Rejestracja | Logowanie »


Pomoc może być jak pocałunek śmierci

04 stycznia 2014
Zarka/fot. PKW Afganistan

Zarka/fot. PKW Afganistan

Nie pamiętam, jakie imię nosiła ta dziewczynka. Spotkałem ją w podkabulskim sierocińcu, kilka lat temu; miała wówczas nie więcej niż osiem lat. A na twarzy mnóstwo blizn, które od razu przykuły moją uwagę. „Pewnie pokaleczyły ją odłamki jakiegoś granatu albo innego dziadostwa…” – pomyślałem sobie. W kraju, takim jak Afganistan, było to oczywiste skojarzenie.

A jednak nie miałem racji.

Okazało się, że mała padła ofiarą brutalności dorosłych, którzy opiekowali się nią, zanim trafiła do domu dziecka. Ponurej placówki, która i tak stanowiła pozytywną odmianę – bo tam przynajmniej nikt nie gasił papierosów na jej twarzy…

Wspominam tę historię nie bez powodu – wiele uwagi bowiem poświęcono ostatnio Zarce, innej afgańskiej dziewczynce, swego czasu leczonej w Polsce. Dziecko zostało ranne podczas wymiany ognia między rebeliantami a rządową policją. Dzięki Polakom wróciło do zdrowia.

A potem do swojego kraju.

Kilka dni temu w świat poszła informacja, że Zarka została zabita przez jednego z kuzynów. Motywem morderstwa miała być jej „nieczystość”, jako skutek pomocy udzielonej przez niewiernych Polaków.

Afgańskie władze zaprzeczyły doniesieniom o zabójstwie, a owo dementi skwapliwie podchwyciło Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziecko żyje, ma się dobrze, i razem z najbliższymi przebywa gdzieś w Afganistanie – takie jest oficjalne stanowisko.

Problem w tym, że nie sposób się z rodziną Zarki – ani z nią samą – skontaktować…

A teraz do rzeczy. Dziewczynkę z bliznami na twarzy mógłbym spotkać także w polskim domu dziecka. Bezmyślne okrucieństwo nie zna bowiem granic państwowych i kulturowych. Zdarza się i u nas – i to wcale nie tak rzadko. Szczęśliwie jednak – w miażdżącej większości – obcy nam jest religijny fundamentalizm, o tyleż niebezpieczny, że będący usprawiedliwieniem dla dziwacznych, okrutnych praktyk. Na przykład zabicia „skalanej” dziewczynki (co w istocie stanowi część szerszego zjawiska, jakim jest instrumentalny stosunek do kobiet w ogóle).

Takie rzeczy to tylko w Afganistanie – można by rzec, parafrazując pewną reklamę (z zastrzeżeniem, że dotyczy to jeszcze kilku innych miejsc na świecie, trawionych owym fundamentalizmem).

No właśnie. Jesteśmy pod Hindukuszem już od kilkunastu lat, znamy więc doskonale panujące tam stosunki. I co?

- Z Zarką jest jak z dzieckiem, wyciągniętym z pożaru – usłyszałem wczoraj od kolegi w mundurze. – Uratowaliśmy, wyleczyliśmy, a potem znów wsadziliśmy do budy, która teraz co prawda nie płonie, ale w każdej chwili znów może zająć się ogniem.

Ludzki odruch żołnierzy i lekarzy jest dla mnie oczywisty. Pytanie, czy historia Zarki – zwłaszcza fakt wyjazdu na leczenie do Polski – musiała zostać tak nagłośniona? Rozumiem wymogi wojskowego „piaru” – i nie zamierzam się na nie zżymać. Pod jednym wszak warunkiem – że nie dopuścimy do tego, by osoby – których losy instrumentalnie ogrywamy – wracały później do przysłowiowych tlących się bud.

Jeśli nas na to nie stać, pomagajmy bez propagandowej obróbki. Bo w kraju pełnym demonów, nasza pomoc – ogłoszona wszem i wobec – może być jak pocałunek śmierci.

34 komentarze do “Pomoc może być jak pocałunek śmierci”

 1. Masz rację Marcinie, niestety.


 2. W temacie owych dziwnych i okrutnych praktyk – przypomniało mi się jak podczas jednej z operacji w terenie, w jednej z wiosek spotkaliśmy dziewczynkę, tak na oko w wieku 9-10lat która miała…. skute kajdanami nogi… łańcuch był takiej długości że mogła robić tylko drobne kroki. Okazało się, że była skuta tylko dlatego że była lekko upośledzona umysłowo – na pierwszy rzut oka nie było tego widać, nawet trzeba było się naprawdę dokładnie przyjrzeć twarzy, żeby coś zaobserwować… Nie wiem na ile jest to prawdą, ale powiedziano mi wtedy że to nie był pojedynczy przypadek; ktoś kiedyś w innej, tak samo położonej wysoko w górach i na odludziu wiosce widział też upośledzone dziecko, tyle że uwiązane sznurem za szyję do słupa…


 3. Winni sa dziennikarze -ojciec Zarki – prosil w Polsce dziennikarzy by
  nie publikowali zdjec twarzy jego corki. Pan Ogdowski wtedy o tym nie myslal. Dzisiaj dyskretnie rozmazuje jej twarz na zdjeciu. Dla mnie to hipokryzja.


 4. @4 nigdy nie pisałem o Zarce. nigdy nie publikowałem jej zdjęć – poza wpisem powyżej. chcesz się czepiać, opieraj się o fakty, Darku.
  Pozdrawiam!


 5. Trzymajmy sie faktow. Dlaczego wtedy o tym nie myslales? Dlaczego wtedy o tym nie pisales? Dlaczego nie uczyles innych dziennikarzy ze trzeba zaslaniac jej twarz? Marcinie!


 6. Darek, a czy Ty bierzesz odpowiedzialność za wszystkich tych niemądrych ludzi, którzy pracują w strukturach MON? Litości! Róbmy swoją robotę uczciwie – kiedyś będzie nas wiecej.


 7. Rozmawiajmy o temacie Zarki o Twojej historii o niej . Problemy swiata to inna historia – w tym madrych i niemadrych dziennikarzy.
  Tak na marginesie jezeli ja wybralem rozmowe pod pseudonimem na Twoim blogu – podobno Twoj regulamin to dopuszca – to dlaczego narzuciles mi swoja wole – i oznajmiles to na facebooku – ze cos tam z przylbica itd?


 8. @8 argumentacja ad personam – generalnie nie fair, ale jeśli już w jakimś zakresie dopuszczalna, to wyłącznie na jawnych zasadach. inaczej podpada to pod trolling.


 9. Zarka pojawiła, o ile dobrze pamiętam, w artykule na stronie MON. A na blogu była historia Poli :) znalezionej w przepuście przez saperów.
  Niestety muszę Ci Marcinie przyznać rację. Zwyrodnialstwo jest wszędzie, ale tam jest ona na podłożu religijnym i to jest chyba gorsze, bo jest ich więcej. Mam tylko nadzieję, że Zarka żyje i jest cała i zdrowa.


 10. nie piszcie bzdur! jakiś dziennikarzyna z tvn szukał taniej sensacji i ją znalazł, a drugi z interii podchwycił ponieważ ostatnio cierpi na brak weny. lubicie dramaty, co? bo jak tu bez nich funkcjonować? o czym pisać? na co narzekać? no i można się wyżyć na islamie i muzułmanach. tymczasem dziewczyna najpewniej żyje i ma się dobrze, czego autor dyskretnie nie zapomniał poddać w wątpliwość ( przecież ten fakt rozwala mu cały post). ponad to nawet gdyby ta zbrodnia miała miejsce( wierzę, że to nie prawda) to miałaby z islamem tyle wspólnego co nic. jeżeli macie odmienne zdanie, to proszę, przeszukajcie cały koran , wszystkie zbiory hadisów i opinie najbardziej radykalnych szejków i znajdźcie chociaż jedną wskazówkę, która taką zbrodnię by uzasadniała. czekam. idąc waszym tokiem “myślenia”, za wszystkie gwałty, pobicia i morderstwa popełnione na dzieciach w polsce obwiniać musiał bym chrześcijaństwo, ściślej katolicyzm. nie robię tego jednak . dlaczego? bo nie w chrześcijaństwie tkwi problem, lecz w chorych umysłach chorych ludzi.


 11. @omar
  nikt nie obwinia islamu, chrześcijaństwa czy innych religii. Obwiniani powinni być fundamentaliści których znajdziesz w każdej religii. Przypomina mi to pewne porównanie (rodem z mocno czarnego humoru): “Wiesz czym różni się męczennik (wierzący) od fundamentalisty? Męczennik jest gotów oddać życie za swoje przekonania a fundamentalista za swoje przekonania jest gotów odbierać życie”.
  IMHO tak jest ze wszystkimi którzy dążą do zniszczenia wszystkich myślących inaczej.

  PS. Jeśli chodzi o przemoc wobec dzieci obdarzonych dobrocią ze strony “obcych” historia zna masę takich przypadków i to wcale nie powiązanych z jakąkolwiek religią.


 12. a ja ci powiem inaczej Omar, we wszystkich filmikach, newsach z mordami,bombami, wystepuja w roli glownej muzułmanie, znajdziesz taki z chrzesnijanami? watpie a już na pewno nie w takiej skali bądź nie wykraczającej poza roczny procent przestępstw. I robia to wszystko z imieniem boga na ustach, ciach glowa odpada, A… Akbar


 13. o- szukasz , czy łykasz co ci podtykają pod nos? wysil się troszkę i poszperaj na własną rękę. wskazuje kierunek: meksyk, salwador, uganda, nigeria, rosja … no i może jeszcze birma gdzie miłujący pokój buddyści robią holokaust.


 14. to może omar tak!!!
  dlaczego w krajach muzułmańskich niektórych chrześcijanie muszą płacić podatek za to że są chrześcijanami? a w innych krajach bycie chrześcijaninem jest nielegalne (nie można budować świątyń chrześcijańskich)??

  mam w d… co jest napisane w koranie bo nie czytam szmatławców, ale widze co sie dzieję w krajach “europejskich” jak anglia, francja , belgia , niemcy. gdzie biedne szuszfole żądają poszanowania ich religii a z drugiej strony nie szanują innych religii u siebie w kraju. chyba wszyscy wiedzą co się dzieje w anglii gdzie parchatki zaczęły rządzić całymi dzielnicami i narzucają wszyskim dookoła prawo szariatu pod groźbą pobicia i nie tylko??

  specjalnie nie wspominam o zamachowcach samobójcach bo to wszyscy wiedzą.

  popatrz jak oni się zachowują , skoro na siłe chcą zmieniać europejskie kraje bo im się podobają to niech pakują się i wyp…… do siebie i niech dalej miszkają w jakiniach i zabawiają sie z kozami.


 15. teraz dziesięciolatka? godzinę temu była ośmiolatka! a tak nawiasem. ciekawe dlaczego zaczęły się ukazywać newsy o skrzywdzonych dzieciach w afganistanie, i jak pokazuje powyższy przypadek nie zawsze prawdziwe i potwierdzone. ktoś znowu przygotowuje opinię publiczną. do czego tym razem?
  peet biedaku w nogach śpisz i smród wąchasz nie mając wielkiego pojęcia o tym co dzieje się na świecie. może jednak się zgwałcisz i przeczytasz tłumaczenie koranu ( o znajomość arabskiego cię nie posądzam) i zobaczysz co tam napisane o kościołach. jesteś kolejnym, który ma wstręt do wysiłku intelektualnego a wypowiadasz się jakbyś posiadł wszelką wiedzę.


 16. i o to właśnie chodzi.

  Może jest paru takich jak ten omar którzy nie są ekstremistami. przypomnijmy tylko że do europy zachodniej kiedy islamiści przyjeżdżali, to nie od początku było źle ale wyszło jak wyszło…

  zbyt wielu w islami jest … nie wiem jak to nazwać – “dziwaków” – patrz link

  http://www.wiocha.pl/835552,Jestem_w_szoku

  lub panów w turbanach którzy twierdza że prawdzimy muzułmanim może gwałcić chrześcijańskie kobiety bo one są niewierne.

  http://www.wykop.pl/link/1360999/islam-mozna-porywac-i-gwalcic-chrzescijanki/

  lub coś takiego czego przyczyną jest islam :

  http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-boze-narodzenie-i-wielkanoc-zakazane-w-belgii,nId,949490#

  proszę omarze ustosunkuj sie do tego. tylko nie pisz że to są wyjątki, bo nie są :

  http://rafalstec.blox.pl/2012/05/Real-Madryt-zdejmuje-krzyz.html

  “pogoogluj” trochę to się przekonasz.

  w naszym kraju mamy swoich muzułmanów – potomków Tatarów, którzy całkowicie się zasymilowali z Polakami i żyjemy w zgodzie (chyba coś wspominałemś że w koranie jest coś o byciu dobrym) ale niestety “prawdziwi” muzułmanie odcinają się od Tatarów ponieważ niedopuszczalne jest aby muzułmanin żył w zgodzie z niewiernymi.

  weźcie przykład z mniejszości narodowych które w Polsce żyją dziesiątki lat, maja swoje obyczaje, wierzenia i kultura ale nikomu się nie narzucają i nie chcą na siłe zmieniać naszych obyczajów i tradycji.

  polecam: http://www.youtube.com/watch?v=he-ycVqxQPM

  http://www.youtube.com/watch?v=CkhoIFMmC-o – Być może Pierwsze muzułmańskie zabójstwo honorowe w Polsce kwintesencja islamu

  A tu trochę o tym jaki islam jest wspaniały:

  http://www.youtube.com/watch?v=br5uvz9BoCk

  http://www.youtube.com/watch?v=pTmf7mgPA48 – prawie 70 minut o tym jaki islam jest wspaniały i to nie tylko gdzieś daleko ale także u nas.


 17. nie interesuje mnie co jest napisane w koranie , mnie jedynie interesuje jak się zachowuja ludzie wokół mnie i to czy zagrażają mnie , mojej rodzinie i mojemu krajowi.

  płyta ci się zacięła nie mów co jest napisane w koranie tylko jak sie muzułmanie zachowują. patrz post wyżej !!!!!!!!!!!!!!


 18. może porozmawiamy o tym jak zachowują się polacy i czy stanowią zagrożenie dla siebie nawzajem. tematów znajdziemy całkiem sporo.


 19. co brak argumentów że zmieniasz temat?!?

  oczywiście że POLACY nie są doskonali ale są w POLSCE!!! zasadnicza różnica dla mnie.

  nie potrzeba nam wiecej problemów – spójrz na filmiki które wrzuciłem wyżej – to jest dla mnie problem.

  Zawsze uważałem że religie są powodem największych tragedii, ludobójstw itd w historii świata a nie ma nic gorszego niż ekstremizm religijny (nie mówie tylko o islamie – chrześcijaństwo też zrobiło bardzo wiele złego – wyprawy krzyżowe , wyrżnięcie jerozolimy, inkwizycja, nawet obecnie może na mniejszą skale ale kościół katolicki tez nieźle do pieca dorzuca) tylko że katolicki ekstremista to radiomaryjowiec z różańcem ewentualnie laską a islamski to kolo, kolunia lub dziecko z pasem szahida!!! i to jest dla mnie problem i to większy niż nasze polskie małe problemiki.


 20. życie bywa przewrotne i może się okazać, że twoim największym problemem w życiu okaże się nie wielki terrorysta z pasem szahida, tylko kolo, któremu nie chciałeś kupić placków ziemniaczanych. kiedy będziesz zacierał głowę do góry oczekując problemu ze strony odległych gwiazd, możesz się wy….ć przez mały kamień.


 21. ale przynajmniej POLSKI kamień. i to chyba lepsze niż kolo z kilkoma kilogramami plastiku i koranem w ręce :)

  Jim Jefferies komik powiedział fajną rzecz:

  Jeśli mi by zakazano jedzenia boczku i picia piwa to też bym z przyjemnością wsiadł w jakiś samolot i rozbił się o jakiś budynek :)

  Trzeba się wyluzować :)


 22. plastik mam na mysli ten materiał wybuchowy :)


 23. Omar czego zmieniasz temat? z Afryka wyskakujesz? tam wszyscy ze sobą walcza, mnie interesuje moje Europejskie podwórko, dzięki temu ze jest internet dowiadujemy się coraz więcej o tym co muzułmanie wyprawiają na swiecie(oraz znajomym którzy wracają do kraju) i wiedz ze coraz więcej ludzi budzi się, zwłaszcza w Europie, rzady Rosji czy Australii oficjalnie zaczely glosno o tym problemie mowic, wygogluj sobie.

  A teraz najważniejszy argument, gdyby te wszystkie akcje z muzułmanami dzialy się tylko w jednym kraju, jednej grupie społecznej nikt by tego nie zauwazyl, ale ponieważ to dzieje się na całym swiecie (gl Europa zach) smiem twierdzic ze wina stoi po stronie religii, bo chyba wszyscy się nie zmówili co maja robic prawda? wszystko to czerpią ze swojej księgi.

  Nie slyszalem również o przypadku by chrześcijanin wysadzil się w autobusie pelnym dzieci z Bogiem na ustach.


 24. o- dużo powiedziałeś..i nic jednocześnie.


 25. “Grażyna Jagielska: żołnierz musi być niepokonany ”

  http://facet.onet.pl/grazyna-jagielska-zolnierz-musi-byc-niepokonany/y5xlc


 26. @29 Ciekawe jakie zadośćuczynienie i czy można w ogóle tego słowa użyć w kontekście rodzin i najbliższych ofiar tego “incydentu”.


 27. @26 no i widzisz omar? nie da się z toba rozmawiać, głupio ci? słusznie.


 28. zmieniamy temat http://www.youtube.com/watch?v=DAT-MEImJ9o – pienie co?


 29. oczywiscie to dla Pana Jacka z 13 zmiany


 30. Ostatnio dużo pojawia się artykułów dotyczących przemocy w krajach muzułmańskich. I praktycznie zawsze dotyczy sie to dzieci. Ale nie możemy uogólniać, bo jak pisałam wcześniej, zwyrodnialcy są wszędzie. Nie można mówić, że każdy muzułmanin jest zły, a chrześcijanin dobry. To by było zbyt proste.