Rejestracja | Logowanie »


Zamiast słów: Się działo…

14 stycznia 2013
Kwestujący z dobrowolną, amerykańską obstawą/fot. archiwum PKW

Kwestujący z dobrowolną, amerykańską obstawą/fot. archiwum PKW

… podczas XXI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zresztą, sami zobaczcie.

A wywołany do tablicy przez jednego z użytkowników, wyjaśniam – w ciągu najbliższych kilkunastu dni postawię ostatnią kropkę w maszynopisie mojej nowej, afgańskiej książki. Potem jeszcze redakcja, ilustracja, w co również będę zaangażowany. Książka będzie nosić tytuł “Ostatni obrońca” i powinna się ukazać w marcu. Wybaczcie, ale do tego czasu nie ma mowy, by mógł spełnić żądanie częstszego i regularnego pisania na blogu.

Obiecuję poprawę na wiosnę, w tym ponowną relację na żywo.

Plan był taki.../fot. archiwum PKW

Plan był taki.../fot. archiwum PKW

Produkcja serduszek/fot. archiwum PKW

Produkcja serduszek/fot. archiwum PKW

Wrzucali również Afgańczycy.../fot. archiwum PKW

Wrzucali również Afgańczycy.../fot. archiwum PKW

... zbierali także Amerykanie/fot. archiwum PKW

... zbierali także Amerykanie/fot. archiwum PKW

Najpierw kwesta, potem patrol/fot. archiwum PKW

Najpierw kwesta, potem patrol/fot. archiwum PKW

Pełne puszki we właściwych rękach trafiały do sztabu/fot. archiwum PKW

Pełne puszki we właściwych rękach trafiały do sztabu/fot. archiwum PKW

... gdzie następowało licznie. Wstępne w Afganistanie zebrano ponad 13 tys. dolarów/fot. archiwum PKW

... gdzie następowało licznie. Wstępnie w Afganistanie zebrano ponad 13 tys. dolarów/fot. archiwum PKW

37 komentarzy do “Zamiast słów: Się działo…”

 1. Dziekuje wam wszystkim jak widze na zdjęciach i co pod nimi jest napisane
  Jestem bardzo zruszony ze pomagacie z takiego daleka od polski a pamiętacie o nas zawsze


 2. Mam nadzieję, że kiedyś moje marzenie się spełni i będę mogła również pomagać innym… Mam nadzieję, że niedługo wstąpię do wojska…


 3. Jak podatki obywateli idą na prowadzenie wojen to na tzw. służbę zdrowia trzeba sępić. A najważniejsze to zrobić igrzyska dla lemingów i kwestę dla uspokojenia sumień. Alleluja i do przodu :(


 4. Jak podatki obywateli idą na prowadzenie wojen to na tzw. służbę zdrowia trzeba sępić. A najważniejsze to zrobić igrzyska dla lemingów i kwestę dla uspokojenia sumień.


 5. Ogromna kwoty tym bardziej, że kontyngent z każdą zmianą coraz mniejszy! Gratuluję Organizatorom finału w PKW oraz dziękuję za hojność. To ważny sygnał dla wszystkich, którzy uważają, że … “jesteśmy najemnikami, tępymi żołdakami jadącymi tam po szmal”… jak często można usłyszeć/poczytać!!! Takiej kwoty ( w złotówkach) nie zebrało nie jedno małe miasto w Polsce!!! Co prawda “rekordu” VIII zmiany nie pobiliście ale i tak należą Wam się GRATULACJE !!!


 6. dzięki wszystkim :)


 7. :) :)


 8. ekhym…..
  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6041?t=To-byl-rok-zmian

  pozdrawiam:)

  a co do samobójstw, zastanówmy się nad tym statystycznie . ilu przysługuje psychologów na na ilu żołnierzy us? …ilu żołnierzy us jest w afganie? co dzieje się z nimi po powrocie z afganu? weżmy pod uwagę “drugi wietnam ” . weżmy przy tym politykę usa co do bliskiego wschodu i mamy prosty wynik-im też już ta wojna ciąży ale chcą zachować twarz i rezon by móc zrobić pewne działania które nie bawem się wydarzą na bliskim wschodzie. człowiek w polityce jest jednostką, wartościową , przydatną , lub zbędną -jankesi swoich wojaków zaczeli od pewnego czasu traktować jak przydatną. samobójstwa? ok. mniej do utrzymania:) ech…pzdr
  (widzę was)


 9. Bardzo fajna sprawa, że nawet ludzie żyjący tak daleko od naszego kraju i naszych reali- Afgańczycy- przyczyniają się do takich akcji. :)


 10. do CICHY:
  Co do tego “chcą zachować twarz” to też się z tym zgadzam. Ciekawy jestem jak długo będą trąbić o sukcesie od momentu opuszczenia kraju. A może w ogóle będzie blokada informacyjna bo talibowie wrócą do pełnej władzy. Ja obstawiam 1 rok jak talibowie zrobią “lustracje” i wszystko wróci porządku…islamskiego.


 11. Witam

  Bulwersuje mnie okropnie sytuacja w której POLACY służą jak p.s.y. innym nawet bym to nazwał terrorystycznym państwom jak USA.
  Proszę mi wyjaśnić na forum dlaczego POLSKI żołnierz zabija w innym państwie niewinnych ludzi, w imię czego ?
  Co mówi przysięga?
  “Ja, żołnierz Wojska Polskiego,
  przysięgam służyć wiernie
  Rzeczypospolitej Polskiej,
  bronić jej niepodległości i granic… .”

  Nie bronicie nas Polaków tylko interesów kogoś.
  Pretensji nie mam do żołnierzy, którzy wolą być najemnikami (bo jak to inaczej nazwać)
  i zarobić na wojnie. Mam pretensje do tych ludzi na szczeblach co wysłali Was byście oddali życie za interesy międzypaństwowe. Co po Was zostanie?Co teraz osierocone dzieci powiedzą?że ich ojciec poległ? ale gdzie? … no w tym no …… okupowanym państwie AFG.

  Na pewno niejeden z Was żałuje wyboru … WP


 12. @14 widzisz chłopie pomyśl poczytaj zainteresuj się nim zdyskredytujesz się w oczach innych .
  po pierwsze sam walnij się w pysk za nazwanie naszych zołnierzy najemnikami. po drugie przypomnij sobie czas 2 wojny światowej i np polaków walczących poza granicami kraju anglia monte casino Belgia itd. nazywając teraz naszych żołnierzy najemnikami naplułeś w twarze tych którzy w tamtym okresie walczyli za kraj na obczyżnie a przecież taką samą przysiegę skladali jak nasi obecnie.


 13. “Ja, żołnierz Wojska Polskiego,
  przysięgam służyć wiernie
  Rzeczypospolitej Polskiej,
  bronić jej niepodległości i granic… .”

  naplułeś w twarz swoim @14 postem naszym zołnierzom walczącym w wielu wojnach poza granicami kraju nawet tym z 1 i 2 wojny światowej walczących na obczyżnie. naplułeś w twarz ich rodzinom potomkom i tradycjom a gębę sobie wytarłeś przytoczeniem słów przysięgi której widać nie rozumiesz.


 14. przepraszam kolego @12
  blokady jako takie informacyjnej nie będzie talibowie nie dojdą do władzy jankesi se nie pozwolą za “drugi wietnam” postawić na czele rządu kogoś z kim walczą. i kogoś kto im będzie dyktował warunki eksploatacji ich kraju w sposób grożący 3 wietnamem. wydaje mi się że początkiem końca konfliktu będzie ogólne zawieszenie broni przez talibów tak jak swego czasu IRA czy ETA pod stolem doszli do porozumienia….ale to tylko moje snucie:)


 15. @14 WP BÓBR,

  Najgorsze w tym jest to , że w razie czego trzeba będzie bronić takich kretynów jak Ty.


 16. Widzę że “Psy Wojny” zaczynają sobie dorabiać ideologię i na dodatek mało chwalebne zajęcie podlewać sosem patriotycznym nie wyłączając Boga, Honoru i Ojczyzny. No cóż, jaka “służba” to i taki “etos”. Pamiętajcie, że zdecydowana większość społeczeństwa nie popiera tej brudnej wojny i płacenia na ochronę interesów Stanów Zjednoczonych. A wy drodzy “bojownicy o wolność i demokrację” dla Narodu Afgańskiego pamiętajcie, że zabawiając się błotem czyści z tej zabawy nie wyjdziecie. Nie pomoże nawet czyszczenie sumienia datkami dla kwestora Owsiaka.


 17. Maślana: “Jakie to smutne. Tobie to nie zostało nic z patrioty”? I z polityką demokratycznego rządu też się nie utożsamiasz?.
  I nie recytuj “Maślana: Co za kretyn!” bo “HANS KLOSS to po polsku JANUSZ GAJOS!”
  Jak widzisz wszystko proste jest u Włatcy móch!
  A Armia miała dwa wyjścia: albo wziąć sprawy w swoje ręce, albo służyć demokracji.
  Armia wybrała demokrację… zapłaciła już wiele…, ale nie o tym chcę napisać!
  Wskazujesz palcem sprawy oczywiste.
  Wskazuj też palcem partiom wiodącym i rządzącym.
  Co Ty Maślana zrobiłaś po podjęciu decyzji przez rządzącą SLD wysłania Misji Stabilizacyjnej do Afganistanu?
  Czy wzięłaś / wziąłeś udział choćby raz w Marszu Przeciwników?
  Masz jeszcze czas zabłysnąć!
  Przykuj się z plakatem na szyi i nie zapomnij o kanistrze i zapałkach.
  Przepraszam, że tak ostro, ale prowokujesz porównaniem polskich Żołnierzy do “Psów Wojny!


 18. Maślana to maly,grubiutki gimnazjalista z ktorym nie warto rozmawiac (przynajmniej do momentu gdy wyrosna mu wlosy na klacie i nie bedzie juz prawiczkiem)


 19. Co z Afganistanem po 2014 roku?
  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleinmagazineshow/5911?t=KRAJ-JAK-SZACHOWNICA
  Zgadzacie się z moją opinią?
  M.


 20. Panie Marcinie

  Pytanie co po roku 2014 zrobią Amerykanie czy wycofają się całkowicie czy jednak pozostawią kontyngent którego celem będzie utrzymanie statusu quo. Według mnie tak jak Pan napisał pozostawią kontyngent aby żadne z państw regionu nie mogło w pełni kontrolować Afganistanu.

  Co do jedności państwa to raczej podzieli się na regiony. Helmand oraz Kandahar przejdą pod kontrolę talibów zachodni Afganistan z Heratem na czele będzie pilnował swojego interesu i współpracy gospodarczej z Iranem. tak samo jak północ Afganistanu z doliną Pandższeru który nigdy nie podał się Talibom. Pytanie czy Talibom uda się w pełni przejąć wschodni Afganistan. Bezpieczeństwo będzie zależeć od tego po czyjej stronie staną poszczególne jednostki wojska afgańskiego.

  Prawdziwa gra o przyszłość Afganistanu rozpocznie się po 2014 roku.

  Jest jeszcze jedna ważna kwestia czy zainteresowanie krajów zachodnich Afganistanem będzie trwać po 2014 roku czy też nowe zagrożenia zwłaszcza dla europy które pojawia się w Afryce całkowicie zdominuje działania polityczne i zachód znowu zapomni o tym kraju tak jak bywało już wcześniej.


 21. lukaszcbc – zerknij na Facebookowy profil blogu :D
  Pozdrawiam,
  M.


 22. ccassiumm7 – czy mówimy “Psy Wojny”, czy “Bojownicy o Wolność i Demokrację” – na jedno wychodzi. To kwestia semantyki. Jak widzę nasi internacjonaliści na gwałt poszukują etosu i uznania dla swego nowego wcielenia godnego flibustierów XIX wieku. Nie wiem jakie jeszcze wolty wyczynicie celem znalezienia uznania dla niechlubnej roli amerykańskich “cyngli”, ale może z czasem Mario Puzo napisze o was nową sensacyjną powieść podlaną kwaśnosłodkim sosem romantyzmu, przygody i patriotyzmu a Francis Ford Coppola nakręci film ?
  Revers – stać Cię na coś więcej niż wycieczki osobiste, czy też jesteś już przypadkiem nieuleczalnym ?


 23. Maślana nie wychodzi na jedno
  http://demotywatory.pl/2879957/Na-jedno-wychodzi
  A co do semantyki… ty piłujesz jedyną słuszną własną filozofię!
  Chodzi jednak o kulturę słowa i nie uogólnianie oraz aspekt związany z właściwym adresem żalów i szlochów tudzież oskarżeń nie wykluczając fobi na pająki, myszy i Żołnierzy WP!
  W @ 20 napisałam jak zabłysnąć, ale wniosków nie wyciągasz.
  Podpowiem ci miejsce – vis a vis Parlamentu na Wiejskiej!
  Twoje poszczekiwanie na Żołnierzy NIC nie wnosi konstruktywnego.
  Skończy się Afganistan, będzie Mali, Wybrzeże Kości Słoniowej, Iran, Syria i nie wiadomo co jeszcze.
  Zaangażuj się np. w obalenie mitu tzw “Lekkiej broni chemicznej” rzekomo użytej wiosną 2012 r. w Syrii przez wojska rzadowe?
  Uda ci się ta sztuka – nie najedziemy Syrii i nie popatrzymy z Casium na Damas i Kapliczkę upamiętniającą miejsce, w którym Kain zabił Abla.
  Powiem ci wprost – jesteś jak Kain mordujący własnego brata.
  Bóg pokarał Kaina… ale pewnie wiesz wszystko, więc nie będę przypominała co i tobie los za pianę na ustach i podłość tu na Blogu prezentowaną… przynieść może.
  Ja ci wybaczam bo głupota lub inne skrzywienie dominuje w naszym społeczeństwie wyraźnie od czasu, gdy upadły ostatnie autorytety moralne!
  over


 24. Maślana – “Warto przypominać, że Polacy ginęli w zamachach Al Kaidy w Nowym Jorku, potem w Londynie, Madrycie, a nawet na wyspie Bali.
  Odkąd Polska otworzyła granice, a Polacy masowo wyjeżdżają do pracy i na wakacje w najbardziej odległe zakątki globu, patrzenie na bezpieczeństwo Polski – rozumiane jako obrona terenu od Bugu do Odry – jest myśleniem sprzed epoki.

  Jeśli więc ktoś pyta po co wysyłamy kontyngenty na wojnę, to warto o tym pamiętać… Lepiej walczyć w mateczniku przeciwnika i jak najdalej od własnego terytorium.”


 25. Bardzo ładnie napisane, wiersz też niczego sobie, tylko te wtrącenie niezbyt potrzebne. Jednak mnie nie przekonaliście. Wojna jak mawiał klasyk stanowi przedłużenie polityki. Inny klasyk mawiał, że polityka to brudna rzecz. I nie sposób się z nimi nie zgodzić. Akurat Polska została wciągnięta w światową grę interesów, z tym że nasz wojenny wysiłek tak na prawdę psu na budę się zdaje, bo prawdziwe decyzje zapadają bez zasięgania naszych racji czy uwzględniania rachunku strat i zysków. Gra idzie o coś bardziej ważnego, kto położy łapę na złożach surowców naturalnych, kto przetnie szlaki dostaw konkurencji i jeszcze parę innych czynników geopolitycznych. Bohaterowie odejdą do cywila, inni do ziemi matki, echa wystrzałów przebrzmieją. Tylko w kolejnych podręcznikach historii będziemy wymieniani albo wespół z XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego (potocznie: Dąbrowszczacy) albo brygadą Dirlewangera. Innej opcji nie ma. A kolejki do lekarza już liczy się w latach, tylko głośno nikt nie mówi o tym na Zielonej wyspie, a kto usiłuje coś powiedzieć to zagłusza go bardzo popularna “orkiestra” – to tak żeby nie było OT.


 26. “Polska to piękny naród…
  -wiesz co ja teraz chyba sobie podłubie w nosie..
  -NIE ZMIENIAJ TEMATA”….. bo wszyscy wiemy o prawdach oczywistych.
  Nie żyjemy na Marsie tylko w polskiej rzeczywistości!
  I nie przeginaj tylko wpierw poczytaj o mordach ludzi sadystycznego Oskara Dirlewangera
  i jego osobistych zbrodniach w tym gwałtach na “podludziach”!
  I (ciapciarapciap) – nie produkuj się XIII – tą Brygadą bo temat załatwiło Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych RP z 26 lutego 1938 roku.
  Maślana – nie jedz gili podgrzewanych bo dostaniesz niestrawności.
  I nie rób wiochy jak mawia pan Peet!


 27. OK, nie pasuje Ci towarzystwo Stanisława Matuszczaka czy też niesłąwnego Oskara, więc pozostaje towarzystwo Legionów Polskich na Haiti. Z tym że też niesławnie skończyli, więc nie wiem gdzie znajdziesz patrona kolejnej międzynarodowej awantury, w którą zostaliśmy wplątani. Najważniejsze że nie opuszcza Cię dobre samopoczucie i odpowiednia mina do złej gry. Najważniejsze to pozytywne myślenia, a o to już na pewno dbają odpowiednicy politruków. Tych nie brakowało i nie brakuje. I tym optymistycznym akcentem zakończę dzisiejszą dyskusję. Póki co …


 28. Maślana – “kto położy łapę na złożach surowców naturalnych” jesli chodzi o afganistan to zloza nie graja tutaj roli, popatz na mape gdzie lezy afgan, z jakimi krajami sasiaduje i gdzie leza Chiny i jeszcze raz przemysl te brednie o ropie,miedzi itd.


 29. “jeszcze raz przemysl te brednie” myślę że dalsza rozmowa z tobą w narzuconej konwencji mija się z celem. Widzisz to co chcesz widzieć a mówisz tak jak cię wychowano. Błeeee


 30. Maślana – bo to co mowisz o ropie inaczej nie da sie nazwac,zabraklo ci argumentow i nagle bronisz sie kultura (pamietamy twoje wczesniejsze komentarze)


 31. http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/5979?t=Buzdygany-czas-zaczac

  Nasze konwersacje przynoszą skutek. Cieszy mnie to . tylko jakby mogło by być mniej “przerostu formy nad treścią” to by było cacy. Broń się czym chcesz tylko aby twa obrona przyniosła skutek.
  (widzę was)
  zibi


 32. Kto jeszcze nie oddał głosu za Ojca Prowadzącego ma okazję :
  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/5979?t=Buzdygany-czas-zaczac

  Buzdygan musi!!! być NASZ ;)


 33. MAŚLANA ! MOŻE SOBIE PÓJDZIESZ ?