Rejestracja | Logowanie »


Śmierć zbiera żniwo wśród komandosów

24 sierpnia 2013
Nocne operacje to /fot. Adam Roik

Nocne operacje są typowe dla specjalsów/fot. Adam Roik

Złe wieści płyną z Afganistanu – oto fragmenty oficjalnego komunikatu Dowództwa Wojsk Specjalnych:

W nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 roku afgańscy policjanci z jednostki antyterrorystycznej wspierani przez polskich żołnierzy prowadzili operację przejęcia broni i materiałów wybuchowych. Podczas akcji zginął chorąży Mirosław Łucki.

(…) Polscy komandosi wspierali kolejną operację afgańskiego oddziału antyterrorystycznego (ang. Provincial Response Company, PRC), której celem było zlikwidowanie składu materiałów wybuchowych (…). W czasie wykonywania zadań eksplodowała mina pułapka. Wskutek wybuchu rannych zostało kilku afgańskich policjantów oraz trzech polskich komandosów.

(…) Niestety, pomimo udzielenia natychmiastowej pomocy lekarzom nie udało się uratować życia chor. Mirosławowi Łuckiemu. Życiu i zdrowiu pozostałych żołnierzy, poszkodowanych w czasie akcji nie zagraża niebezpieczeństwo.

Chorąży Mirosław Łucki (lat 38) służył w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Był żonaty, osierocił syna. Służbę wojskową pełnił od 1997 roku, w tym kilkukrotnie poza granicami państwa. Był bardzo doświadczonym żołnierzem, służył m.in. w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, a w Afganistanie był po raz drugi.

Rodzinie i Najbliższym Poległego składam najszczersze kondolencje.

57 komentarzy do “Śmierć zbiera żniwo wśród komandosów”

 1. Smutne. Jednak jest to tzw ryzyko zawodowe. Smierc, kalectwo, rozbita rodzina, osierocone dzieci, wdowy – wszystko to wiaze sie z profesja zolnierza. WIelu z nich jezdzi w te rejony swiata w celach zarobkowych, nie oszukujmy sie. Jedni wracaja cali i zdrowi fizycznie – gdyz psychicznie juz nie. Inni jako kaleki, ktore traca zony, gdyz kobiety nie chca z nimi byc, albo martwi. [i]


 2. kolejny szokujący poranek : ( 3. [*]


 4. Najszczersze kondolencje dla rodziny

  [*][*][*]


 5. najszczersze kondolencje dla najbliższych poległego żołnierza.


 6. [*]


 7. Najszczersze kondolencje dla Rodziny i Przyjaciół… Chwała poległym…


 8. Eh my w kraju narzekamy na życie, a tam dzieją się dużo gorsze rzeczy… Pan Bóg się nim zaopiekuję.


 9. RIP :(


 10. [ * ] RiP


 11. Chwała bohaterom. Niech spoczywa w spokoju.


 12. {”} Ku chwale .


 13. RiP [*]


 14. [*]


 15. Taka praca i tyle…CHWAŁA POLEGŁYM…RiP…


 16. Niech spoczywa w pokoju.. [*] Wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół..


 17. chwała bohaterom !


 18. [*]


 19. Wyrazy współczucia Rodzinie poległego Chorążego Mirosława Łuckiego.
  Powrotu do zdrowia – rannym.


 20. [*]


 21. I oto kolejny przykład jak biurokraci siedzący w MON maja wszystko w dużym poważaniu. Zapewne w tv zaraz będzie jak minister składa kondolencje dla rodziny i będzie pieprzył ,że i tak w Afganistanie jest bezpieczniej. Niech w końcu zakupią samoloty bezzałogowe ,aby przed każdą akcją było dobre rozpoznanie a nie wysyłają żołnierzy jak zające na odstrzał. I przez takich ludzi w MON giiną i będą ginąć kolejni żołnierze i specjalsi dopóki będą w Afganistanie. I to bez względu na to czy to jest zwykły żołnierz czy specjals to bez dobrego wywiadu , rozpoznania dużo nie zwojują. Szkoda tylko tego żołnierza bo jest kolejną ofiarą nieudacznictwa biurokratów siedzących w MON.


 22. :(


 23. najszczersze kondolencje dla rodziny i przyjaciół żołnierza :(


 24. najszczersze kondolencje dla poległego żołnierza


 25. Cześć i chwała .

  Mam nadzieje ze w Polsce zacznie się wreszcie traktować żołnierzy , weteranów i poległych z należytym szacunkiem.

  Najszczersze kondolencje dla rodziny


 26. Cześć jego pamięci!!!


 27. Śpij Żołnierzu w ciemnym grobie, niech Ojczyzna śni się Tobie…


 28. @23 masz racje, niestety w armii jest dużo nieopowiedzialnych osob, sam byłem świadkiem jak kiedyś w nocy z balona zaobserwowano podkładanie “ajdika” kilka godzin później jechal tam nasz patrol bez jakiejkolwiek informacji… huk było slychac chyba w całej prowincji Ghazni.. ktoś za to odpowie? jeszcze medale dostali w kraju :)


 29. [*]


 30. Cześć jego Pamięci!!!


 31. Szlag mnie trafia po każdej takiej wiadomości. Chorąży Mirosław Łucki podobnie jak inni polegli Żołnierze jest bohaterem dla mnie i wielu innych Polaków. Dla mnie i tych Rodaków,którzy myślą o Nich i ich Rodzinach.Dla nas,którzy nie plują na Wojsko Polskie walczące tam dla nas. Szczere kondolencje Rodzinie.

  Ubolewam nad panującymi tam ROE. Terrorystów należy topić w kiblach. Albo smarować naboje świńską krwią.Żadnego raju dla chowających sie za cywilami bandytów.


 32. Chwała poległym i szczere kondolencje dla żony, syna i rodziny.
  Ps. Jestem za naszym WP całym sercem.


 33. Był moim sąsiadem.. a dokładnie miał się obok mojego domu wprowadzić do swojego.. Piękny dom..W większości sam go wybudował swoimi rękami.. Wspaniała żona i syn.. Szkoda..
  Zawsze uśmiechnięty na kawę wpadał.. Opowiadał co zrobi w domu jak wróci..

  Kondolencje dla Żony Beaty Syna Konrada i Rodziny.. [*]
  Cześć jego Pamięci!!


 34. Tak nawiasem mówiąc chyba ryzykowne jest wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa myślę że powinniśmy z tego zrezygnować i jeżeli mamy prowadzić operacje tego typu to własnymi siłami za duże ryzyko przecieku chyba jednak jest.


 35. [*]


 36. Życie tak szybko przemija, odchodzą tych, których kochamy, jednak pamięć o kochanej osobie pozostaje w sercach na zawsze.
  Siły w przetrwaniu tych ciężkich chwil bólu i żałoby.
  Rodzinie ,kolegom.


 37. @23 a skąd fundusze na ten sprzęt??? co może mamy nadrukować? albo na trzepać?
  Jak się jest z III świata to trzeba być gotowym na obronę ojczyzny kijem i kamieniem !!!
  Albo może sam zafunduj? bo ja to jakoś nie chce się skladać


 38. Bardzo rzadko słyszy się coś więcej o rannych żołnierzach – oprócz tego że – są RANNI. Czy wiecie cos więcej na temat tych dwóch rannych chłopaków, bo powiem szczerze słowa że życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo niezbyt mnie satysfakcjonują. Autor ma “dojścia” wiec może udało by się panu Marcinowi dowiedzieć jak to dokładnie wygląda. Pozfrawiam


 39. Z tego wspierania afgańskich jednostek antyterrorystycznych trzeba natychmiast zrezygnować. Najpierw zginął operator GROMU przy wspólnej akcji z afgańczykami teraz operator JWK dziwne to conajmniej, bo specjalsi pewni przeprowadzali dziesiątki takich akcji i żaden nie zginął dopiero jak zaczęli “wspierać” jednostki afgańskie to się dzieją tragedię. A w ogóle co robią jednostki amerykańskie czemu one tych akcji nie przeprowadzają


 40. Amerykanie też przeprowadzają na 12 zmianie też był przypadek śmierci amerykańskiego komandosa w prowincji Ghazni.


 41. Dlaczego kasowane są komentarze? Z jakiego powodu nic w mediach nie ma na temat ostrzelania bazy? Czyżby ta śp Mirosław Łucki zginął w innych okolicznościach??


 42. Zgodnie z prawem, o stanie zdrowia pacjenta można powiadomić tylko członków najbliższej rodziny. A często bywa tak, że chory nawet tego sobie nie życzy.
  Więc sugerowanie, że marcin coś w tej kwestii może, jest absurdalne. A choćby i miał wiedzę, to nie ma prawa się nią z nikim dzielić.


 43. Informacje w mediach na temat sytuacji w Ghazni w PKW, mają na celu rzetelne informowanie społeczeństwa. W zakres rzetelności wchodzi przewidywanie negatywnych reakcji społeczeństwa. Zatem nie mogą być podawane informacje nieprawdziwe wpływające negatywnie na wizerunek Sił Zbrojnych.
  Posłużę się przykładem.
  Na przykład jappz, gdyby Twoja siostra parała się prostytucją, czy chciałbyś się tym chwalić w mediach?


 44. Ja wszystko rozumiem, ale mi chodzi o fakt, który się wydarzył wczoraj, a nigdzie o tym w informacjach nie podają. Reakcja społeczeństwa jest do przewidzenia. Tylko faktycznie jak pomiędzy jakąś aferą podadzą informacje, że baza została zaatakowana i zginęło wielu żołnierzy to będzie inna reakcja społeczna- tak się właśnie manipuluje informacją u nas w kraju.


 45. @ jappz – ma wrażenie, że celowo siejesz dezinformację. jakich kilku żołnierzy? z której armii? gdzie? owszem doszło wczoraj do KOLEJNEGO ataku na bazę w Ghazni. niestety, w jego wyniku zginął cywilny pracownik firmy logistycznej (amerykańsko-macedońskiej). ale to wszystko w temacie.
  przestań zatem bredzić chłopie (?)
  ps. dziś w panoramie będę mówił m.in. o tym ataku; nikt niczego więc nie ukrywa


 46. Dobrze Marcin piszesz…wiem..bo jestem…w Ghazni…


 47. Już rozumiem – cywilny pracownik nie był na topie żeby o nim wspomnieć w “panoramie”!? Jakoś o żadnym ataku na bazę w Ghazni nie słyszałem. To faktycznie ja bredzę, A “WY” przekazujecie informacje te , które są wygodniejsze. W “Panoramie” powiedziałeś, że rdzewiejesz :P


 48. @40 Fundusze są tylko nawet o tym nie wiesz….. Jak Ci wszyscy biurokraci tam siedzą i ciągnął pieniądze dla siebie to nie dziwota ,że funduszy nie ma. Ciągle gadają, że armia jest w trakcie modernizacji, więc pieniądze są tylko,że przeznaczane na nie wiadomo co. Ekspertem nie jestem żadnym ,ale modernizacje jak robią to niech zaczną od rzeczy takich jak samoloty bezzałogowe tym bardziej ,że cały czas przebywamy w Afganistanie a dla MON-u bezpieczeństwo żołnierzy za granicą kraju powinno być priorytetem. Dlatego też uważam, ze samoloty bezzałogowe powinny już być dawno kupione a nie myśleć dopiero teraz o zakupie ich bo w sumie to one zapewniają bezpieczeństwo w trakcie misji poza bazą. A dobre rozpoznanie/ wywiad to podstawa wykonania misji(zadania) w szybszy i bezpieczniejszy sposób.

  P.S wolałbym mieć o 2 samoloty bezzałogowe więcej niż 20 nowoczesnych opancerzonych maszyn,które i tak po najechaniu na IED czy inne miny wylatują w powietrze wraz z załogą.


 49. [*]


 50. Znalem chorazego jeszcze za czasow mojej zetki w lublincu
  Komandosi nie umieraja ida do piekla by sie przegrupowac


 51. Ucze sie nowego tableta.poprzedni post za szybko zostal wyslany mialo byc …nieznalem chorazego…za pomyke przepraszaszam.
  Panie Wiser. Czy choruje pan na ptsd? I przez to wyzywa sie pan na tym blogu? Wydaje sie pan inteligentny, czlowiekiem ale pana co niektore posty jakby byly nie na miejscu.


 52. @55 czy ktoś zna może więcej szczegółów? czy to był tylko ostrzał (rakieta?) czy szuszaki próbowały wejść do bazy przez brame?