o co innego?


 10. Super foty… Mi-24 to starszawa ale nadal potężna broń. Zwłaszcza po polskim “tuningu” zyskuje na walorach bojowych. Ale chyba czas żeby rozejrzeć się za czymś nowszym… może Mi-28 albo Ka-50? Dla mnie nie ma lepszych maszynek :)


 11. Fantastyczne, przepiękne zdjęcia.


 12. Trzymajcie sie. Ładnie wygladacie ale trzymamy za Was kciuki byście bezpiecznie wrócili do domu.


 13. no robią wrażenie !!!!! a jak się na nich lata!!!!!! poezja. pozdro dla wszystkich załóg!!!


 14. Polacy GO HOME


 15. mi 24 egzeplarze muzealne;]


 16. A za czyje pieniądze tak sobie lata? W kraju tłumy bezdomnych i głodnych a tutaj
  piękne zabawki i gry wojenne? Jeszcze się płaci za to. WSTYD!


 17. jak ogliondam te zdjencia to az szkura na plecach sie marszczy i zrazu wszystkie wspomnienia wracajom.Afgan-Bagram 84-86.Romas z Trok.


 18. Zdjęcia super szkoda tylko, że to takie starocie:(


 19. fajne zdjęcia -dziękuje za nie :)


 20. Potem się dziwicie, że zakładają ajdiki i do was strzelają. A wy z tego barachła to pewnie zrzucacie cukierki i bukiety kwiatów ?


 21. Piękne foty


 22. S*racie pieniędzmi podatników wysługując się amerykanom w brudnej wojnie. I jeszcze chełpicie się jakie to macie zabaweczki. Walczycie w złej sprawie i żadne mydlenie oczu tego nie zmieni. W kraju podwyżki, bieda a tu proszę – pojechali na wojenkę sobie postrzelać. I jeszcze się dziwią że do nich strzelają – co za brak gościnności i dobrych manier …. eeeech


 23. są rewelacyjne i super nowoczesne. Pamiętam kiedyś w 1982 roku stałem nieopodal radzieckiego lotniska oczarowany tą super techniką


 24. Arcydzieło!


 25. DL, jesteś ignorantem. Oni są tam, u talibów po to, żeby oni nie zaczęli bywać u nas, bo do tego dążą. Jak ich nie powstrzymamy tam, to będziemy musieli próbować tutaj. Oni nie mają zamiaru siedzieć w domu, tylko chcą podbić dla islamu również Europę.


 26. Trzymam kciuki za naszych chłopaków w Afganistanie, to jest potrzebna misja, a oni ryzykują dla nas. Popieram interwencję w Afganistanie, ci co tutaj piszą bzdety o tym, że to niepotrzebne i że tracimy pieniądze, patrzą tylko przez pryzmat swojego zaścianka, a tego co się dzieje na świecie nie są w stanie pojąć i świat zewnętrzny napełnia ich przerażeniem wynikającym właśnie z niemocy poznawczej.


 27. rozumiem że to nasze jedyne dwa helikoptery :)


 28. piękne zdjęcia narzędzi śmierci !!!


 29. Za moje pieniądze poleciał i ten cały Bera i i nasze wojsko – jak bym mógł to bym nie płacił podatków, bo jak nie Smuda daje ciała za moje pieniądze to ktoś sobie leci do Afganistanu i lata sobie śmogłowcami na mój koszt – państwo schodzi na psy ! Niech sobie wyłozy kase na przelot do i z a wtedy pogadamy – do dupy poleci!


 30. Wielki szacun dla chłopaków….a zdjęcia rewelacyjne…


 31. Swietne, oby skuteczne w przyszłości.


 32. Fotki fajne tylko helikoptery na 3 zdjęciu wyglądają jakby już dawno powinny zostać przerobione na żyletki- albo są po prostu brudne.


 33. Tak, tak, pewnie zwykły ,,tubylec,, rozpieprzył by to wszystko z granatnika. Co z tego że sprzęt jest, (jest jaki jest) skoro nasi nie umią go obsługiwać i nawet nie chcą się nauczyć.


 34. Pokaż Pan zdjęcia biedujących afgańskich dzieci tym wspaniałym obiektywem a nie modele śmigłowców do zabijania.


 35. lynx, jedź tam za własne pieniądze. Póki co to Talibowie nie wiedzieli gdzie jest Polska dopóki ty tam nie pojechałeś. Wiem, dzięki wojsku wyrwałeś się ze swojej wiochy i teraz robisz za internacjonalistę. Wojsko ci życie uratowało. Szkoda tylko że za moje podatki.


 36. Ile obdartych dzieciuchów dzisiaj wystrzelaliście ze smigłowców ważniaki?


 37. Wspaniałe zdjęcia!


 38. nie potrafię się kulturalnie wyrażać w kwestii obecności Polaków w Afganistanie


 39. Ludzie nasi żołnierze nie jeżdżą tam na wakacje się opalać. TAM JEST WOJNA!!!!! Co prawda nie nasza ale wojna. I nasze chłopaki nie opierdzielają się tam jak niektórzy twierdzą. A co do obsługi sprzętu to nie zgodzę się z tym, że nie potrafimy go obsługiwać, bo wyszkolenie mamy na bardzo wysokim poziomie przykładem jest nasz polski GROM.

  Do Thor: nie zgodzę się z tobą, że dobrze, że tam jeździmy, bo to NIE jest nasza WOJNA. Czy amerykanie walczyli u naszego boku w 1939 roku? Czy pomogli nam później? Po wojnie? NIE!!!!!!! Po wojnie zostawili nas Rosjanom, bo się ich zwyczajnie BALI. To dlaczego my teraz mamy im pomagać? W imię czego? W imię Polski? Na pewno nie.
  Jestem pełen podziwu i szacunku dla naszych żołnierzy ale nie popieram WOJNY w Afganistanie.


 40. Na szczęscie talibowie nie posiadają naramiennych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych. Te stingery, które dostarczyła CIA mudżahedinom walczącym z sowieckim okupantem już dawno mają rozładowane baterie zasilające elektronikę, a nowych kupić nie można. Ani Chińczycy, ani Irańczycy, ani Pakistańczycy takiego sprzętu nie dostarczają to i latać można w miare bezpiecznie. Wrogiem jest tylko piasek i ewentualnie ostrzał niecelnymi RPG7. Gdyby talibanowi dostarczono nowoczesne ręczne wyrzutnie pocisków kierowanych to wówczas śmigłowce sił ISAF spadałyby z nieba jak ulęgałki (jak w czasach 9 kompanii)


 41. Zdjęcia piękne, ale te maszyny nie służą człowiekowi, one mają go zabijać. Więc nie bardzo wiem dlaczego u tylu budzą zachwyt?


 42. Zdjęcia super. Trzymajcie się!!!


 43. Zdjęcia są PRZEPIĘKNE – pogratulować AUTOROWI warsztatu!!! Oby tak dalej!!! Życzę bezpiecznego powrotu do Kraju!!


 44. W Gdańsku przed meczem Hiszpania – Włochy 2 sztuki krązyły nad stadionem robiąc wrażenie na wszystkich ;)


 45. Czy można prosić o link do 2giego zdjęcia? mam problem z odszukaniem go w galerii, dzięki za pomoc !


 46. BAJKA ..FOCIE


 47. Czy aby na pewno chcecie wprowadzić “DEMOKRACJĘ”, czy też spłacamy Jankesom dług z okrągłego stołu. Co was tam trzyma, adrenalina, kasa czy “chęć przygody”.


 48. Kroki, pojedyncze kroki i wybory które dokonujemy dzielą Nas od miana “ludzi” do miana gorszego od zwierząt – które zabijają w ostateczności swych pobratymców. Najpierw zachwyt bo świeci lata, później używanie i krwawa łaźnia. Krwawa łaźnia dla zwyczajnych ludzi, powstańców którzy chcą wyzwolić swoją ziemie i pozbyć się zdrajców współpracujących z okupantem. Tak jak Polacy podczas zaborów, tak jak Polacy w pierwszej wojnie światowej, tak jak Polacy w drugiej wojnie światowej. Tak jak Polacy podczas okupacji ZSRR i teraz podczas okupacji gospodarczej. Pokolenia Polaków walczących z okupantem na Całej Ziemi w czasie od średniowiecza – spoglądają na WAS (Polscy?) okupanci. Spoglądają i płaczą, patrząc na krew niewinnych na waszych rękach. W kraju głód, w kraju bezrobocie, w kraju zabijani są patrioci jak Generał Petelicki, a przepraszam ulegają samobójstwu bez listów pożegnalnych, z wykasowanym monitoringiem kamer – a WY … . Szkoda gadać – jeśli chcecie odkupić swe winy w oczach niezliczonych pokoleń Polaków – wracajcie do kraju i walczcie – walczcie z korupcją i tymi którzy zza biurek doprowadzili WASZĄ OJCZYZNĘ do upadku.


 49. Ruskim czasami coś się udaje , T- 54 Jak-9 [myśliwce z II-ej wojny ] i teraz te Śmigła , maja urok potężnego drapieznika .


 50. Super


 51. Dwie pierwsze fotki polecam pilotom zrobić nagły zwrot o 90stopni lub obrót bokiem i zobaczyć jak wyginają się górne śmigła odcinając ogon… cała prawda o tym złomie nie dość ,że każdy radar go widzi to jeszcze przy manewrowaniu można sobie odciąć coś potrzebnego… i nie wymyślam bo widziałem na Discavery :D taka wada tych Hindów :D


 52. DL, Twoja wypowiedź tylko potwierdza jakim jesteś głupcem. Nic o mnie nie wiesz, a próbujesz mnie oceniać na podstawie Twoich urojeń, młodociany zapewne i naiwny błaźnie. Nie mam nic wspólnego z wojem, nawet osobiście nie przepadam za tą instytucją, wiochy na oczy nie widziałem, a w świat się wyrywam od dawna bez woja, również na inne kontynenty. Tobie naiwniaku brak szerszej perspektywy i głębi myślenia. To, że talibowie nie wiedzieli, gdzie jest Polska, to nie znaczy, że w końcu po zmuzułmanieniu Stanów i nami by się nie zainteresowali. Tacy frajerzy jak ty skutki swoich działań widzą dopiero, gdy jest za późno na ratunek. Ciekaw też jestem ileż to Ty zapłaciłeś tych swoich podatków na Afganistan, przypuszczam, że nie za wiele, bo Twoje wypowiedzi nie świadczą o zbytniej mądrości, przekładającej się na wysokość dochodów i podatków.


 53. fotki extra


 54. wtf? patrze uzbrojenie jakie posiadamy? niewesolo…;] 32 smiglowce mi 24 (ilosc i model bez komentarza) i tak jest ze wszystkim. gdzie ah 1z viper albo mi 28 havoc??? lav ad czy 9k22 tunguska? pytam sie


 55. Fajne zabawki za spora kase ale sluza do ZABIJANIA LUDZI i nikt otym niemowi glosno


 56. Bardzo dobrze ze tam sa. Nie nasza wojna… i tak w kolko. Dlugo jeszcze tak bedziecie chrzanic?? To jest wojsko i taka maja prace. Nie oni podjeli decyzje o interwencji, mieli uciekac z wojska, tracic prace, bo to nie ich wojna?? Ogarnijcie sie troche i zastanowcie, zanim cokolwiek napiszecie. Wiadome, ze szkoda chlopakow, ze tam gina ale taka maja prace. Szacun za to, ze tam siedza i chca jeszcze tam jezdzic, a ty DL ciesz sie, ze nie zyjesz w komunistycznej Polsce, bo jeszcze bys tam biegal z jednym karabinem na dwoch…


 57. Z tym porównaniem do “9. kompanii” to nie jest chyba powód do dumy… Te śmigłowce brały udział w działaniach taktycznych prawie 30 lat temu i biorą teraz … o czymś to świadczy, one już wtedy nie były szczytem osiągnięć techniki lotniczej… nie mówiąc o czasach obecnych, chociaż tam zapewne swoją rolę spełniają… jeżeli strona przewciwna dysponuje potencjałem bojowym, którego nawet nie da się porównać do potencjału wojsk koalicji (np. z jednej strony żolnierz koalicji, ciężko uzbrojony i wyposażony, opatulony w kamizelkię dającą drugą sznasę na życie i z drugiej strony jakiś tam facet w łachmanach- Talib z karabinkiem konstrukcji 1947 (!), bez hełmu, bez kamizelki taktycznej itd…. I co? I nic. “W Afganistanie bez zmian” – można by napisać parodię powieści Hamingway’a…


 58. Mam jedno pytanie – czy te narzędzia do zabijania zostały pokropione przez księdza kapelana jednostki?


 59. rewelacja


 60. HMMMMM ….
  nie bylo go przypadkiem na lotnisku smolenskim dnia 10.04.10?

  przydalby sie jakis malowniczy dowod zbrodni …….


 61. Super! Jak bym tam był z powrotem:)
  POWODZENIA:)


 62. zenujace, przeciez to sa maszyny do zabijania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 63. Zdjęcia robią wrażenie, jeszcze jakie, ehhhh


 64. Marcin zmroziłeś tym linkiem krew i to nie tylko mi:(

  Tego nikt nie bierze pod uwagę, jakie są następstwa wyjazdów, jakie są konsekwencje tych jakże trudnych zarówno dla samych żołnierzy, jak i ich rodzin wyborów. Każdy myśli, mnie to nie dotyczy, dam radę, mnie to się nie zdarzy, a życie pisze swoje scenariusze, niestety. Tak się składa, że zajmuję się zawodowo pomocą takim osobom, więc darujcie sobie z góry komentarze do mojego wpisu, bo jak widzę, tu taka moda panuje, że trzeba z miejsca zdeptać i obrzucić błotem kogo się da.

  Reasumując współczuję rodzinie z całego serca.


 65. Szkoda!!! to był świetny chłopak pamiętam go z afganu miałem okazje wyjeżdżać z nim na patrole, konwoje itp. Szczere kondolencje dla rodziny.
  (*)(*)(*)


 66. Piękne zdjęcia. Robią naprawdę wielkie wrażenie. Znać oko fachowca! Gratuluję.
  Natomiast zażenowany jestem wpisami niektórych ‘komentatorów’. Po prostu pacyfistyczno – lewacki bełkot od którego dostać można jedynie torsji. Nie mam nawet zamiaru polemizować z nimi. Najlepiej podsumował to w swoim komentarzu (nr 52) pan ‘lynx’. Nic dodać nic ująć.
  pozdrawiam


 67. DL- żołnierze też płacą podatki, wiesz?
  Fotki super:)


 1. Napisali o tym:

 2. Sielankowe obrazki chrześcijańskiej floty powietrznej zrzucającej miłosierne upominki dla terrorystycznej hołoty « ZYGFRYD GDECZYK