Rejestracja | Logowanie »


Ramadan – będzie spokojniej?

09 lipca 2013
Tuż przed rozpoczęciem Ramandanu w Ghazni odbyło się szkolenie dla personelu XIII zmiany/fot. Dariusz Lewtak

Tuż przed rozpoczęciem Ramadanu w Ghazni odbyło się szkolenie dla personelu XIII zmiany/fot. Dariusz Lewtak

Taka nadzieja już od lat – rokrocznie – świta w głowach wielu zachodnich żołnierzy, gdy w Afganistanie (a wcześniej w Iraku), nadchodzi dziewiąty miesiąc kalendarza księżycowego. Święty dla muzułmanów okres, który wyznawcy Allaha powinni wypełnić postem i modlitwami.

W tym roku wypada on na 9 lipca – 7 sierpnia.

Dotychczasowa praktyka nie pozostawia jednak złudzeń – Ramadan nie powstrzymuje rebeliantów przed działaniami zbrojnymi. I nie jest to żadna aberracja współczesnych bojowników. Dość wspomnieć bitwę pod Badr z 623 roku., gdzie na czele muzułmańskich wojsk stał sam Mahomet. Albo bliższy nam historycznie atak Egiptu i Syrii na Izrael sprzed czterdziestu lat.

Wśród wyznawców Islamu nie brakuje zwolenników poglądu, że Ramadan to idealny czas na prowadzenie „świętej wojny” (sam Koran nie daje na ten temat żadnej odpowiedzi).

Co gorsza, motywacje religijne nie są jedynymi, pchającymi Afgańczyków do aktów przemocy. Przedwczoraj, we wsi Laghawi – leżącej w prowincji Ghazni – doszło do eksplozji w meczecie. Jak mówi Mohammad Qasim Desiwal, gubernator dystryktu Andar, rebelianci zdetonowali ładunek po wieczornej modlitwie. W wybuchu ranny został tamtejszy iman i dwie inne osoby.

Czyżby w Afganistanie nie było już świętych miejsc?

Żołnierze i pracownicy cywilni kontyngentu zapoznali się z zasadami muzułmańskiego święta - wszystko po to, by uniknąć niepotrzebnych /fot. Dariusz Lewtak

Żołnierze i pracownicy cywilni kontyngentu zapoznali się z zasadami muzułmańskiego święta - wszystko po to, by uniknąć niepotrzebnych konfliktów z Afgańczykami/fot. Dariusz Lewtak

27 komentarzy do “Ramadan – będzie spokojniej?”

 1. Miejsca święte nadal są takie same jak dawniej. Pozostaje pytanie święte dla kogo? Której frakcji, grupy itp. Islam jest jednocześnie systemem politycznym i religijnym, tu nie ma rozróżnienia na boskie i cesarskie jak w kulturze chrześcijańskiej (oraz zachodniej). W tym sensie dla muzułmanina wszystko jest boskie – sakralne. Tak samo jak walka z konkurencyjną frakcją polityczno-religijną, czego najbardziej znanym przykładem jest konflikt szyitów z sunnitami. Atak na meczet jest więc atakiem na konkurencję w walce o władzę (tak polityczną, jak i religijną).

  W historii świata islamu walki frakcji na tle religijnym są raczej normą, niż wyjątkiem

  Oczywiście mocno tu wiele rzeczy upraszczam :-) a i isalm nie samym Koranem stoi…


 2. Ilu “naszych” żołnierzy przeszło już na Islam?


 3. Okupanci liczą na chwilę wytchnienia w swym krwawym trudzie. Trza było siedzieć w domu to by jacyś rebelianci nie strzelali do dzielnych wyzwolicieli, hehe


 4. jakoś “niefajnie” nasi wojacy wyglądają tuląc swe zabaweczki z sennym spojrzeniem, zda mi się, że to jakiś leniwy robotnik sezonowy o końcu zmiany marzy… gdzie zapał do misji? gdzie miłość do Afganistanu?


 5. Nie rozumiem po co takie komentarze jak wyżej.


 6. @ 6 – trolling, ot co. Ignorować.
  na bieżąco – komunikat z dowództwa operacyjnego – właśnie wpadł na moja skrzynkę:

  Szanowni Państwo,

  Dementuję informację z 9 lipca, podaną przez rzecznika talibów Zabiholla Mojaheda, jakoby wojska koalicyjne stacjonujące w dystrykcie Khogiani, znajdującym się w strefie odpowiedzialności Polskiego Kontyngentu Wojskowego, poniosły w ostatnim czasie jakieś straty.
  Oświadczam, że niezgodne z prawdą są również doniesienia o tym, że talibowie zaktywizowali swoje działania w tym rejonie.
  Wszystkie te informacje należy traktować jako działania propagandowe ze strony przeciwników Afganistanu.
  Z poważaniem,

  mjr Marek Pietrzak
  Rzecznik Prasowy
  Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych


 7. Dobrze, że się szkoli żołnierzy w tak delikatnej sprawie.
  Jednak żaden z nich, włącznie z prowadzącym szkolenie, nie będzie żadnym partnerem do rozmowy dla przeciętnego Afgańczyka.
  Bo na całym świecie zasada jest taka, że jak poznaję kulturę innego narodu, to w naturalny sposób wynika pytanie, co ja mogę powiedzieć o swojej kulturze?
  W tym wypadku, co każdy z obecnych w kaplicy (włącznie z prelegentem) może powiedzieć Afgańczykom o zasadach jakie panują w chrześcijaństwie w czasie Wielkiego Postu?
  Stąd pogarda Muzułmanów wobec Europejczyków, bo nie wiedzą prawie nic o swojej kulturze.


 8. Afganistan to piękny kraj z interesującą historią, bogatą kulturą i dumnymi ludźmi.


 9. @ 9 Muzulmanie maja do nas pogardę bo jesteśmy dla nich niewiernymi, których trzeba gnebic, terroryzować i zabijac. Koran w wielu miejscach wspomina o tym.


 10. To kompromitacja żołnierzy. Jakaś baba za grubą kasę opowiada głupoty, a chłopcy ledwo na oczy patrzą. Do dupy z taką wojną.


 11. “Wszystkie te informacje należy traktować jako działania propagandowe ze strony przeciwników Afganistanu.Z poważaniem, mjr Marek Pietrzak Rzecznik Prasowy Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych”. Brzmi conajmniej jak komunikat prasowy agencji TASS. “Nasze wojska dzielnie posuwają się wcąż do przodu. Nieprzyjaciel tuż za nimi. A powracając do brutalnej rzeczywistości, nasi dzielni wojacy naprowadzjący ład i demokrację nie zapominając o prawach człowieka w talmudycznym wydaniu powinni mieć jedno na uwadze: >>Jesteśmy na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o wydatki na świadczenia dla dzieci. Na ten cel Polska przeznacza zaledwie 0,75 proc. PKB, podczas gdy europejska średnia wynosi 2,3 proc. PKB.<<
  Czytaj: http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/fakty-i-mity-o-polskiej-biedzie,1934777,4199#commentReplyForm-main
  Ale wojsko mamy najedzone a rząd się sam wyżywi – i to będzie stanowić motto dnia dzisiejszego.


 12. @Maślana.
  Jak to dobrze, że umiesz pisać i wiesz, jak uruchomić komputer.
  Niestety, w Twoich postach najbardziej rzeczowy jest Twój nick i znaki przestankowe.
  Dlatego jak widzę, że popełniłeś kolejny post, to po prostu go nie czytam.
  Nie mam czasu na czytanie frustrata.

  @kali
  Dołącz do Maślany. Jeśli wstawię soją fotkę, będę miał zieloną twarz a w tle UFO, to pewnie napiszesz, że jestem kosmitą. Bo Ty wiesz wszystko, patrząc tylko na fotografię.
  Mój Ty geniuszu.


 13. “@ 9 Muzulmanie maja do nas pogardę bo jesteśmy dla nich niewiernymi, których trzeba gnebic, terroryzować i zabijac. Koran w wielu miejscach wspomina o tym.”

  Możesz wskazać tu cytaty z Koranu, które wspominają o tym? Założę się, że nie.

  Kolejny wpis człowieka, który myśli, że mądrość polega na tym, że się pisze co się wie, a nie, że się wie, co się pisze.


 14. A kto dokładnie prowadził te wykłady? Z wyglądu Pani wygląda raczej na cywila :P
  Czy WP w Afganistanie korzysta z pomocy badaczy społecznych i kulturowych? (socjolodzy, antropolodzy kultury, Human Terrain System?)


 15. Tak…. niesamowite fotografie… ale ostatnia zrobiona 40 lat temu… CO ZOSTAŁO Z TAMTEGO ŚWIATA DZIŚ…???..
  TO JEST SMUTNE… TO TEŻ JEST NIESAMOWITE.
  Ludzie ludziom zgotowali taki los…..


 16. @16

  - 2:191 I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd
  oni was wypędzili – Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. – I nie
  zwalczajcie ich przy świętym Meczecie, dopóki oni nie będą was tam zwalczać.
  Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich! – Taka jest
  odpłata niewiernym!

  -3:131 I bójcie się ognia, który został przygotowany dla niewiernych!

  -4:76 Ci, którzy wierzą, walczą na drodze Boga, a ci, którzy nie wierzą,
  walczą na drodze Saguta. Walczcie więc z poplecznikami szatana! Zaprawdę,
  podstęp szatana jest słaby!

  to tylko kilka bo to nie miejsce na takie cytaty, Islam jest religia zla.


 17. @15 “Dlatego jak widzę, że popełniłeś kolejny post, to po prostu go nie czytam.” To nie czytaj. Zajmij się żarciem hamburgerów i piciem coca-coli. To będzie świadczyło że jesteś cool i taki jewropejski. Epistoł raczej nie pisz bo predyspozycje masz asan ku temu raczej mierne. Proponuję oddać się ulubionej lekturze PZ, nie wymagającej zbytniego wysiłku intelektualnego i będącej ponadczasowo “po linii i po bazie”. Nie pozdrawiam, bo i tak nie czytasz mnie ty geniuszu erudycji.


 18. Panie Marcinie czy słyszał Pan coś swego czasu o “zniechęcaniu” polskich Muzułmanów w mundurach – “kilku” ich w naszej Armii służy, pielęgnując stare “tatarskie” tradycje:) – do zgłaszania się na afgańską misję? Będę wdzięczny za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie.


 19. @ 22 – nie znam sprawy. może jakieś szczegóły?
  M.


 20. niestety żelaznych dowodów nie ma – nie każdy ma zwyczaj nosić dyktafon przy sobie :) a w starciu słowo przeciw słowu… liczyłem, że być może w środowisku dziennikarskim, krążą jakieś informacje na wspomniany temat, które pozwoliły by zainteresowanym spojrzeć szerzej na zaistniałe zdarzenia.
  Pozdrawiam.


 21. tylko tyle wam zostało – bezsilna złość .