Rejestracja | Logowanie »


Szerszy kontekst

20 maja 2013
Dżozdżan, Sar-e Pol i Dajkondi - tylko w tych trzech prowincjach nie zginął jak dotąd żaden z żołnierzy zachodniej koalicji/za: cnn.com

Dżozdżan, Sar-e Pol i Dajkondi - tylko w tych trzech prowincjach nie zginął jak dotąd żaden z żołnierzy zachodniej koalicji/za: cnn.com

- Dawaj do Ghazni, czekamy! – zachęca mnie kolega stacjonujący w „Gazowni”. Wspominam o tym, bowiem dziś dostałem informację o odnowieniu mojej akredytacji w ministerstwie obrony. Pierwszy krok zatem – by znów wrócić do Afganistanu – poczyniony, choć finał dopiero za kilka tygodni. Tym niemniej potwierdzam wszystkim, którzy do mnie piszą – „trzynastka” też będzie miała swoją bezpośrednią relację.

Ale nie tylko o tym chciałem dziś napisać. W zeszłym tygodniu spotkałem się ze studentami Akademii Marynarki Wojennej, by opowiedzieć im nieco o wojnie w Afganistanie, widzianej oczami reportera. I następnego dnia wyjechałem z Gdyni z zadaniem domowym.

- Nawet na twoim blogu brakuje szerszego kontekstu – usłyszałem z ust jednego ze studentów. – Z całym szacunkiem dla naszych – nie tylko oni tam giną i zostają ranni. Pokaż ludziom te całą resztę, może wreszcie przestaną chrzanić o dobrze płatnych wczasach.

Trafna uwaga. Zwłaszcza, że lektura szczegółowego opracowania – aktualizowanego na bieżąco przez CNN – ma także dodatkowe wartości poznawcze. Na załączonej ilustracji doskonale widać związek aktywności rebeliantów z bliską odległością od pakistańskiej granicy. Jeśli zaś znamy strukturę etniczną i rozmieszczenie poszczególnych grup ludności, mamy potwierdzenie tego, że najciężej jest aliantom tam, gdzie dominują Pasztunowie.

Każda z tych kropek oznacza co najmniej kilkanaście – a w przypadku największych nawet kilkaset – żołnierskich śmierci. Od 2001 roku do dziś poległo w Afganistanie 3306 żołnierzy koalicji. Co piąty miał 21 i mniej lat, miażdżąca większość nie dobiła do trzydziestki. Jak dotychczas poważnie rannych zostało ponad 18,5 tysiąca wojskowych.

Straty w szeregach ANA i ANP idą w dziesiątki tysięcy zabitych…

—–

Zainteresowanych funkcjonalnościami wspomnianego serwisu CNN odsyłam do źródła.

34 komentarze do “Szerszy kontekst”

 1. Trochę relacji żołnierzy US Army z gazowni było by super ;)


 2. Super jest ten Pański blog,kiedy pojawia się kolejny nowy temat zaczyma czytać z wielką ciekawością.Czekam na nowe wieści.Pozdrawiam


 3. Na temat tego co się tu dzieje najwięcej mają do powiedzenia ci co tu nie byli. A ich cała wiedza pochodzi z TV gdzie “wiadomości”są pobieżne i z serialu “Misja Afganistan”.


 4. Dokładnie popieram post wyżej.Sam z chęcią bym pojechał tam do Afganistanu na misję


 5. szkoda, że nie dotrzymałeś słowa :/ ale mam nadzieję, że teraz dotrzymasz ;)
  szczęścia pożyczę później :)

  aktywność rebeliancka wcale sie tam nie zmniejsza i chyba nigdy nie zmniejszy. szkoda tylko tych, którzy zginęli i jeszcze …
  oby nie i mam nadzieję, że tak będzie


 6. @ 7 haha noo to się pospieszyli z tymi plecakami, zolnierze pare lat chodza po pustyni to na koniec misji cos kupia, gdzie obecnie nasze patrole sa bardzo blisko bazy (oddaliśmy strefe) poza tym w ghazni ajdiki jakie można spotkać to “naciskowe” lub “na kabel” proponuje raczej kupic wykrywacze a w szczegolnosci kabli bo takich nie mamy a te zwykle ktore mamy pamietaja komunizm w Polsce.


 7. @ 9 Życze wszystkim rannym by jak najwięcej wyciągnęli pieniędzy z MON-u, to smiesznosc by ranny musial się leczyc na wlasny koszt gdyż po powrocie dla wojska jest On po prostu nikim. widziałem, wiem wiec mowie, nie opieram się tylko na tym artykule.


 8. Powodzenia chłopaki! byłam z Wami podczas VI, jestem i teraz, oby XIII okazała się szczęśliwsza !


 9. Co o tym sądzę, Marcinie?
  -”Kodeks cywilny uzależnia jednak możliwość zasądzenia zadośćuczynienia, odszkodowania czy renty m.in. od aktualnej sytuacji życiowej osoby poszkodowanej, jej potrzeb czy możliwości zarobkowych.” – sprytne i tylko w demokracji polskiej możliwe?
  -” Ministerstwo Obrony Narodowej dołoży wszelkich starań, by wyrok był dla poszkodowanego żołnierza sprawiedliwy – powiedział Sońta” – nie watpię, że dołoży starań… jak zawsze hyhy

  Niezawisły Sąd dopilnuje aby kasa państwowa za bardzo uszczerbku nie poniosła.
  A jak Człowiek tłumaczył na Forum zasady i możliwość ubezpieczenia indywidualnego Żołnierza to go flekowano…

  Z MON-em trzeba walczyć konsekwentnie aż do skutku.
  MON lubi twierdzić, że deszcz pada hahhha vide “Nasza Sprawa” w latach
  2 000 – 2 004.
  Ale pierwsze “jaskółki” mamy i o to właśnie chodzi.
  Przetrą szlak.
  I dopiero jak Sąd Najwyższy w pełnym składzie! uzna za zasadne roszczenia rannych Weteranów zmienią i KC, i zasady wypłacania odszkodowań i zadośćuczynienia etc.
  A przecież powinno być w takich kwestiach normalnie… zwyczajnie po ludzku!


 10. Słuszne żądania poszkodowanych dają nadzieję na przetarcie szlaków jak mówi Cass i oby zakończyły się precedensem. Warto dalej obserwować tą sprawę.

  Ale co mnie najbardziej zszokowało to te nienawiste komentarze pod artykułem, tego się nawet nie da czytać – a tym bardziej komentować.


 11. kto wali farmazony, że to niby wakacje gówienko wie za przeproszeniem. Kto był, jest albo ma na misji kogoś to wie. Jak jest OK to super w razie ”w” dupą się obracają. Ranny/ zabity ma 3 dni ( co ja gadam 1 dzień!!!) fejmu w Tv potem on albo rodzina sami sobie zostają pozostawieni.


 12. Blog redaktora Marcina Ogdowskiego – źródełkiem wiedzy.

  cyt. “. Dodajmy, że powyższe sumy można odnaleźć na blogu ZAfganistanu.pl z czerwca 2011 roku.”

  http://praca.wp.pl/title,Ile-zarabiaja-zolnierze-i-lekarze-na-misjach-w-Afganistanie,wid,15677178,wiadomosc.html


 13. Cass
  a jakże ;-)


 14. ad @ 13 “co mnie najbardziej zszokowało to te nienawiste komentarze pod artykułem”. Nie jestem zwolennikiem tego rodzaju komentarzy, ale proszę zauważyć Drodzy Żołnierze, uczestnicy internacjonalistycznej misji, walczący ramię w ramię w braterskim przymierzu z niezwyciężoną USArmy, że jesteście opłacani z pieniędzy polskiego podatnika. A służycie … sami wiecie najlepiej komu służycie. Więc możecie się burzyć, możecie zgrzytać zębami, ale społeczeństwo pracujące na umowach śmieciowych, żrące szczaw z nasypów kolejowych i pijące wywar z mirabelek ma trochę inne zdanie na temat tej hucpy w której uczestniczycie. I jeszcze te wasze komentarze o wyrwaniu z budżetu państwa jak największej forsy za wasze uszczerbki. Widać że trochę odstajecie od przaśnej rzeczywistości w kraju zauroczeni swoją misją, cokolwiek by przez to słowo rozumieć. Ktoś na te wasze misje musi pracować i oddawać cześć zarobków, żebyście mogli się realizować za jego pieniądze. A nie wszyscy to akceptują, więc jest jak jest. Walczycie z Islamistami, podczas jak łatwo zauważyć islamiści są już w krajach Europy i stać ich nawet na publiczne podrzynanie gardeł takim jak wy. Czas zejść na ziemię i zacząć myśleć, a nie powtarzać hasełka wciskane wam do głów przez oficerów politycznych i publicznie roztrząsać sposoby wyrywania pieniędzy z budżetu państwa.


 15. Maślana
  a Ty nadal się udzielasz? ;-)


 16. Podobnie jak Ty, Asiulka. Mamy podobno demokrację i takie tam …


 17. Moje Panie czy wy czytacie to co napisałyście? Jest to forum do którego każdy ma dostęp , moja propozycja zanim coś napiszesz zastanów się. Pieróg twój wpis z 23-05-2013 roku , woła o pomstę do nieba. Jest mi wstyd za niektóre partnerki żołnierzy, im na pewno też jeżeli to czytają.
  Trochę klasy.


 18. miało być Pierogi


 19. Maślana
  nie przeczę, zwłaszcza takie tam…. ;-) pozdrawiam


 20. Witam wszystkich, wlasnie nawiazal ze mna kontakt “sierzant z Afganistanu” Korespondencja wedlug schematow opisywanych wczesniej. Wysylana jest z adresu IP z Nigerii. Znajomosc doszla do punktu wyslania podania o urlop. Nie chce go wystraszyc. Do tej pory nie ujawnilam tego, ze wiem co sie swieci. Czy istnieje jakas mozliwosc przylapania ich na przestepstwie? Komu cos takiego zglosic?
  Pozdrawiam


 21. @24
  dyskusja na ten temat toczy się pod postem “Uwaga na oszustów”


 22. @ 24 swoja droga gdzie Panie poznają takich oszustow? jest jakies specjalne forum czy co? :P


 23. Ja osobiście bardzo podziwiam Maślane nie tylko za upór z jakim głosi swoje poglądy na tym forum :P , ale również za kulturę z jaką to robi. Za to, że gdy pojawiła się informacja o śmierci Polaka w Afganistanie potrafił to uszanować i nie wyzywał go od najemników itp.
  Choć nie do końca się z nim zgadzam to jednak szacun :)
  Pozdrawiam


 24. A ja mam pytanie z innej beczki. Kto wystawia XIII zmianę?


 25. Mnie zaczepił “sierżant” na fb . wiem ze to oszust . i opublikowałam jego zdjęcie . niech wszyscy poznaja .


 26. Jeśli społeczeństwo ma dość niech się zwróci do rządu panie ” Maślana”, a nie poniewiera żołnierzy. Ja płacę podatki, a nie jestem zadowolony z pracy nauczycieli, którzy uczą moje dzieci, nie podoba mi się praca policji, straży miejskiej i urzędników państwowych – może więc wywalmy całą budżetówkę i będzie spokój. A później na kogo później rzucą się”polaczki” byle tylko komuś dokopać?


 27. Również pozdrawiam Asiulkę :)
  @27 Stomil – dzięki za słowa wsparcia. Jak to w przysłowiu – “Bądź człowiekiem, a spotkasz ludzi”.
  @31 Barto – “Jeśli społeczeństwo ma dość niech się zwróci do rządu panie ” Maślana”, a nie poniewiera żołnierzy.” Bardzo cenna uwaga. Należałoby większe pieniądze i conajmniej nie mniejszą uwagę poświęcić na edukację społeczeństwa jak na internacjonalistyczne misje w imię interesów Stanów Zjednoczonych. Póki co mamy demokrację, którą nota bene Winston Churchill określił najgorszym z możliwych sposobów funkcjonowania społeczeństwa. Miał zapewne na myśli ów światły i wybitny polityk fakt, że demokracja to (podobno) rządy większości. Więc nie należy się dziwić że jest tak debilnie, czego dowodem jest choćby polska “klasa” polityczna. Jest taka sama jak społeczeństwo które ją wybrało. Zresztą żołnierze to też reprezentanci tego społeczeństwa. Nie ma się co obrażać na rzeczywistość i zacząć od siebie. Pozdrawiam myślących, będących na razie w mniejszości :)


 28. Maślana – Ciebie też wypierdziała (jak zaznaczyłeś) debilna rzeczywistość, czyli jest iskierka a z iskry płomień jak mawiał Dzierżyński?
  Masz program? i pewnie potrafisz zbudować system na miarę Kosmosu?
  Ty i bliźniak czyli 2 w 1?
  Enava :)


 29. Znaczy Maślana żebyśmy się dobrze zrozumieli. Ja jak najbardziej jestem duchem z naszymi żołnierzami i mam do nich wielki szacunek za to, że wytrzymują TAM 6 miesięcy bo ja nie wysiedziałbym w Afganistanie nawet jednego dnia :) Ale zgadzam się z tym, że ta misja jest nam zupełnie niepotrzebna i z tym, że po przeciwnikach naszych żołnierzy też ktoś płacze(jak to chyba kiedyś napisałeś). A co do roszczeń weteranów uważam je za właściwe bo może jak rząd wyłoży dla nich pieniądze z i już tak dziurawego budżetu to zrozumieją w jakie …. ich wpakował i nie popełni więcej takiego błędu by wysyłać żołnierzy na wojnę bez odpowiedniego sprzętu a po za tym dobry wózek inwalidzki i rehabilitacja itp. to naprawdę nie są tanie rzeczy uwierz mi. A, że społeczeństwo dostanie po kieszeni no cóż cytując autora tego blogu ” Na wojnie wszyscy są ofiarami” :/.
  Ależ się rozpisałem to do mnie nie podobne :P . Pozdrawiam :)