Rejestracja | Logowanie »


My łapiemy, oni wypuszczają

28 stycznia 2014
Osadzeni w więzieniu w Ghazni, podejrzani o działalność rebeliancką, jesień 2010 roku/fot. Marcin Ogdowski

Osadzeni w więzieniu w Ghazni, podejrzani o działalność rebeliancką, jesień 2010 roku/fot. Marcin Ogdowski

W Polsce trwa dyskusja na temat więzień CIA na terenie naszego kraju, w których miano przetrzymywać – i torturować – ujętych w Afganistanie bojowników. Na tym tle niemal niezauważona przechodzi informacja o działaniach afgańskiego rządu, który zamierza wypuścić na wolność rebeliantów, zatrzymanych swego czasu przez siły koalicji.

Wczoraj administracja prezydenta Karzaja poinformowała, że w ciągu dwóch tygodni więzienne mury opuści 37 osadzonych. Tym samym rząd w Kabulu zaczyna realizować swoje wcześniejsze zapowiedzi, które stały się powodem ostrych protestów Amerykanów.

Zdaniem przedstawicieli amerykańskiej armii, spośród kilkuset osób – które w sumie zamierzają uwolnić Afgańczycy – 40 procent brała udział w atakach, w których zginęło 57 afgańskich cywilów i członków lokalnych sił porządkowych. Niemal co trzeci zaś aktywnie uczestniczył w operacjach, w których śmierć poniosło 60 żołnierzy NATO.

Afgańczycy z kolei twierdzą, że nie ma wystarczających dowodów na stawiane osadzonym zarzuty. Jest zatem mało prawdopodobne, by zwolnieni (znów) dołączyli do rebelii.

Więzienie w Bagram – przejęte w zeszłym roku od Amerykanów – stało się „fabryka talibów” – komentował niedawno prezydent Hamid Karzaj.

- To miejsce, gdzie niewinni ludzie byli torturowani, obrażani, gdzie zmieniano ich w niebezpiecznych kryminalistów – mówił najważniejszy afgański polityk.

A tamtejsi prawnicy podkreślają, że zatrzymania dokonywane przez siły NATO – w tym Polaków – były niezgodne z afgańską konstytucją.

Czy decyzje kabulskich władz będą miały wpływ na sytuację stacjonujących w Ghazni Polaków? Pamiętam, że gdy jesienią zeszłego roku po raz pierwszy gruchnęła informacja o planowanej amnestii, wywołało to frustrację wśród wielu wojskowych.

- My łapiemy, oni wypuszczają… – komentowano.

- Czas najwyższy się stąd wynosić – to chyba najlepsze podsumowanie, jakie wówczas usłyszałem.

22 komentarze do “My łapiemy, oni wypuszczają”

 1. ehhhh krew w piach….


 2. Szkoda całego wysiłku….który włożyli nasi żołnierze i inni. Szkoda wszystkiego.

  “A tamtejsi prawnicy podkreślają, że zatrzymania dokonywane przez siły NATO – w tym Polaków – były niezgodne z afgańską konstytucją” – a ta wypowiedź to już mnie totalnie powaliła na kolana….


 3. niezgodne z konstytucją? oblewanie kwasem kobiet,tolerowanie mafii samochodowej,produkcji heroiny i wyczyny żołnierzy afgańskich są? dziwny jest ten świat


 4. Z drugiej strony pamiętajcie, jak łatwo dostać się do afgańskiej ciupy pod wyssanym z palca zarzutem…


 5. Ciśnie się wiele słów na usta, ale nie wiem czy którekolwiek z nich teraz pomogą…


 6. jeśli ten kraj chce się sam wyniszczać to chyba powinniśmy się nie wtrącać, bo to normalnie jest paranoja..


 7. Nie ubliżając nikomu sądziłem, że głupszym od Amerykanów być się nie da, a jednak rząd Afganistanu wyprowadził mnie z błędu. ;) To po grzyba ginęli nasi żołnierze tam na obcej ziemie przez bezsensowną zachciankę jakiegoś polityka skoro wyjedziemy (z czego się cieszę) i dalej będzie jak było przed naszym przybyciem (z czego się nie cieszę)
  Jack: witamy w świecie ludzi którzy czytać ze zrozumieniem nie potrafią i chyba raczej się już niestety nie nauczą ;) bo przecież lepiej interpretować hasło dżihadu do własnych korzyści niż tak jak jest naprawdę :D Idioci że tak powiem wszędzie idioci :D


 8. słyszycie?! to chichot historii!


 9. Paranoja.. Nie da się zmienić czegoś co już na starcie okazuje niechęć do współpracy


 10. I na co to wszystko – “krew w piach”. Szkoda tylko Tych Chłopaków, którzy stracili życie i zdrowie za sprawę na losy której nie mamy i nie będziemy mili wpływu z powodu braku dobrej woli drugiej strony.
  Daremny był nasz wysiłek!


 11. Sorki, ale jak widzę podejście naszych polityków do tematu naszej misji w afganistanie to przypomina mi się ….AKADEMIA PANA KLEKSA…pozdro

  http://www.youtube.com/watch?v=jfUUba9FiNs


 12. polecam ten film…http://www.youtube.com/watch?v=HXwhk_iVkBk


 13. http://www.wprost.pl/ar/434201/Prezydent-podpisal-Polscy-zolnierze-jada-na-misje-do-Afryki/
  Prezydent podpisał. Polscy żołnierze jadą na misję do Afryki

  ….pomagać francuzom?!!!!
  http://www.youtube.com/watch?v=OYNcq3j2QEs

  Z całym szacunkiem…ale to chyba jakieś kpiny! A niby skąd będą pieniądze na sprzęt oraz indywidualne wyposażenie żołnierza dostosowane do tamtych warunków?! Znowu będzie powtórka z bośni iraku czy afganistanu że żołnierze wysłani będą praktycznie z sprzętem standardowym jakim dysponują tu w Polsce?! Ludzie !!!! Pobudka!!! Halooo???!!! Jest tam coś w waszych głowach czy tylko szafowaniem na lewo i prawo życiem Polskiego Żołnierza?!
  Mam nadzieję że moje obawa i ten post jest nad wyrost i okaże się zbędnym.


 14. Cichy wyluzuj

  Jedzie tam 50 żołnierzy i jeden samolot. No wielki kontyngent jak cholera. Trzeba tysiące ton wyposażenia kupić:).

  Będziemy brać udział w misjach zwłaszcza w Afryce bo Ameryka wychodzi z Europy wiec pozostają nam Francja i Niemcy w których to krajach będziemy kupować uzbrojenie. To wszystko jest polityka tylko należy to robić z głową. Nie wysyłać tysiące jak w Iraku czy Afganistanie lecz małe specjalistyczne siły.


 15. No i widzicie – cała para w gwizdek. Odwaliliście kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty. Szkoda tylko, że polski podatnik musiał za to zapłacić…


 16. Polski podatnik płacił również 25 lat na utrzymanie Trynkiewicza, a służba więzienna (jak podawały media) “dostarczała” jemu “wyselekcjonowanych” więźniów by był mniej impulsywny i by mieli w ZK święty spokój.
  Ciekawe ile jeszcze polski podatnik zapłaci jak Trynkiewicz, który w wiezieniu nie poddał sie resjocjalizacji i leczeniu po wyjściu w bm. na wolność zgwałci, zamorduje i spali kolejne dzieci?
  @Maślana i każdy podatnik, nie wyłączając podatnika żołnierza płaci krocie nie tylko na poroniony Afganistan, ale na setki tysięcy poronionych decyzji polskich decydentów.


 17. Johnny daruj z tym podatnikiem. Sam nic nie robisz spectacular if you know what I mean.. Biedny żołnierz w swoim życiu płaci znacznie wyższe podatki od Ciebie, nie martw się, nie mają lepiej niż takie komputerowe trutnie :)